Ana Sayfa Haberler 8 Ocak 2013 100 Görüntüleme

Vergi Borçlarınızı Kontrol Ettiniz Mi ?

Ayrıca yapım işlerini üstlenen müteahhitlere taşeron olarak hizmet verenlerin KDV’leri de kesinti yoluyla işi veren müteahhitlerce , ilgili tebliğlerde belirtilen oranlarda, vergi dairesine ödenecektir. KDVK’ nın 9/1. maddesinde öngörülen vergi kesenlerin sorumluluğu, tam sorumluluk ve kısmi sorumluluk olarak ikiye ayrılabilir. Tam sorumlulukta, mükellef tarafından ödenmesi vergi kimlik numarası sorgulama gereken KDV’nin tamamı sorumlu sıfatıyla alıcı tarafından kesilerek vergi dairesine yatırılmaktadır. Mükelleflerin ikametgahı, işyeri, kanuni veya iş merkezinin Türkiye’de bulunmaması, serbest meslek faaliyeti çerçevesinde ifa edilen telif faaliyetleri ile kiralama ve reklam verme işlemlerinde, vergi sorumlusu niteliğindeki alıcılar KDV’nin tam kesilip vergi dairesine yatırılmasından sorumlu tutulmuşlardır.

Kısmi sorumlulukta ise, mükellef tarafından ödenmesi gereken KDV’nin bir kısmı sorumlu sıfatıyla alıcılar tarafından, diğer kısmı ise mükellef tarafından beyan edilip ödenmektedir. Tekstil ve konfeksiyon fason imalat işlemlerinde, akaryakıt teslimlerinde, kamu kurumları ve bankaların yemek, bahçe ve çevre bakımı, özel güvenlik, danışmanlık ve denetim, temizlik, inşaat, taahhüt, bakım onarım yemek servisi gibi hizmet alımlarında KDV’nin ödeme sorumluluğu belirli oranlarda vergi kimlik numarası sorgulama mükellef ile alıcı arasında paylaşılmaktadır. VİVK’ nın 17. maddesine göre amme idare ve müesseseleri, bankalar, sigorta şirketleri, diğer şirket ve kurumlar ile mahkemeler ve icra daireleri istihkak sahiplerine bu verginin mevzuuna giren herhangi bir muamele dolayısıyla para ve senet verebilmek için veraset ve intikal vergisinin ödendiğine dair vergi dairesinden verilmiş bir tasdikname talep ederler. Bu konuda; gerek farklı zaman ve yerlerde yapılmış bulunan çalışmalardan gerekse de literatür taramasından yararlanılmış ve GSM operatör seçiminde etkisi olduğu düşünülen bağımsız değişkenler şu şekilde belirlenmiştir Çalışmada ayırma analizi yapabilmek için izlenmesi gereken adımları avea isimden numara sorgulama algoritmik bir yaklaşımla aşağıdaki şekilde ifade etmek mümkündür Ayırma analizi de çok değişkenli normal dağılım isteyen bir yöntemdir. Analize alınan değişkenlere ait veriler, normal dağılım varsayımını karşılamaktadır. ? Bağımlı değişken olarak analiz edilen gruplama değişkenin metrik ölçüde olmaması gerekirken; bağımsız değişken olarak dikkate alınan beş değişkenin metrik ölçüde alınması gereklidir. Çalışma, bu koşulu sağlamaktadır. ? Bunun yanında, ayırma analizine konu olan bağımsız değişkenlerin Likert tipi 5’li ölçekle elde edilmiş olması nedeniyle, parametrik analizlere uygun olduğu söylenebilir. Özellikle Likert tipi 5’li ve 7’li ölçekle toplanan verilerle parametrik analizler yapılırken; 3’lü Likert tipi ölçeklerle bu tür analizlerin yapılması mümkün değildir ? Bağımsız değişken sayısı başına en az 20 veri toplanması gerekliliği; bu avea isimden numara sorgulama konuda 5 değişken x 20=100; anket verisi gerekirken çalışmada 725 geçerli anket verisiyle bu gereklilik sağlanmaktadır. ? En az veriye sahip bağımlı değişkenin sayısının da 20’den fazla olması istenir. En küçük veriye sahip bağımlı değişkenin ise (Avea=160) yeterli veriye sahip olduğu görülmektedir. ? Aşamalı ayırma analizi ise değişken sayısının gereğinden fazla olduğu vodafone isimden numara sorgulama durumlarda uygulanan bir yöntemdir(Özdamar, 1999: 362). Çalışmada ayırma analizine alınacak değişken sayısı beş(5) olduğu için, burada eşanlı ayırma analizi uygulanmıştır. Ayırma analizi sırasında aşırı değerlerin belirlenerek analizden çıkarılması amacıyla kritik Mahalanobis D2 değeri %99 güvenirlikte ve beş bağımsız değişken olarak hesaplanmış; 16,81 bulunmuştur.

Ayırma analizinde bu kritik değerden daha fazla D2 sahip veri bulunamadığı için herhangi bir gözlem değerinin elenmesine gerek görülmemiştir. Doğrusal ayırma analizi yapılabilmesi için gereken varsayımlardan bir vodafone isimden numara sorgulama diğeri de grup kovaryans matrislerinin birbirine eşit olması durumudur. Bu koşul sağlanamadığı zaman Karesel ayırma analizi kullanılması gerekir

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com