Ana Sayfa Haberler, Manşet, Sendika Haberleri 20 Ocak 2014 219 Görüntüleme

Mesai Saatleri Düzenlemesi ve Ayak Oyunları

Sağlık Çalışanlarının tüm memurlardan haftada 5 saat daha fazla çalışmasını düzenleyen 2368 Sayılı Kanun 30 Temmuz 2010 ‘da yürürlükten kaldırılmıştı.

Fakat bu düzenlemenin ardından yayınlanan genelgeyle çalışanların öğle tatilinde hastaneden ayrılması yasaklanmış ve çağrıldıklarında görev yerlerinde olmaları zorunluluğu getirilmişti. Böylelikle sağlık çalışanlarının mesai saatlerinde kanunla yapılan bir değişiklik uygulamada hayata geçirilmemiş olmuştu.

Türk Sağlık-Sen olarak o zaman yaptığımız açıklamada da “Sağlık çalışanlarının mesai saatlerinin 8 saate inmesi demek çalışanların akşam evlerine 1 saat erken gitmesi demektir. Vardiya ve nöbet sistemi varken öğle izni gibi göstermelik bir düzenleme yapmak, mesai saatlerini düşürmek değildir. Mesainin 1 saat azalması kesintisiz 8 saat çalıştıktan sonra mesailerinin sona ermesi demektir. Kurnazlığı bırakın çalışanın hakkını verin” demiştik. Söz konusu genelgenin iptali için dava açmıştık. Söz konusu dava Danıştay’da devam etmektedir. Yaptığımız tüm görüşmelerde ve düzenlediğimiz eylemlerde de bu haksızlığın sonlandırılmasını istemiştik.

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu 07 Ocak 2014 tarihinde yayınladığı ama her ne hikmetse internet sitesinde yayınlamadığı genelgede ‘Yoğun bakım, ameliyathane, acil servis, doğumhane gibi servislerde çalışan ve hizmet gereği dinlenme saatinden istifade edemeyen ve bu durumu idarece tespit edilen personele mesai bitiminden bir saat evvel izin verilmesi; hizmetin kesintisiz sunulmasını gerektiren birimlerde çalışan ve yemek için münavebeli olarak izin verilebilen personele de -öğle dinlenme saatinden arta kalan izin süresinin mesai sonunda kullandırılarak- mesai bitiminden yarım saat evvel izin verilmesi, personel arasında eşitliği ve adaletin temini bakımından gerekli görülmektedir’ denilerek bir düzenlemeye gidilmiştir.

Tüm Sağlık çalışanlarını kapsamayan ve haksızlığı sonlandırmayan bu düzenlemenin Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu sitesine konulmayarak yayımlanmasından 11 gün sonra malum sendikaya servis edilmesi ve onlar tarafından bir kazanım gibi sunulması manidardır. 2014/2 genelgesini siteye koyarken 2014/1 genelgesinin gözlerden kaçırmanın sebebi de bu şekilde anlaşılmıştır.

Hatırlatmakta fayda var bizim kazandığımız davalar sonucunda Bakanlığın yapmak zorunda kaldığı düzenlemelerde sendikamızın adını kullanmazken, Malum sendikanın adını her düzenlemeye koyarak ve bununla da yetinmeyerek bazı genelgeleri servis ederek marifet gösterdiklerini zannedenleri kınıyoruz.

Kazandığımız dava sonucunda İkamet mecburiyetini yürürlükten kaldıran düzenlemedeki haksızlık için tıklayınız… 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com