Ana Sayfa Haberler, Sendika Haberleri 14 Kasım 2012 192 Görüntüleme

Sağlıkçılar yıpranma payı istiyor

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Kenan Karaçam, kamu hizmetlerinde görev alan personel arasında sağlık çalışanlarının oldukça zorlu ve kutsal bir görevi yürüttüklerini belirtti.

-Sağlık çalışanları kamuoyuna yansıyan ve yansımayan birçok sorunla mücadele ettiğini belirten Karaçam, “Sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşananlara baktığımızda; şiddetin ulaştığı boyutu hepimiz görebiliyoruz. Acil serviste hemşire tartaklanıyor. Sokak ortasında yaralıya müdahale eden ATT (acil tıp teknisyeni) darp ediliyor. Muayene odasında doktor, hasta yakını tarafından bıçaklanıp katlediliyor. Sağlıkta şiddet öyle bir hal aldı ki Türkiye’de ilk defa bir meslek grubuna yönelik şiddetin önüne geçilmesi için TBMM’de bir araştırma komisyonu kuruldu. Binlerce sağlık çalışanı her gün ölümcül hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kalmaktadır.” dedi.

Bulaşıcı hastalıkların teşhis ve tedavisinin her döneminde çalışan sağlığı için risk unsuru olduğunu kaydeden Karaçam, “Hastadan bulaşan KKKA (kırım kongo kanamalı ateşi) hastalığı nedeniyle doktorlar, hemşireler hayatlarını kaybediyor. Çalışanların hizmet üretirken maruz kaldığı kimyasallardan dolayı sağlıkları büyük risk altındadır. Ameliyathanelerde, diş ünitelerinde çalışanlarımız kimyasallarla iç içe çalışıyor. Personel eksikliğinden kaynaklanan yoğun iş yükü, Sağlık kurumlarında yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetler, fazla mesailer sağlık çalışanlarını her geçen gün yıpratıyor. Kendi sağlıklarını direkt etkileyen birçok unsura maruz kalan sağlık çalışanlarının hastanelerde yaşanan aşırı yoğunluk ve fazla iş yükü nedeniyle psikolojileri olumsuz etkileniyor. Tüm bunlar çağın hastalığı olan stresle sağlık çalışanlarını baş başa bırakıyor. Tükenmişlik sendromu yaşamalarına neden oluyor. Hizmetlisinden, memuruna, teknisyeninden şoförüne kadar sağlık hizmet sunumunda yer alan tüm paydaş çalışanlarda bu sorunları yaşıyor. Bazı gözler görmek, bazı kulaklar duymak istemese de ‘Sağlık Çalışanları Yıpranıyor’. Sağlık çalışanları hizmet üretmek için kendi sağlıklarını feda ederken, yıpranma payının sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan tüm çalışanlara çok görülmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Sağlık çalışanlarının hak ettiği yıpranma payının bir an önce verilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Karaçam, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada yıpranma payı üzerinde bir çalışma yaptıklarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Sayın Bakan bu haktan hangi mesleklerin yararlandırılması konusunda belirleme yaptıklarını ifade etmişti. Sayın bakana ve siyasi iradeye çağrımız sağlık çalışanlarının da bu kapsama dahil edilmesidir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com