Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2012 post_views_couxt Görüntüleme

Macaristan'da doktor olmak çok kolay

Türkiye’de Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği okumak isteyip de bu ideallerini gerçekleştiremeyen öğrenciler dünyaca ünlü Macaristan üniversitelerini tercih ediyor.

Macaristan üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik, İşletme vb. eğitimine başlamak için sadece lise diploması yeterli. Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan’ın verdiği bilgiye göre; Macaristan’da üniversite eğitimi almak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dâhil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değil. Lisede hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın sadece bir lise diploması ile Macaristan üniversitelerinde istediğiniz bölüme kayıt yaptırabiliyorsunuz. Okumak istediğiniz bölümle ilgili temel dersleriniz iyi değilse, öncelikle üniversitede bölüm hazırlık kursuna gidip okumak istediğiniz bölüme hazır hale getiriliyorsunuz. Üstelik Macaristan’daki üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınıyor. Eğitim dili ise İngilizce.

Macaristan neden bu kadar cazip?

Macaristan’da üniversite eğitimi almış Nobel ödüllü birçok bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Macaristan’da eğitim sisteminin ne kadar güçlü olduğunun ispatıdır. Bugüne kadar kendi eğitim kurumlarından 14 Nobel ödüllü edebiyat ve bilim insanı, 159 olimpiyat şampiyonu çıkaran Macaristan, yüksek entelektüel potansiyeliyle hayatın her adımına tanıklık ediyor.

Örneğin Debrecen Tıp Fakültesi, Orta Avrupa’nın ilk kampüs medikal okuludur. Debrecen Tıp Fakültesi’nde toplam 10.000’den fazla öğrenciye tıp eğitimi veriliyor. Bünyesinde bulunan 1800 yatak kapasiteli uygulama hastanesi de aynı zamanda bölgenin en büyük hastanesi ve sağlık kompleksidir.

Türkiye’den sadece 2 saat uzaklıktaki Macaristan’da okuyarak dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler ile arkadaşlık edip, hem değişik kültürleri tanıyabilir hem de yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileriyle sürekli iletişimde olduğunuzdan yabancı dilinizi ileri seviyelere getirebilirsiniz. İngilizcenin yanı sıra Macarca da halk içerisinde öğrenebileceğiniz ikinci yabancı diliniz olacaktır. Hem İngilizce hem Macarca biliyor olmanız kariyer hayatınızda sizi özel bir yere koyacaktır.

Macaristan üniversitelerinin pek çoğunda Amerikan veya İngiliz eğitim müfredatı okutulduğundan, mezun olduğunuzda çift diploma sahibi oluyorsunuz. Macaristan üniversitelerinde, Avrupa Birliği Üniversitesi diploması da veriliyor. Bu, mesleğinizi dilerseniz Türkiye’de dilerseniz Avrupa Birliği ülkelerinde rahatlıkla yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Macaristan’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenciye, 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Macaristan’ın ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde Macaristan’ın lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Macaristan’da üniversite okumanın maliyeti!

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan’ın verdiği bilgiye göre; Macaristan’da işletme, uluslararası ilişkiler, mühendislik gibi lisans eğitiminin yıllık ortalama bedeli 3,500 Euro; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlerde lisans eğitim ücreti ise yıllık ortalama 9,500 Euro’dur.

Macaristan’da üniversite yurtlarında aylık 100-120 Euro arasında ücret ödeyerek kalabiliyorsunuz. Ev kiraları şehre, bölgeye ve evin özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirası ortalama 350 – 600 Euro arasında değiyor. Ulaşım giderleri de aylık 50 Euro’yu buluyor. Böylece beslenme giderleri de dahil bir öğrencinin aylık yaşam gideri yaklaşık 400 Euro tutuyor. Böylece işletme ya da mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin tüm eğitim ve yaşam masrafları dahil yıllık harcaması yaklaşık 17.000 TL civarında seyrediyor. Bu rakam Türkiye’de bir devlet üniversitesinde okuyan öğrencinin masraflarına çok yakın, vakıf üniversitelerinden birinde okuyan öğrencinin masraflarına göre ise çok daha ekonomiktir.

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Macaristan Üniversiteleri için danışmanlık hizmetlerini ücretsiz sunuyor. Bu kapsamda bütçe ve hedeflerinize uygun bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile uygun ülke, üniversite ve bölüm tespiti yapıyor. Macaristan’da okumaya kesin olarak karar verdiğinizde ise, üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi ve vize başvuru süreci yönetimini sizin için gerçekleştiriyor. Siz yurt dışındayken havaalanında karşılama ve transfer, konaklama bulma ve yerleştirme, şehir ve üniversite oryantasyonu, üniversite kayıt yenileme işlemleri, ikamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık, acil durum desteği gibi hizmetleri lokal servis sağlayıcılar ile sunuyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com