Ana Sayfa Editörden, Gündem, Haberler, Manşet 28 Ekim 2013 149 Görüntüleme

Tıbbı sekreterlerin sorunları meclise taşındı

Milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen önerge ile konuya ilişkin Meclis Araştırması açılması istenirken, özetle şu gerekçelerden söz edildi:

-Türkiye’de Tıbbi Sekreterlik eğitimi, yaklaşık 70 sağlık meslek lisesi ile tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü adı altında 60’tan fazla üniversitenin 2 yıllık ön lisans eğitim veren sağlık meslek yüksekokullarında yürütülmektedir.

-Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10.09.2010 tarih ve 4611 sayılı Genelgesinde “Sağlık meslek liselerinde eğitim-öğretimi yapılan alan/dallar ile tanımları özel kanunlarla düzenlenmiş meslek alan/dallarında, geliştirme ve uyum kursları dışında meslek kursu açılmaması” hükmü bulunmasına rağmen, Tıbbi Sekreterlik kurslarının halen varlığını sürdürüyor olması ve bir kaç aylık eğitime tabi tutulan kişilerin tıbbi sekreter olarak istihdam edilmesi, mesleğin eğitimini alan tıbbi sekreterlerin haklı tepkisine neden olmaktadır.

-Hem kamuda hem de özel sektörde tıbbi sekreterlik alanında çalışmak için ilgili lise ve yüksekokulu bitirmiş onlarca tıbbi sekreter varken, diplomalı değil de sertifikalı olan kişilere iş imkanı sağlanması atama bekleyenlerin önünü kapatmaktadır.

-Taşeron sistemi, tıbbi sekreterleri de vurmuştur. Birçok hastane atama usulü ile değil de ihale usulü ile taşeron personel almaktadır. Hastanelerde temizlik, yemek, tamir ve bakım hizmetlerinde çalıştırılmak üzere ihale usulü istihdam edilen taşeron işçiler, tıbbi sekreterlik ve diğer alanlarda da görevlendirilmektedir.

-Lise ve üniversite düzeyinde eğitim alan tıbbi sekreterlere verilen maaşlar başka bir sıkıntıdır. Aile sağlığı merkezlerinde çalışan tıbbi sekreterlere verilen maaş 800-1000 TL aralığındadır ve bu ücrete yemek, yol gibi ücretler de dahildir. Tıbbi sekreterlik bölümü mezunları ASM’lerde taşeron olarak kendi mesleklerini yapmakta ve hiçbir iş güvenceleri bulunmamaktadır.

-“Tıbbi Sekreterlik” mesleği yasayla tanımlanmamış olması da ayrı bir sorundur. 6225 sayılı Kanunun 9. maddesinde 25 meslek unvanı tek tek tanımlanmış olmasına ve mezun olacakları bölümler ve programlar tek tek belirtilmiş olmasına rağmen “Tıbbi Sekreterlik” bölümünün tanımı yapılmamıştır. Tıbbi Sekreterler bu koşullar altında mesleklerinin geleceğini de tehlike altında görmektedirle

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Sezaryen sırasında öldü

Sezaryen sırasında öldü

Tema Tasarım | Osgaka.com