Ana Sayfa Editörden, Haberler 28 Haziran 2013 174 Görüntüleme

Bir taraftan kadro,diğer taraftan yeni alımlar

Sözleşmeliler kadroya atanmadan, yeni sözleşmelilerin istihdam edilebilmesi için düzenlemeler yapılmaya başlandı. Sözleşmelilerin kadroya geçirileceğinin açıklandığı günü izleyen gün bir Kanun Tasarısı Meclise sevk edilirken, sonraki gün ise bir Kanun yürürlüğe girdi. Bu iki düzenleme de, yeni sözleşmelilerin göreve alınmasına ilişkin hükümler içeriyor.

Son 3 gün içerisinde neler yaşandı:

25 Haziran 2013 : Sözleşmelilerin kadroya geçirileceği açıklandı.

Başbakan 96.500 sözleşmeli personelin kadroya geçirileceğini açıkladı.

Bu açıklamaya göre;

**657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 72.485 sözleşmeli personel,

**4924 sayılı “Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan 772 sözleşmeli sağlık personeli,

**5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49 uncu maddesine göre çalışan 23.248 sözleşmeli personeli

kurumlarında durumlarına uygun memur kadrolarına atanacak. Buna ilişkin yasal düzenleme de yakında çıkacak. Kadroya geçirileceği açıklanan personel arasında, yukarıda belirtilen mevzuat kapsamında “kısmi süreli” çalışmakta olanlar da yer alıyor.

26 Haziran 2013 : Yeni sözleşmeli personel işe almak için Kanun Tasarı hazırlandı.

Başbakan imzası ile Meclis Başkanlığına torba diye tabir edilen bir “Kanun Tasarısı” gönderildi.

Çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklikler içeren “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi Ve Kontrol Kanunu eki (III) Sayılı Cetvelde yer alan Düzenleyici ve Denetleyici Kurumların tam veya kısmî zamanlı sözleşmeli bilişim personeli çalıştırmasına imkan verecek düzenlemeler de içeriyor.

Bu Tasarının yasalaşması halinde, düzenleyici ve denetleyici kurumların her birinde 30 sözleşmeli personel istihdam edilebilecek. Tam zamanlı ya da kısmî zamanlı çalıştırılabilecek olan bu personele, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre istihdam edilenlerin sözleşme ücreti esas alınarak ücret ödenecek.

27 Haziran 2013 : Yeni sözleşmelilerin işe alınması sağlayan bir Kanun yürürlüğe girdi.

Bu tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6493 sayılı Kanun, yeni sözleşmeli personel alınmasına imkan veriyor.

6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” 5411 sayılı Bankacılık Kanununun bazı maddelerini de değiştirdi.

Bu değişiklik, BDDK’nın tam zamanlı ya da kısmi zamanlı sözleşmeli personel istihdam edebilmesine imkan sağladı.

**Kurumun taraf olduğu dava ve icra takibi hizmetlerini yürütmek için sayısı 10’u geçmemek üzere, sözleşmeli avukat çalıştırılabilecek.

**Sayıları 30’u geçmemek üzere, tam zamanlı veya kısmî zamanlı özleşmeli bilişim personeli çalıştırılabilecek. Bu personele, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre istihdam edilenlerin sözleşme ücreti esas alınarak ödeme yapılacak.

Sözleşmeliler niçin kadroya geçiriliyor?

Sözleşmeli istihdam biçiminin yanlış olduğu, çalışanları mağdur ettiği, bu istihdam biçimine son verilmesi gerektiği şeklindeki yaklaşımlarla, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi kararının verildiği aşamada, benzer statüde yeni sözleşmeli personelin işe alınması amacıyla adım düzenlemeler yapılmış olması kafaları karıştırıyor.

Ancak bilinen ve görülen bir gerçek var ki, o da “sözleşmeli personel istihdamına son verilmeyeceğidir”.

memurunyeri

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com