Ana Sayfa Haberler, Manşet 30 Ekim 2013 133 Görüntüleme

Türkiye’ye 425 yabancı sağlıkçı geldi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yurt dışında iş arayan Yunanistan vatandaşı doktorları Türkiye’ye davet etmesiyle yabancı sağlıkçılar konusu tekrar gündeme geldi.
Sadece özel hastanelerde çalışmasına izin verilen yabancı sağlıkçılardan bugüne kadar Sağlık Bakanlığına 443 başvuru geldi, bunlardan 425′ i uygun bulundu, 188’i çalışmaya başladı, başvuruların 24’ünü ise Yunanistan vatandaşı sağlıkçılar yaptı.

sağlık bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, devlet memurları için Türk vatandaşı olma şartı bulunduğundan yabancı sağlıkçıların sadece özel hastanelerde çalışabildiğini söyledi.
TÜRKÇE SINAVINDAN GEÇMELERİ GEREKİYOR

Şencan’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı sağlıkçıların diploma veya uzmanlık belgesinin denkliğinin YÖK tarafından onaylanması, göreve başladıktan sonraki bir yıl içinde TÖMER’in Türkçe sınavından B veya daha üstünde not almaları gerekiyor. Bu süre sonunda belge ibraz edilmezse çalışma belgesi iptal ediliyor.
TÜRKİYE’DE ÖĞRENİM GÖRENLERDEN DENKLİK İSTENMİYOR

Türkiye’de öğrenim görenlerden denklik ve Türkçe için belge istenmiyor. Türkiye’de ilk defa çalışacakların ayrıca, ülkelerinin yetkili makamlarından kanunen mesleğini yapmaya engel halinin bulunmadığını gösteren belge getirmeleri de gerekiyor. Başvuru tarihinden önceki bir yıl içerisinde Türkiye’deki öğretim kurumlarından mezun olanlardan, başvuru tarihi itibarıyla 5 yıldır Türkiye’de kesintisiz ikamet ettiğini belgeleyenlerden, ülkelerindeki olağanüstü hal nedeniyle Türkiye’ye sığınanlardan bu belge istenmiyor.

Ayrıca bu kişiler çalışacakları özel sağlık kuruluşu ile yaptıkları aylık ücret miktarının da belirtildiği ve her sayfasında tarafların isim ve imzalarının bulunduğu hizmet sözleşmesini de bakanlığa sunmak zorunda.

BUGÜNE KADAR 443 BAŞVURU YAPILDI

Yabancı sağlıkçıların Türkiye’de çalışmasını düzenleyen geçen yılın başında çıkan yönetmelik sonrası 211’i pratisyen hekim, 136’sı uzman hekim, 79’u hemşire, 4’ü sağlık memuru, 6’sı fizyoterapist, 2’si anestezi teknikeri, 1’i laboratuvar teknisyeni, 3’ü radyoloji teknikeri ve 1’i de acil tıp teknikeri olmak üzere toplam 443 yabancı sağlık meslek mensubu özel hastane/tıp merkezinde çalışma başvurusunda bulundu.

Bu başvurulardan 425′ i uygun bulundu, çalışma ve ikametle ilgili izinlerin alınması kaydıyla başvurduğu sağlık kuruluşunda çalışabileceği bildirildi. Çalışma ve ikamet iznini alan 188 kişi ise çalışmaya başladı.

443 başvurunun 24’ünü Yunanistan vatandaşı sağlıkçılar yaptı.

MÜEZZİNOĞLU: YUNANİSTAN’IN DOKTORLARINA KAPILARIMIZ AÇIK

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’deki gelişmelere işaret ederken Yunanistan’da 7 bin doktorun yurt dışında iş aradığını belirterek, “Benim de onlara ihtiyacım var. Yunanistan’ın 7 bin doktoruna kapılarımız açık. Onları bu ülkeye, birikimleriyle bu millete hizmet etmeye davet ediyorum” ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com