Ana Sayfa Haberler, Manşet 15 Şubat 2015 220 Görüntüleme

5 yıllık nakil yasağının kaldırılması için teklif

2013 yılında yürürlüğe giren 6495 sayılı Kanunla kadroya geçirilen sözleşmeli personele getirilen 5 yıllık nakil yasağının kısmen kaldırılması için hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Erkan AKÇAY tarafından hazırlanan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, kadroya geçirilmiş olan kamu personeline yönelik 5 yıllık nakil yasağının, eş durumu ve sağlık mazeretinin söz konusu olduğu durumlarda uygulanmamasını öngörüyor.
6495 sayılı Kanunla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Geçici 41 inci madde eklenmiş ve bu düzenlemeyle, 25/6/2013 tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda sözleşmeli olarak çalışanlar; il özel idaresi, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde çalışan sözleşmeli personel; Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışan personel memur kadrolarına geçirilmişti. Ancak yapılan düzenlemede, memur kadrolarına geçirilenler için “beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz” hükmü de yer almıştı.
Memur kadrolarına geçirilenlere getirilmiş olan 5 yıllık nakil yasağı, ilgili personel mağduriyetine ve tepkisine neden olurken, geçen zaman içerisinde bu yasağın kaldırılması amacıyla somut bir girişimde bulunulmadı.
Hazırlanan Kanun Teklifi
657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 14/7/1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Geçici 41 inci maddesinin dördüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Ancak, eş durumu, eşlerden birisi ile çocuğunun ya da anne veya babasının geçerli sağlık mazereti nedeniyle nakil talebinde bulunanlarda atandığı kamu kurum veya kuruluşunda beş yıl çalışma şartı aranmaz.”
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com