Ana Sayfa Haberler, Manşet 13 Ocak 2014 179 Görüntüleme

Her 10 ambulanstan 1’i standart dışı

Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Şentürk:”Türkiye genelinde 6 bin 100 ambulansın muayenesini gerçekleştirdik. Sedyelerin sabitlenmediği ve ABS fren sisteminin bulunmadığı 530 ambulans kullanım dışı bırakıldı”

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, Türkiye genelinde 6 bin 100 ambulansın muayenesini gerçekleştirdiklerini belirterek, sedyelerin sabitlenmediği ve ABS fren sisteminin bulunmadığı 530 ambulansın kullanım dışı bırakıldığını bildirdi.

Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 10 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında, tescilli ve sıfır ambulansların periyodik tespit muayenesi işlemlerinin tüm Türkiye’de TSE tarafından yapılmaya başlandığını hatırlattı.

Bu çerçevede Türkiye’deki 6 bin 100 ambulansın tamamının kontrolden geçirildiğini anlatan Şentürk, “Düzelebilecek olanlar hemen onarıma gönderildi. Düzeldikten sonra tekrar muayene edildi ve uygun olanlara belge verildi. Hiç bir şekilde uygun bulunmayanlar ise devre dışı bırakıldı” dedi.

– “Sağlık Bakanlığı diğer kurumlara örnek olmalı”

Şu an, kullanımdan kaynaklanan bir kusur olmadıkça ambulanslarda hiç bir sıkıntı olmadığını ifade eden Şentürk, Sağlık Bakanlığının gösterdiği bu hassasiyetin diğer kurumlara da örnek olması gerektiğini kaydetti. TSE Başkanı Şentürk; “Sağlık Bakanlığı, halkımızın sağlık ve güvenliğini doğrudan ilgilendiren ambulansların denetimini bağımsız bir kuruluş olan TSE’ye vererek önemli bir adım atmıştır. Bu vesile ile Sağlık Bakanlığı yetkililerine bu hassas ve önleyici yaklaşımlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yapılan muayenelerden sonra standart dışı oldukları için 530 ambulansın devre dışı bırakıldığını anlatan Şentürk, şöyle konuştu:

“Sedyelerin sabitlenmediği ve ABS fren sisteminin olmadığı 530 ambulans kullanım dışı bırakıldı. Doküman ya da teknik eksiklik nedeniyle bakıma gönderilen 511 ambulans ise eksiklikleri giderildikten sonra belgelendirildi. Diğerleri için de yönetmelikte yaş grubuna göre verilen 1,2 ve 3 yıllık geçiş sürelerinden sonra eksikliklerinin tamamlamalarının ardından belgelendirme yapılabilecek. Böylece 6 ay gibi kısa bir zamanda ambulansların tamamı kontrol edilmiş oldu. Bundan böyle araçlar nasıl düzenli kontrolden geçiyorsa her iki yılda bir ambulanslar da muayeneden geçecek.”

Şentürk, 2014 yılında, yeni trafiğe çıkacak sıfır ambulans olarak 1000, eksiklikleri giderilerek tekrar inceleme yapılacak tescilli 500 ambulansın kontrolünün yapılmasının planlandığını kaydetti.

– “Çocuklarımızın hayatıyla oynama lüksümüz yok”

Bu tür muayenelerin diğer kurumlara da örnek teşkil etmesi gerektiğini vurgulayan Şentürk, şöyle devam etti:

“Özellikle gençlerimizin gittiği lunapark gibi eğlence merkezlerinin daha sık periyotlarla tarafsız kuruluşlar tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Bu tür merkezlerde bakım ve kontrolleri yapanlarla, üretimi yapanlar aynı. Yani tarafsızlık yok. Bizim kuruluşumuzun özelliği ise tarafsız olması. Bu gibi tehlike arzeden tüm yerler TSE ve benzeri tarafsız kuruluşlar tarafından kontrol edilmeli, çünkü çocuklarımızın hayatıyla oynama lüksümüz yok.

Belediyelerimize oyun parklarını yılda bir kez periyodik olarak muayene etme teklifi götürdük. Özellikle Anadolu’daki parklarda salıncaklarda paslanma ve kopma tehlikesi çok yaygın mesela. Kaydıraktan kaydıktan sonra kuru bir zemine düşüyor çocuklar. Ayak lifleri bile kopabilir. Çocuklar eğlenmek için gittikleri parklarda her türlü sağlık riskiyle karşı karşıya. Bu gibi ekipmanların belli dönemlerde kontrol edilmesi şart. Belediyeler buraların zabıtalarla kontrol edildiğini söylüyor. Ancak bu kontrollerin denetimin doğası gereği, gerekli ekipmanlarla birlikte tarafsız kuruluşların teknik elemanları tarafından yapılması gerekiyor.”

Şentürk, Türkiye’nin, toplum güvenliği ve sağlığı konusunda Ortadoğu ve Asya’ya göre çok ileri seviyelerde olduğunu ancak Avrupa ile kıyaslandığında halen katedilmesi gereken mesafe bulunduğunu sözlerine ekledi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Genel Sekreterlikler Kalkıyor

Genel Sekreterlikler Kalkıyor

Tema Tasarım | Osgaka.com