Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar 24 Haziran 2013 180 Görüntüleme

Sağlık sisteminde önemli değişilikler

Tamgün yasasında önemli değişiklikler masada. İşte 15 maddelik değişiklik paketi..

 

Meclis’e gönderilen yeni Tamgün Yasası ile görev sırasında sağlık personeline şiddet ve sözlü tacizde bulunanlar “kamu görevlisini kasten yaralamak” suçundan tutuklanacak. Ruhsatsız ilaç içinse 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Tamgün Yasası olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis’e sunuldu. Tasarıyla getirilen yenilikler şöyle:

-Ruhsatsız İlaç: 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

-Eczane Açma Değişiyor: Puan hesaplanmasındaki çarpma işlemi, toplama işlemi şeklinde değiştiriliyor.

-Ek ödemeler artacak: Mesai saatleri dışında çalışan profesör, doçent ve eğitim görevlilerine yapılacak ek ödeme oranı artırılıyor.

-GATA doktorları: Silahlı kuvvetlerin sağlık hizmetleri, ulusal sağlık mevzuatında yer alan hizmet standartlarına göre yürütülecek.

-Organ nakli: Organ ve doku alınması, taşınması, saklanması Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca yapılacak.

-Kadavra ithal edilebilecek: Kadavra yurtdışından da temin edilebilecek.

-Döner sermaye kapsamı genişledi: Öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ile üniversite yöneticilerine de ek ödeme verilecek.

-Yetkisiz sağlık hizmetine hapis cezası: Ruhsatsız hizmeti verenlere, 3 yıla kadar hapis ve yüz bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

-Devlet hizmetinden muaf olacaklar: Yurtdışında çalışan ve okuyanlar devlet hizmetinden muaf tutuluyor.

-Gemi hastane kiralanacak: Gemi hastane kiralamaları, 2023 yılına kadar 15 yıl süre ile yapılabilecek.

-Doktora şiddete ceza: Kasten yaralama, tutuklama nedeni sayılacak. -Askeri doktorlar: Askeri personel vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.

-Profesörlere sözleşme: Profesör ve doçentler sözleşmeli çalışabilecek.

-Sünnetçi yasağı: Sünnet ameliyatını sadece tabipler yapacak.

-İşyeri hekimleri: Hekimler Aylık 30 saatten fazla olmamak şartıyla işyeri hekimliği yapabilecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com