Ana Sayfa Gündem, Haberler 28 Haziran 2013 247 Görüntüleme

Sağlık Memurlarından Sünnet Yasağına Tepki

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Hakkında Derneğimizin Görüşleri

Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Memurluğu mesleğine yönelik son dönemde yapmış olduğu düzenlemeler artık anlaşılmaz bir hal almıştır;

Hemşirelik Kanunu ile başlayan süreçte; Öncelikle Sağlık Meslek Liselerinin ve Üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültelerinde bulunan Sağlık Memurluğu Bölümlerinin Hemşirelik bölümü olarak değiştirilmesi,
Ardından kamuya yapılan atamalardan Sağlık Memurluğunun çıkartılması,
Eski mezunlardan kamu personeli olmak isteyenleri, Hemşire olarak görev yapmayı kabul etmeye zorlayarak, Sağlık Memurlarının Hemşire kadrolarına tercihlerinin alınması ve Hemşire unvanı ile atamalarının yapılması,
Sağlık Bakanlığı yeniden yapılanma sürecinde 7000 civarında Sağlık Memurunun yapılan resen atamalarla mağdur edilmesi,
Son yapılan düzenleme ile 1928 yılından beri sünnet yapabilme yetkisi bulunan Sağlık Memurlarının elinden bu yetkinin de alınması,
mesleğimizle ilgili yapılan olumsuz değişikliklerden öne çıkanlar olarak sayılabilir.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın Sağlık Memurluğu mesleği ile ilgili kısmını değerlendirecek olursak;

Sünnet, öncelikle Müslümanların dini bir vecibe olarak gördükleri ve toplumumuzda sadece erkek çocuklara uygulanan küçük bir tıbbi müdahaledir. Dini vecibe dışında tıbbi yönden bir gereklilik varsa, bu tıbbi gerekliliği uzman hekimler belirlemekte ve gereğini de yapmaktadırlar.

Tasarı bu haliyle yasalaşırsa hekimlik dışında hiçbir meslek mensubu 31/12/2015 tarihinden itibaren sünnet yapamayacaktır. Tasarıda olağanüstü ve istisnai hallerde Sağlık Bakanlığınca düzenlenecek eğitimi alan kimseler tarafından hekim gözetiminde sünnet ameliyesi yapılmasına Bakanlıkça izin verilebileceği de düzenlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir düzenleme yapma yetkisi tabiî ki bulunmaktadır. Ancak bu yetki, Sağlık Memurlarının yasal olarak sünnet yapma yetkisinin elinden alınması şeklinde değil de; Sertifikasyon, Sünnet işleminin yapılacağı yer, kullanılacak malzemeler, aydınlatılmış onam vb. konularda uyulması gereken asgari standartların yükseltilmesinde kullanılmalıydı diye düşünüyoruz.

Aşağıdaki soruların cevaplarını da Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bekliyoruz.

Sağlık Bakanlığı, meslek mensuplarına yönelik yapacağı düzenlenmelerde, bu mesleği yapan insanlara veya üye oldukları sivil toplum kuruluşlarına, düzenleme hakkındaki görüşlerini neden ısrarla sormamaktadır?

Bu tasarı yasalaştıktan sonra, 2015 yılından itibaren küçük il, ilçe, belde, kasaba, köy veya mezralarda yaşayan insanlarımız çocukları için sünnet hizmetini kimden ve nasıl alacaktır? Bu yasanın, hekim sayısı yetersiz bölgelerde, Sağlık Personeli olmayan insanları “sünnetçilik” yapmaya yöneltebileceği neden öngörülmemektedir?

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Memurlarını sünnet işlemi için yeterli görmüyorsa 31/12/2015 tarihine kadar Sağlık Memurları tarafından sünnet işlemi uygulanacak çocuklarla ilgili neden bir kaygı taşınmamaktadır?

Tasarıda belirtilen olağanüstü ve istisnai hallerde Sağlık Bakanlığınca düzenlenecek eğitimi alan kimseler tarafından hekim gözetiminde sünnet ameliyesi yapılmasına Bakanlıkça izin verilebileceği gibi bir düzenlemeye neden gerek duyulmuştur?

Bakanlıkça düzenlenecek eğitimi alacak “KİMSELER“ hangi meslek mensuplarından olacaktır?

Sünnetle ilgili olağanüstü ve istisnai haller neler olacaktır?

Sonuç olarak;

Bu konuda eğitim ve denetim mekanizmasının yeniden düzenlenmesinin ve sünnet işlemi asgari standartlarının yükseltilmesinin uygun olacağını, ancak Sağlık Memurlarının sünnet yapabilme yetkisinin kaldırılmasının doğru bir karar olmadığının altını çiziyoruz. Konunun muhataplarının da görüşleri alınarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve tasarıda gerekli değişikliklerin yapılmasını talep ediyoruz.

Sağlık Memurları Derneği

Yönetim Kurulu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com