Ana Sayfa Haberler, Sendika Haberleri 31 Temmuz 2012 169 Görüntüleme

İhale şikayetlerinde Sağlık Bakanlığı ilk sırada

Yılın ilk çeyreğinde, istisna kapsamında gerçekleştirilen ihaleler hariç toplam 27 bin 839 ihale düzenlenirken, Kamu İhale Kurumu’na gelen şikayet sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,57 oranında artarak 1.323 oldu.

Söz konusu dönemde, en çok Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği ihaleler şikayet edildi.

Kamu İhale Kurumu’nun 2012’nin ilk çeyreğine ilişkin düzenlenen ”Kamu Alımları İzleme Raporu”ndan derlenen bilgilere göre, yılın ilk üç ayında istisna kapsamında gerçekleştirilen ihaleler hariç toplam 27 bin 839 ihale düzenlendi.

Bu dönemde Kuruma gelen şikayet sayısı ise 1.323 oldu. Aynı dönemde, Kurul tarafından alınan uyuşmazlık sayısı da 1.500 olarak gerçekleşti.

Kuruma gelen şikayetlerin ihale türüne göre aylık bazda dağılımına bakıldığında, yılın ilk çeyreğinde yapılan şikayetlerin 819’u hizmet alımı ihalelerine, 195’i mal alımı ihalelerine, 309’unun ise yapım işleri ihalelerine yönelik olduğu görüldü.

Şikayet başvurusu, adet olarak en fazla Ocak ayında yapıldı. Ocak ayında Kuruma 553, Şubat ayında 380, Mart ayında ise 390 şikayet geldi.

Kamu İhale Kurumu’na gelen sonuçlara göre, mal alımı ihalelerinin yüzde 1,36’sı, hizmet alımı ihalelerinin yüzde 9,29’u ve yapım işi ihalelerinin yüzde 6,54’ü şikayet edilirken, toplamda ihalelerin yüzde 4,75’inin şikayet edildiği belirlendi.

En çok tüzel kişiler şikayet etti

Şikayet başvurularının yüzde 81’i tüzel kişiler, yüzde 7,94’ü gerçek kişiler, yüzde 11,11’i ise ortak girişimlerden geldi.

Sonuçlara göre, yılın ilk çeyreğinde Kuruma ulaşan 1.323 adet şikayet, 1.249 şikayetçi tarafından yapıldı. 1.249 şikayetçinin yüzde 95,12’sinin bir kez şikayet başvurusunda bulunduğu, yüzde 4,88’sinin ise iki ve daha fazla kez şikayet başvurusunda bulundukları tespit edildi.

En üst idare bazında gerçekleştirilen ihalelerin şikayet sayılarına bakıldığında ise en çok Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği ihalelerin şikayet edildiği görüldü.

Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği ihalelerden 339’u hakkında Kuruma şikayette bulunulurken, listede Sağlık Bakanlığı’nı belediyeler, yükseköğretim kurumları, il özel idareleri ve KİT’ler takip etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com