Ana Sayfa Haberler, Manşet, Öne Çıkanlar 18 Temmuz 2016 122 Görüntüleme

YÖK’ten paralel açıklaması: Müsade edilmeyecek!

YÖK ve tüm üniversite rektörlerinden yapılan ortak açıklamada, "Devletin içindeki paralel yapılanmanın, uyuşturulmuş bu zihniyetin akademik dünyadaki uzantılarının da farklı olması beklenemez. Özgür ve bilimsel düşüncenin en büyük düşmanı olan bu yapılanmanın üniversiteleri ele geçirmesine, ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişmesini baltalamasına asla müsaade edilemez." ifadelerine yer verildi.

Devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın “acil toplantı” çağrısının ardından, millet iradesine ve demokrasiye yönelik düzenlenen darbe girişimini görüşmek üzere YÖK Konferans Salonu’nda bir araya geldi.

Başkan Saraç’ın konuşmasından sonra basına kapalı devam eden toplantının ardından “YÖK ve tüm üniversite rektörleri” adına ortak açıklama yapıldı.

“Yükseköğretim Kurulu, tüm üniversitelerimiz ve akademik camia olarak kamuoyuna beyan ederiz” ifadeleriyle başlayan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, 15 Temmuz 2016 gecesi tarihinin en ağır saldırılarından birine maruz kaldığı, ülkenin demokratik yapısı, anayasal düzeni, parlamenter sistemi, milli bütünlüğü, iç barışı ve millet iradesinin hedef alındığı belirtildi.

Ülke yönetimini gayrimeşru yollardan ele geçirmek, millet iradesini kanlı bir şekilde bastırmak, halk üzerinde dış güçlere bağlı bir azınlık otoritesi oluşturmak amacıyla başlatılan bu kalkışmanın, yine milletin bizzat kendisi tarafından bastırıldığı ve akamete uğratıldığı vurgulanan açıklamada, “Türkiye’nin seçilmiş, meşru Cumhurbaşkanını görevden uzaklaştırarak hayatına kastetmek, meşru hükümeti devirmek, meşru parlamentoyu kapatarak bir cunta rejimi kurmak için gerçekleştirilen bu darbe girişiminin, yıllardır devlet içerisine yerleşerek bütün kurumlara yayılan, devlet içinde ayrı bir devlet gibi örgütlenen bir şebekenin girişimi olduğu alenen ortaya çıkmıştır.” değerlendirmesi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve hükümetin devlet yapısından ayıklamaya çalıştığı bu terör şebekesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış unsurları ve bunların sivil yapılarda hala mevcut olan uzantılarıyla silahlı bir isyana teşebbüs ettiği ve yönetime gayrimeşru yollarla el koymaya çalıştığı kaydedildi.

– “Türk halkı, demokrasi ve kendi iradesiyle yönetilmek istiyor”

Ortak açıklamada, “Gözü dönmüş bu şebekenin kirli amacına ulaşmak için eşi benzeri görülmemiş bir şekilde, Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladığını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ele geçirmek için halkın üzerine ateş açtığını, Türk milletinin teröre karşı en önemli unsurlarından olan Özel Harekat Birliğini füze ile vurarak onlarca polisi, Boğaziçi Köprüsü’nde ve başka yerlerde sivil halkın üzerine gözünü kırpmadan ateş açarak masum ve silahsız insanları katlettiğini içimiz kan ağlayarak gördük ve yaşadık.” denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, Hükümetimiz, kahraman polisimiz ve ordumuzun emir ve komuta zincirine bağlı şerefli unsurları ve tüm milletimiz dirayetle bu kalkışmayı kısa zamanda durdurmuş, ülkeyi bir uçurumun kenarından döndürmüşlerdir.

Biz Türkiye yükseköğretim sistemini oluşturan üst kurumlar ve üniversitelerimizin yöneticileri, öğretim elemanları ve çalışanları olarak, millet iradesine ve Türkiye’nin demokratik sistemine karşı gerçekleştirilen bu kanlı kalkışmayı lanetliyoruz.”

Türkiye’nin, demokrasi konusundaki inancını, ısrarını uzun yıllardır sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, demokrasi karşıtlığına bir Başbakan’ın kurban verildiği, nice hükümetlerin devrildiği, demokrasi karşıtlarının en son 1980’de silah zoruyla yönetimi ele geçirdiği, demokrasi karşıtı kalkışmaların, Türk halkına ağır bedeller ödettiği vurgulandı.

Açıklamada, Türk halkının demokrasi ve kendi iradesiyle yönetilmek, kendi iradesiyle seçilmiş
hükümetler tarafından yönetilmek istediğinin altı çizilerek, bu kuvvetli millet iradesinin sonraki post modern
darbeleri de boşa çıkardığı aktarıldı.

– “Oyunun yeni bir safhasına şahit olduk”

Açıklamada, üniversite sayısının 200’e yaklaştığı, bilimsel araştırmaya Cumhuriyet tarihinde görülmemiş oranda kaynak aktarıldığı bildirildi.

Türkiye’nin kendi milli teknolojisini geliştirme yolunda önemli yatırımlar yaptığı, bütün bunların halkın iradesinin yönetimde söz sahibi olmasıyla mümkün olduğu vurgulanan açıklamada, Türkiye’yi yavaşlatmak, Türkiye’nin önünü kesmek, tökezletmek, yapabiliyorlarsa parçalayıp yok etmek isteyen düşmanların, bunun için birçok yol denediği, terörün bunun en önemli aracı olduğu ifade edildi.

Ülke ekonomisini tahrip etmenin, Türkiye’yi etrafındaki savaş bataklığına sürüklemenin, iç çatışmalar çıkarmanın Türkiye düşmanlarının silahlarından olduğuna işaret edilen açıklamada, bunun için iç unsurların ve organizasyonların da kullanıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“15 Temmuz gecesi bu oyunun yeni bir safhasına şahit olduk. Ülkemiz insanı hak etmediği manzaralarla karşılaştı. Milletimiz, kendi savaş uçaklarının ve tanklarının kendi Meclisini bombaladığını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini vurduğunu, kendisine acımasızca ateş açtığını gördü. Bu, lanetlenesi bir girişimdir. Sorumluları bir an önce hukuk önünde hesap vermeli, hak ettikleri cezalara çarptırılmalıdır.

Bu konuda üniversitelerimize düşen görevler vardır. Devletin içindeki paralel yapılanmanın, uyuşturulmuş bu zihniyetin akademik dünyadaki uzantılarının da farklı olması beklenemez. Özgür ve bilimsel düşüncenin en büyük düşmanı olan bu yapılanmanın üniversiteleri ele geçirmesine, ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişmesini baltalamasına asla müsaade edilemez.

Başta Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, Hükümetimiz, kahraman polisimiz, onurlu Türk ordusu mensuplarımız ve medyamız olmak üzere, halkımızın kanıyla canıyla koruduğu demokratik parlamenter sistemimizin yanında bulunduğunu ve savunucusu olduğunu göstermek, varlık sebebi olan özgür ve bilimsel düşüncenin yanında yer almak üniversitelerimizin asli görevidir. Bu konudaki hassasiyetimizin uygulamalarla da pekiştirileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Demokrasinin en önemli savunucularından olan üniversiteler için günün, demokrasiye sahip çıkma günü olduğu ifade edilen açıklamada, bütün akademik camianın milletin iradesine saygı ve demokrasiye sahip çıkma noktasında tek vücut halinde olduğu aktarıldı.

Açıklamada, demokrasi şehitlerine Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilendi.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com