Ana Sayfa Haberler 8 Ağustos 2012 290 Görüntüleme

Türk hemşireler derneğine yanıt!

Son günlerde Türk Hemşireler Derneği’ne bir haller oldu…Sağlık Bakanı hemşire açığı var deyip ebelere hemşirelerik yetkisi vemesi ve Sağlık Meslek Liselerinin hemşire öğrenci alımına ,sanki hemşirelik tekellerinde gibi  şiddetle karşı  çıkmaktadır..

Yaptıkları bir açıklamada neden lise mezunu hemşire istemediklerini şu şekilde belirtmişler..

-Çocuklar, sağlık meslek liselerinde okurken,çok tehlikeli iş yerleri olarak nitelendirilen hastanelere 16-17 yaşlarında, çocuk/ ergenliğin tüm sorunları ile
gibi açıklama yaparak çocukların daha doğrusu geleceğin hemşire adayalarının fazla çalıştırılmasından şikayetçi gibi görünüyorlar..Yani şekilde bu gençleri savunmaya kalkışmışlar.Çocukları bu kadar düşünüyor iseniz onları geleceğe yönelendirin,gelecekleri için çaba sarfedin..Sağlık meslek liselerinin hemşire almasına karşı çıkarak onların geleceklerini karartmanız sizce ne kadar doğrudur..savrulurken,3. ve 4. sınıflarda staj için haftada 8’er saatten üç gün, yaz aylarında da günde 8 saatten 72 iş günü (288 saat) yinestaj için girmektedirler.’

Diğer meslek lislerinde okuyan,fabrika işçisi gibi,sanayi işçisi gibi çalışanlar öğrenci değil mi?

Ve daha bir çok açıklama yaparak Sağlık meslek liselerinin hemşire almasına ve mezun olan hemşirelerin işe başlatılamaması konusunda açıklamlarını Türk hemşireler derneği web sitesinden bulabilirsiniz..

Burada önemli olan ortak bir çözüm yolu bulmaktır.Lise,Yüksekokul hemşiresi diye ayrımcılık yaparak  hemşirelik mesleğine zarar vermektenten öte gidemezsiniz..

Ağaç yaş iken eğilir sözüne binaen,genç yaşta aldığı eğitim ve tecrübelerle,pratikliği ve  tecrübesi ile ön plana çıkan SML hemşirlerini hiçe sayamazsınız..

Siz lise yıllarında uyluk ile bacağı daha birbirinden ayırt edemezken,SML hemşirleri femur,tibia ,fibula diyordu..

Bu gibi yaklaşımlarla lütfen kutsal meslek olan hemşirelik mesleğini rencide etmeyiniz…

 

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Rabia :

    Ağustos 10, 2012-7:40 am

    Ben de SML bitirip hemşireliğe başladım. Şunu herkesin bilmesi lazım. Bugün Dünyanın hiçbir GELİŞMİŞ ülkesi Türkiye’nin SML mezunu hemşirelerine denklik vermiyor ve hemşire olarak kabul etmiyor. En az lisans mezunu olmanız gerekiyor. Kanada, ABD, AB ülkeleri, Avustralya …. hiç biri.. Bizim içinde bulunduğumuz AB bölgesi için Avrupa Birliği Direktiflerine göre de en az “düz lise eğitimi üzerine lisans düzeyinde” eğitim verilmesi gerekmektedir. Yani artık bunun tartışacak bir tarafı kalmadı. Sağlık Bakanlığı da zaten şiddetli hemşire açığı nedeniyle mecburiyetten Hemşirelik Kanununa bu geçici maddeyi ialve etti. Yoksa Kanunun ilk maddesinde zaten hemşireyi “LİSANS” mezunu olarak tanımlar. Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için böyle ara dönemler olabilir. Zamanla taşlar yerine oturur.

Tema Tasarım | Osgaka.com