Ana Sayfa Haberler 4 Ocak 2013 153 Görüntüleme

Yurtdışı Eğitimi Almak İsteyenlere Fırsat

Öğrettiklerinize dair bir döngü oluşur. Şimdi ben de o döngü gibi, ilk önce bir genel çerçevesini vereceğim sonra öğrettiklerime dair anlatımda bulunacağım ve son olarak ne öğrettiğimi öğrenip öğrenmediğinize dair dönüt alacağım. Bunun ilk aşamasında, diyelim ki, yurt dışında lisans ya da doktora öğrenimi ile ilgili başvuruda bulunacaksınız. İkinci aşamasında da şunu varsaymanızı istiyorum; ben bu yüksek öğrenime kabul komitesinde olan bir insanım, dolayısıyla siz bir başvuruda bulundunuz ve kabul aşamalarında nasıl ve hangi şartlarla kabul edilebilirsiniz, hangi şartlarla kabul edilmezsiniz ve hangi işlemleri yapmanız gerekir

http://www.yurtdisiegitimcim.com/

İlk iki aşamada bunlara değineceğim. Üçüncü aşamasında da diyelim ki; kabul edildiniz, kabul edildikten sonra neleri beklemeniz gerekiyor? Amerika ve Kanada’daki yüksek öğrenimden neler beklemeniz gerekiyor? Amerika ve Kanada’ ya, yurtdışı eğitim için gittiğiniz zaman hem yüksek öğrenim kurumlarıyla olan ilişkiniz yaşam tarzınız ne şekilde olur, hem orda yaşam koşulları nasıl olacak, uzun uzun akşam yedi-sekize kadar bunlara değineceğim, hep birlikte burada olacağız.   Öncelikle kendimden bahsederek, bizdeki Amerikan sistemini size anlatmaya çalışayım. Sizde kolejle üniversite farklı anlaşılabiliyor. Bildiğim kadarıyla sizde kolej denildiğinde lise seviyesindeki öğrenim grubu anlaşılabiliyor. Fakat bizde üniversite ile kolej dediğinizde, kolej yine üniversite seviyesine tekabül ediyor. Yani bu ne demek oluyor üniversite dediğimizde yine birçok koleji alt biriminde barındıran çok daha büyük yapı. Kolejse tekil bölümleri barındıran daha küçük ölçekli üniversitemiz. Yani kolej dediğimiz zaman yine üniversiteyi anlıyoruz. Harvard’da doktora çalışmamı tamamladım. Çalışmış olduğum konu İtalya’da Etiyopya’ya karşı açılmış olan savaştı.1935’te gerçekleşen bu savaş… Şimdi burada o döneme bakacak olursak İngiltere ve Fransa ki o dönemin askeri anlamda en önde gelen güçlerini temsil ediyorlar. İtalya’nın Etiyopya’ya karşı yaptığı bu saldırıya karşı çıkmadılar. Yani İtalya’ya meydan verdiler bir anlamda. Yurtdışı üniversite Bu dönemde de ben Birleşmiş Milletler’in politikasını destekleyen bir insan olarak şunu düşünüyorum bunun çok bencilce bir ulusalcılık tavrıyla gerçekleşmiş bir şey olduğunu düşünüyorum.

http://www.yurtdisiegitimcim.com/yurtdisi-universite-egitimi/

Fransa ile İngiltere bu türden ülkeler. Günümüze geldiğimiz zaman bu bencilce ulusalcılık anlayışı sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir şey olmadığını düşünüyorum. Birleşmiş Milletler’in bugünkü yapısının ki sizin çevrenizdeki ülkelerde de aynı tehdit söz konusu, Birleşmiş Milletler’in bu korumacı yapısının bu bencil ulusalcılık tavrıyla bozulmasına izin verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdi iki noktaya politik anlamda dikkat çekmek istiyorum. Birincisi Amerika’nın dış ülkelere özellikle de Ortadoğu’ya ilişkin politikası ki benim desteklemediğim bir politikadan bahsediyoruz burada. . Çünkü çok ciddi bir Irak olayından yola çıkacak olursak Irak olayı tam bir fiyaskoydu. Yani Irak’ın daha iyi bir konuma getirilmesi için bir girişimde bulunuldu.

http://www.yurtdisiegitimcim.com/yurtdisi-egitim-danismanligi/

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com