Ana Sayfa Editörden, Haberler, Manşet 12 Şubat 2015 post_views_covig Görüntüleme

Anestezi Teknisyeni ve Anestezi Teknikeri Görevleri

Sitemize gelen sorular üzerine Anestezi teknisyeni ve teknikerinin görevlerini yayınlıyoruz.Bazı hastanelerde mesai dışı uygulamalara katılmak istemeyen Anestezi Teknisyeni ve teknikerlerini farklı birimlerde çalıştırmak istenildiği söylenmekte..Aşağıdaki görev ve tanımlara göre Anestezi Teknisyeni Ameliyathane dışında hiç bir yerde çalıştırılamaz görevlendirilemez…
Sağlık Bakanlığı tarafından Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında Anestezi Teknisyeni ve Anestezi Teknikeri görev ve sorumlulukları ..

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 22 Mayıs 2014  Perşembe günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında Anestezi Teknisyeni ve Anestezi Teknikeri görev ve sorumlulukları yeniden düzenlendi. İşte Anestezi Teknisyeni ve Anestezi Teknikerlerinin yeni İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik;

Anestezi Teknisyeni ve Anestezi Teknikeri Görev ve Sorumlulukları

Anestezi Teknisyeni ve Anestezi Teknikeri

a)   Anestezide kullanılacak tüm cihaz ve ekipmanı kontrol eder ve anestezi uygulamasına hazırlar.

b)   Merkezi gaz kaynaklarının bağlantılarının doğru olup olmadığını, oksijen, azot protoksit, tüplerinin doluluğunu ve bağlantılarını kontrol eder.

c)   Uygulanacak anestezi yöntemine göre gerekli ilaç ve malzemeleri hazırlar.

ç) Anestezi cihazındaki arızaları, anestezik maddelerle, anestezide kullanılan bütün yardımcı ilaç ve malzeme ihtiyacını anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanına zamanında haber verir.

d)   Anestezi uygulamaları ve monitörizasyon için hastayı hazırlar.

e)   Anestezinin güvenli bir şekilde uygulanabilmesinde, sürdürülebilmesinde ve sonlandırılmasında anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanına yardımcı olur.

f)    Anestezi uygulamasında hastaya ilişkin anestezi kayıtlarını tutar.

g)   Hasta ve anestezi işlemine ait takip bilgilerini anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanıyla paylaşır.

ğ) Anestezinin sonlandırılmasından itibaren hastanın derlenme odasına güvenli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olur.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Acilde doktor att kavgası

Acilde doktor att kavgası

Tema Tasarım | Osgaka.com