Ana Sayfa Manşet, Sendika Haberleri 13 Şubat 2015 217 Görüntüleme

Sağlıkçılar iş bıraktı

Türk Sağlık Sen Üniversite Hastaneleri çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak İzmir Üniversite Şubemizin gerçekleştirdiği eylemle Ege Üniversitesinde iş bırakıldı. Dilek ağacı ve balonlarla eylem gerçekleştirildi.


Tahammül sınırlarını aşan ve çalışanları tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya bırakan Üniversite hastanelerindeki sorunlara bu kez  İzmir’de dikkat çektik. Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şubemizin Ege Üniversitesinde 1 Günlük İş bırakma eylemi yaptı. Eyleme Genel Başkan yardımcımız Abdurrahman Uysal, İzmir Şubelerimiz ve Kamu-Sen’e bağlı Sendikalarımızın Şube Başkanları, Manisa Şube Başkanımız ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Eylemde ilk olarak bir konuşma yapan Türk Sağlık Sen Gen Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uysal kamu çalışanlarının toplu sözleşmedeki ihanetle başlayan mağduriyetlerinin sürdüğünü kaydederek “ Yandaşlar attıkları imza ile memura 2014 ve 2015 yılını zehir ettiler. Kamu çalışanları sürekli zararda. İş güvencesine de göz dikildi. Tüm bu sıkıntıların üstüne üniversite hastanelerinde çalışanların ise daha bir çok sıkıntısı eklenmiş durumda. Üniversite hastanelerinde görev yapan 75 bin çalışan mutsuz. Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya. Emeklerinin karşılığını alamıyorlar artık katlanılmaz boyuta gelen sorunlar yüzünden bugün İzmir Üniversite Şubemiz Ege Üniversitesinde 1 Günlük iş bıraktı. Hastanede hayatı durdurdu.  Üniversite çalışanları bugün burada haklarına , hukuklarına sahip çıkıyor. Türk Sağlık Sen olarak bizde her zaman yanlarındayız” dedi.

Eylemde basın açıklamasını yapan İzmir Üniversite Şube Başkanımız Yasemin Zengin ise, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, sağlık çalışanlarına uzun süredir çalışma alanları ve uygulamalarıyla ilgili birtakım haksızlıklar yapıldığını belirtti.

Haksızlık ve zulümlerin çalışanlar arasında tahammül edilemez boyutlara ulaştığını belirten Zengin, doktorundan hemşiresine, ebesinden sağlık teknikerine, memurundan hizmetlisine kadar herkesin sıkıntı içerisinde olduğunu ve problemlerinin bir türlü çözümlenmediğini belirtti. Türk Sağlık-Sen olarak kurum yöneticileriyle görüşmelerinden de sonuç çıkmadığını ifade eden Zengin, “Kurumda yaşanan sorunların başında yetersiz istihdam, hemşire eksikliği ve uygulama alanlarında çalışanlara dayatılan çalışmalar gelmektedir. Hemşire ve personel eksikliği son dönemlerde ciddi oranda artmış, eksik kadroyla çalıştırılan, iş yükleri azaltılmayan, sürekli yeni form ve uygulamalarla angarya işe maruz kalan hemşirelerimiz, iş yüküne artık katlanamaz konuma gelmişlerdir. Personel eksikliğinin giderilmesi yerine, iş yükünü arttıran uygulamalara imza atan kurum, hasta azaltma yönüne de gitmemiş, tam tersi mesai dışı çalışmayla bakılan hasta sayısıyla iş yoğunluğu had safhaya ulaşmış, hemşireler ve çalışanlar kendi kaderiyle başbaşa bırakılmış, şikayetlerine kulak verilmemiş, talepleri gözardı edilmiş, açıkça tüm çalışanlara zulüm edilmiş, çalışma ortamı adeta bir köle hayatına dönüştürülmüştür.” dedi.

Kurumun hemşire eksikliğinden adeta kan ağladığını anlatan Yasemin Zengin, üstüne üstlük yeni angarya işler yüklendiğini söyledi. Baskının çekilemez boyutlara ulaştığını ifade eden Zengin, “Hemşirelerimiz ve tüm çalışanlarımız kan ağlamakta, sağlık zincirinin her noktasındaki çalışandan mutlaka sorun gelmekte, çalışma hayatı tüm çalışanlar için artık işkenceye dönüşmüş durumdadır. Tüm bunlar yaşanırken kurumun çalışana karşı gözünün kör, kulağının sağır olması ayrı bir muammadır. Sayın idareciler çalışanın sorununa çözüm üretmeyecekse, çalışma hayatını daha iyi bir seviyeye getirmeyeceklerse ne iş yaparlar diye sormak lazım? Çalışanların feryadına sessiz kalmakla neyi çözeceklerdir? İdareciler, çalışanlarını neden muhatap almazlar, çözüm önerilerini tartışmazlar, öneri sunmazlar ve çalışanı kendi kaderiyle başbaşa bırakma yolunu tercih ederler? Buradan idarecilerimize sesleniyoruz, çalışanlarınızın sesine ve feryadına kulak verin, sorunlarına çözüm üretin. Her birimden bir çalışan temsilcisi seçin, sendika temsilcileri belirleyin, bir kriz masası kurun. Bu kurumun ve kurum çalışanlarının feryadına sessiz kalmayın, ancak bu şekilde sorunlara çözüm bulabilirsiniz.” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından çalışanların taleplerini içeren balonlar havaya uçuruldu.  Çalışanların üniversite hastanesi yönetiminden beklentilerinin yazıldığı dilek ağacı Başhekimliğe bırakıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com