Ana Sayfa Haberler, Manşet 7 Mart 2014 post_views_coute Görüntüleme

YÖK özel hastanelerde çalışacak öğretim üyelerinin kriterlerini belirledi

Torba Yasa’da dişhekimliği ve tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin yüzde 5’inin özel hastane ve vakıf hastanelerinde çalışabilmesi öngörülmüştü. O yüzde 5 için kriterler YÖK tarafından belirlendi.

ÖZEL HASTANELER VEYA VAKIF YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI HASTANELERİNDE ÇALIŞTIRILABİLECEK ÖĞRETİM ÜYELERİNİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN KRİTERLER

Amaç

MADDE 1- (1) Bu düzenlemenin amacı özel hastaneler veya vakıf yükseköğretim kurumlan hastanelerinde çalışmasına izin verilecek Devlet yükseköğretim kurumlarının tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi öğretim üyelerinin belirlenmesine ilişkin kriterleri düzenlemektir.

Dayanak

MADDE 2- (1) Bu kriterler, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 36 ncı ve Geçici 65 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar ve kısaltmalar

MADDE 3- (1) Bu kritelerde geçen:

a) Bakan: Sağlık Bakanını,

b) Bakanlık: Sağlık Bakanlığını,

c) Bilimsel Faaliyet Cetveli: 18.02.2011 tarihli ve 27850 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan cetveli,

d) Eğitim-Öğretim Faaliyetleri Cetveli: 18.02.2011 tarihli ve 27850 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yap ılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan cetveli,

e) Gelir Getirici Faaliyet Cetveli: 18.02.2011 tarihli ve 27850 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan cetveli,

f) Öğretim üyesi: 2547 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin (m) bendinde tanımlanan yükseköğretim kurumlarında görevli profesör ve doçentleri,

g) YÖK: Yükseköğretim Kurulunu,

h) Yükseköğretim Kurumu : Devlet ve Vakıf Üniversitelerini,

ifade eder.

Öğretim üyelerinin belirlenmesine ilişkin esaslar

MADDE 4- (1) Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyelerinin yükseköğretim kurumları tarafından aşağıda belirlenen esaslar çerçevesinde mesai saatleri dışında özel hastane veya vak ıf yükseköğretim kurum hastanelerinde çalış masına izin verilir.

(2) İzin verilecek öğretim üyelerinin,

a) Gelir Getirici Faaliyet Cetvelinden aylık en az 6500,

b) Akademik faaliyetler kapsamında yıllık en az 5000, puanının olması gerekmektedir.

(3) Akademik faaliyetlere ilişkin puanlar ın hesaplanmasında Eğitim-Öğretim Faaliyetleri Cetveli ve Bilimsel Faaliyet Cetvellerinde yer alan bilimsel faaliyet ve/veya eğitim faaliyetleri için belirlenen puanlar esas alınır.

(4) İkinci fıkranın (a) ve (b) bendi kapsamında belirlenen puanların yüzde 50’si esas alınarak toplam puan belirlenir. Özel hastaneler veya vakıf yükseköğretim kurumu hastanelerinde çalışmasına izin verilecek öğretim üyesi sayısı puan üstünlüğü dikkate alınarak belirlenir. Puanların eşit olması halinde sırasıyla akademik kıdeme ve ilgili yükseköğretim kurumundaki hizmet süresine bakılır.

Yürürlük

Madde 5- (1) Yükseköğretim Kurulu ile Sağlık Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanan bu kriterler, 17/02/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yetkili kurumlar tarafından kabul edildiği tarihte yürürlüğe girer.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com