Ana Sayfa Bakanlık, Haberler, Manşet 5 Kasım 2013 133 Görüntüleme

Tür Kök projesi 2014’de gerçekleşecek

Sağlık Bakanlığı, kemik iliği nakli bekleyen, ancak verici ve merkez yetersizliği gibi nedenlerle bu imkanı bulamayan hastaların sorununa çözüm bulmak için Tür Kök Projesi’ni hayata geçiriyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kemik iliği nakillerinin daha sistemli ve hızlı bir şekilde işlemesi için yürütülen Tür Kök Projesi’nin 2014 yılında hayata geçeceğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Organ Nakli Vakfı iş birliği ile 3 -9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle ‘Her Bağış Yeni Bir Hayattır’ temalı etkinlik düzenlendi. Ankara ATO Congresium’da düzenlenen etkinliğe Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas katıldı.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, ülke genelinde 2 bin 43 karaciğer, 391 kalp, 235 pankreas, 37 akciğer olmak üzere toplamda 23 bin 528 hastanın hayata bağlanmak için organ nakli beklediğini söyledi. 2012 yılında 4 bin 6 organ nakil gerçekleştirildiğini ifade eden Şencan, ‘Ek olarak bin 913 kornea nakli yapıldı. Ülkemizde nakil 2012 yılında yapılan 2 bin 905 böbrek nakli hastasında ABD ve Fransa’dan sonra en fazla böbrek nakli yapan 3. ülke sırasındayız. İngiltere ve Almanya’dan daha fazla nakil sayımız. Nakil olduktan sonra sağ kalanların oranına bakıldığında yüzde 96’larda. Bu oran ABD’de yüzde 97, İspanya yüzde 96 ve İngiltere yüzde 95.’ şeklinde konuştu.

GAYRİMÜSLİM BİRİNE ORGAN VERMEKTE HİÇBİR DİNİ ENGEL YOK

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, organ nakli ve bunun öncesindeki organ bağışı insan hayatının bedeli takdir edilemez değeri ile onun sağlıklı bir yapıda devam ettirme duyarlılığı arasında kalan önemli bir konu olduğunu söyledi. İslam dininin cinsi, milliyeti, rengi, dini ve konumu ne olursa olsun her insana insan olarak baktığını belirten Görmez, ‘İnsanlara eşit bir yaşama imkanı tanımıştır. İslam tedaviye önem vermiş her insana tedavi olmada eşit haklar tanımış, bir insana hayat vermeyi bütün insanlığa hayat verme olarak görmüştür. Buna göre organ nakli ve bağışı açısından Müslüman ile gayrimüslim arasında hiçbir fark yoktur. Bilhassa Anadolu’da insanlarımızın takıldığı konulardan bir tanesi budur. Bununla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulumuzun mütalaasına göre gayrimüslim birinin organlarından yararlanmakta veya organ vermekte hiçbir dini engel yoktur. Çünkü insanın bedeni veya organları Müslüman veya gayrimüslim diye nitelenemez. İnsanın bedeni ve organları kendi inancı doğrultusunda kullandığı birer alet konumundadır.’ diye konuştu.

Organ bağışı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Görmez, ‘Lütfen bütün hastane köşelerinde belki aylarca belki yıllarca gözyaşı içerisinde bekleyen anneler, babalar, yavrular şifa bekleyen hastalara imdat olalım. Onlara hayat taşıyalım. Dini, ilmi, tıbbi ve hukuki açıdan şartlar yerine getirildikten sonra bizim organlarımızı bağışlamamız, onlara bir organımızı bağışlamamız canlıdan cana giden en büyük sadakadır. Candan cana giden en büyük bağıştır.’ ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından Mehmet Görmez’e bir plaket takdim edildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün itibariyle organ yetmezliği yaşayıp organ nakli bekleyen 24 bin kişinin bulunduğunu söyledi. Vatandaşların organ nakli hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaları için var güçleri ile çalıştıklarını kaydeden Müezzinoğlu, şunları söyledi: ‘Şüphesiz bunu başarmamız için başta medyamız olmak üzere sivil toplum kuruluşları, kanaat önderlerinin ve ilgili bütün kesimlerini daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerekmekte. İnsanımızın cesaretlendirilmesi, algılarının doğru zemine çekilmesi toplumda organ nakli ve bağışı konusundaki farkındalığın artırılması ile ancak başarılı olabiliriz.’

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KEMİK İLİĞİ BANKASI KURULACAK

Önümüzdeki günlerde görme yetisini kaybetmiş binlerce insana umut olacak bir düzenlemeyi Meclis Genel Kurulu gündemine getireceklerini belirten Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: ‘Bilindiği gibi bakanlığımız yurtdışından kornea ithal ediyor. Geçtiğimiz aylarda nakilleri gerçekleşen vatandaşlarımız çoluğunu çocuğunu, eşini dostunu, nefes aldığı cennet vatanını görmeye başladı. Bizler için bundan daha büyük bir mutluluk ve daha hayırlı bir hizmet olamaz. Hükümet olarak kornea ihtiyacını ülkemizden karşılama konusunda yürüttüğümüz yasa çalışması ile kadavradan kornea naklini kolaylaştırıyoruz. Bir başka önemli adım ise bu yılın başı itibariyle Tür Kök Projesi’ni hayata geçirerek yapıyoruz. Bu hafta içi projenin bir ayağı olan Türk Kızılayı ile protokol imzalayacağız. Kızılay’a kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza ‘ilik bağışında bulunmak ister misiniz?’ diye sorulacak ve ilik bağışında bulunmak isteyen vatandaşların bilgileri ilgili merkezlere nakledilecek. İnanıyorum ki bu anlamda doku tiplemesinde önemli bir mesafe katedilecek. Yıl sonuna kadar ihale sürecini tamamlayacağımız Tür Kök Projesi ile Türkiye’nin en büyük kemik iliği bankası hayata geçirilmiş olacak.’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com