Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar, Sendika Haberleri 11 Aralık 2012 post_views_covrm Görüntüleme

Tüm Sağlıkçıalra Lisans tamamlama geliyor

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Bakan Akdağ’a sağlık çalışanlarının sorun ve taleplerini iletti.
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a, sağlık çalışanlarının mesai saatleri, Görevde Yükselme Sınavı, Ünvan Değişikliği Sınavı, Atama Nakil Yönetmeliği konularındaki talep ve beklentilerini aktaran Genel Başkan Memiş, sağlık çalışanlarının ilgili konulardaki mağduriyetlerinin çözümüne yönelik çalışmaların biran önce yapılmasını istedi.
MEMİŞ: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BEKLENTİLERİ DİKKATE ALINMALI
Sağlık hizmetlerinin kesintisiz yapıldığı yataklı tedavi kurumlarında mesai saatlerinin 08:00-16:00 arasında olması gerektiğini Bakan Akdağ’a ileten Memiş, bu durumun sağlık çalışanlarının hizmet sunumundaki performanslarının artmasına katkı sunacağını söyledi. Özellikle yataklı tedavi kurumlarında çalışan personellerin hizmetlerini aksatmadan aralıksız çalıştıklarını belirten Genel Başkan Memiş, personelin moral ve motivasyonu açısından düşünüldüğünde mesai saatlerinin 1 saat geri alınmasının iş verimini arttıracağı gibi hizmet sunumuna da olumlu etkileri olacağını söyledi.
Görevde Yükselme Sınav sonuçlarına göre, 70 puan üzerinde alıp yerleşemeyenler için Maliye Bakanlığı’ndan ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan VHKİ’ler için yeni kadro talep edilmesini istediklerini belirten Memiş, eğitim ve sınava tabi tutulmaksızın bu bölüme atamaların yapılması gerektiğini ifade etti.
“Atama Nakil Yönetmeliği’ne bağlı olarak yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmelidir” diyen Genel Başkan Metin Memiş, yürürlükteki yönetmeliğin, eş durumu atamaları gibi birçok mağduriyete neden olduğunu belirterek, yeni çıkarılacak atama ve nakil yönetmeliğinde çalışanların lehine düzenlemeler yapılmasını istedi.
Sağlık çalışanlarının eğitimleri konusunda Sağlık-Sen olarak Ebe, Hemşire, Laborant, Sağlık Memurlarına verilen Lisans Tamamlama hakkının önemli olduğunu ancak diğer bölümlere henüz bu hakkın verilmediğini kaydeden Memiş, Bakan Akdağ’la daha önce yaptıkları görüşmelerde bu sözü aldıklarını söyledi. Bugün gelinen noktada sürecin çok yavaş ilerlediğini kaydeden Memiş, bir an önce lisans tamamlama hakkının bütün çalışanlara verilmesini beklediklerini ifade etti.
AKDAĞ: BAKANLIK OLARAK BİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ
Sağlık çalışanlarının bu dönüşüm sürecinde özverili bir şekilde görevlerini sürdürdüklerini ifade eden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da çalışanların ekonomik ve sosyal haklar noktasında hak ettiklerini alabilmeleri için Bakanlık olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.
Sağlık-Sen’in özellikle Lisans Tamamlama konusuna gösterdiği hassasiyete teşekkür eden Bakan Akdağ, konu ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek yakın zamanda bütün sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkının verileceğini ifade etti.
Akdağ, görevde yükselme sınavına katılıp atanamayanlara ilişkin Devlet Personel Başkanlığı ile görüşme yaparak görevde yükselme genel yönetmeliğinde yeni kadro verilmesi halinde sınavı kazanıp yerleşemeyenlerin atamasının yapılabilmesi için çalışma yapılacağını ifade etti.
Ünvan değişikliği sınavı ile ilgili de konuşan Bakan Akdağ sınavın 2013 yılının ilk yarısında yapılacağını söyledi.
Atama ve nakil yönetmeliği ile ilgili çalışmaların son aşamasına geldiğini kaydeden Akdağ, önümüzdeki günlerde yönetmeliği yayınlayacaklarını söyledi…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com