Ana Sayfa Haberler 30 Kasım 2012 260 Görüntüleme

Sağlık Bakanlığında maaş skandalı

Bugüne gelindiğinde skandalın boyutu tahminlerimizin de ötesine geçti; boş verin profesyonel yönetici atamayı hastaneleri hiç yönetmeyenler yönetici gibi gösterilip kendilerine 12-15 bin TL bandında maaşlar ödenmeye başland

Geçtiğimiz ay yine bu köşede “Kamu Hastaneleri Birliklerinde fiyasko riski” başlıklı bir yazı yazmıştık. Yazımızda Sağlık Bakanı Sayın Recep AKDAĞ’a sormuştuk:
Sayın Bakan, madem elinizde CEO’luk yapacak bu kadar yönetici var sistemi niye değiştiriyorsunuz? Bu arkadaşlar güzel güzel yapsınlar görevlerini.
İl sağlık müdürünün, hastane müdürünün, başhekimin adını Genel Sekreter diye değiştirip maaşını 4’le çarparak iyi bir sistem kurulacağına gerçekten inanıyor musunuz?
Eğer hastaneleri il idaresi sisteminden koparıp bağımsız birer şirket gibi yönettirecekseniz, tercihinizi aynı kadroların unvanlarını değiştirmekten yana kullanmak yerine gerçek profesyonel yöneticilerden yana kullanmanız daha doğru olmaz mı?
Eğer benim ülkemde devlet hastaneleri şirket gibi yönetilecekse, ve bunlar karlı işletilecekse, bilgili aynı zamanda lider yöneticiler seçmek zorundasınız. Zaten diğer türlü böyle bir işin altından kalkmak, bu işi başarıyla yönetmek mümkün olmaz.
Demiştik.
Bugüne gelindiğinde skandalın boyutu tahminlerimizin de ötesine geçti; boş verin profesyonel yönetici atamayı hastaneleri hiç yönetmeyenler yönetici gibi gösterilip kendilerine 12-15 bin TL bandında maaşlar ödenmeye başlandı.
Bu memleket şu günlerde yüksek maaş uğruna bir kişinin hem genel müdür,daire başkanı hem de ilçe devlet hastanesi başhekimi olduğuna bile şahit oluyor.
Sağlıkta dönüşüm adı altında fiyasko yaşanabileceğini biz yazdık ancak yaşanan skandalı Sözcü yazarı Saygı Öztürk ve Karadeniz bölgesinde yayın yapan Kuzey Ekspres gazetesi yazarı Hasan Kurt yazıları ile gözler önüne serdi. İki değerli kalemin yazdıkları Japonya’da yaşansa herhalde sağlık Bakanı çoktan istifa etmişti.
Düşünebiliyor musunuz;
Bakanlıkta müsteşar, genel müdür, genel müdür yardımcısı olarak görev yapanlar, Türkiye kamu hastaneleri kurumunda başkan yardımcılığı veya daire başkanlığı görevinde bulunanlar bu kadrolarında görev yapsalar 5-6 bin TL maaş alacaklar. Ancak bu kıymetli yöneticiler aslında hiç uğramadıkları hastanelerin ya yöneticisi ya başhekimi ya da hiç gitmedikleri illerde kamu hastane birliklerinde sözleşmeli yönetici olmuşlar. Böyle 12-15 bin TL bandında maaş almayı garantilemiştiler.
Örnek verelim:
Müs­te­şar Yar­dım­cı­sı Dr. Ya­sin Er­koç ay­nı za­man­da Sin­can N. Kö­rez Dev­let Has­ta­ne­si Baş­he­ki­mi,
Müs­te­şar Yar­dım­cı­sı Dr. İs­ma­il De­mir­taş Ga­zi Mus­ta­fa Ke­mal Has­ta­ne­si Baş­he­ki­mi,
Müs­te­şar Yar­dım­cı­sı Dr. Hak­kı Ye­şil­yurt Ulus Dev­let Has­ta­ne­si Baş­he­ki­mi,
Müs­te­şar Yar­dım­cı­sı Doç. Dr. Tu­ran Buz­gan Eti­mes­gut Dev­let Has­ta­ne­si Baş­he­kimi,
Bil­gi Sis­tem­le­ri Genel Müdürü Dr. Hak­kı Öz­türk, bu ge­nel mü­dür­lü­ğün ya­nı sı­ra Yö­ne­tim Hiz­met­le­ri Ge­nel Mü­dür­lü­ğü­’nü de yürütü­yor. Buna ilaveten bir de Ye­ni­ma­hal­le Dev­let Has­ta­ne­si Baş­he­ki­mi ola­rak da gö­zü­kü­yor.
Ge­nel mü­dür­ler Prof. Dr. Ali Coş­kun An­ka­ra Mes­lek Has­ta­lık­la­rı Has­ta­ne­si Baş­he­kim­li­ği­ni de yü­rü­tür­ken, di­ğer ge­nel mü­dür Dr. İb­ra­him Şen­türk ise has­ta­ne yö­ne­ti­ci­li­ğin­den ma­aş alı­yor.
Sağlık Bakanlığında Daire Başkanı Uzm.Dr. Bekir Keskinkılıç, Tarabzon Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Başhekmi olarak gözküyor maaşı buradan alıyor.
Sağlık Bakanlığında Daire Başkanı Uzm.Dr.Banu Ekinci Trabzon Fatih Devlet Hastanes Başhekimi olarak gözüyor ve maaşını buradan alıyor.
Şimdi sağlık bakanı Recep Akdağ’a bir kez daha soruyoruz:
Sayın Bakan, Pratisyen Hekimin 2 bin TL, Uzman hekimin 3-4 bin TL maaş aldığı bir ülkede, terör bölgesinde bıçak sırtında çalışan polisin, askerin 2-3 bin TL maaş aldığı bir ülkede, devletin Valisinin Kaymakamının 4-6 bin TL maaş aldığı bir ülkede, tüm ücret dengesini alt üst edecek bu sistemi kurarken hiç mi düşünmediniz?
Çifte görevlendirmeler maaş sistemindeki adaletsizliğin ikrarı anlamına gelmiyor mu?
Asgari ücretin 800 TL olduğu bir memlekette pratisyen hekimi hastane yöneticisi olarak atayıp 15.000 TL maaş öderseniz, kimin parasını kime veriyorsunuz diye sormazlar mı insana?
Aslında Ankarada görevi 101 tane üst yöneticiyi sanki il ve ilçlerde hastanelerde görevliymiş gibi gösterip bunlara yapmadıkları işin maaşlarını öderken inandığınız değerler vicdanınıza hiç mi baskı yapmıyor?
Sayın Bakan,
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Kamu Hastane Birlikleri projesi ne yazıkki fiyasko ile başlamıştır. Bir iş nasıl başlarsa öyle gider, bence yol yakınken dönün ve Türkiye’de güzel işleyen sağlık sistemini bozacak bu gayri adil sistemden vazgeçin. Ülkemizde Sağlık Müdürlüklerimiz sağlık ve hastane yönetim işini en güzel şekilde yerine getirmeye muktedir kurumlarıdır.
Sayın Bakan, beytül maldan hoyratça dağıtmanın vebalini siz bizden daha iyi bilirsiniz.
Mustafa Engin KARA

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com