Ana Sayfa Editörden, Haberler 4 Nisan 2013 159 Görüntüleme

Stajyer hekimlere ücret ödenmeli

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, yine hekim ve diş hekimi adaylarının sorunlarına eğildi. Geçtiğimiz yıl tıp fakültelerinin son sınıf (intörn) öğrencilerine yetersiz de olsa bağlanmasını sağladığıaylıktan sonra bu kez stajyer hekim ve diş hekimleri’nin staj dönemleri için aylık bağlanması talebini kanun teklifi olarak Meclis’e sundu.
CHP İstanbul Milletvekili Sayın Kadir Gökmen Öğüt ile birlikte TBMM’ye verdiği kanun teklifi ile Hekim adaylarının bir sorununu daha gündeme getirdi. Meslek lisesi öğrencilerine bile staj döneminde aylık verilirken tıp fakülteleri ve diş hekimliği fakülteleri stajyer öğrencilerine ücret ödenmemesinin eksiklik olduğunu belirten Prof. Dr. Güven, geçtiğimiz aylarda yine Meclis’te gündeme getirerek çözüme
kavuşturduğu intörn öğrencilere bağlanan aylığın ise asgari ücrete yükseltilmesini istedi. Güven, “Stajyer hekim ve stajyer diş hekimlerine halihazırda intörn hekimlere ödenen ücretin ödenmesi ve intörn hekimlere asgari ücret ödenmesine ilişkin İstanbul Milletvekili Sayın Kadir Gökmen Öğüt ile birlikte kanun teklifi verdik. Konuyla ilgili olan Yükseköğretim Kanunu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’da değişiklik yapılmasını talep ettik” dedi.

ANAYASA’YA AYKIRI BİR DURUM

İnsan sağlığı gibi yaşamsal bir alanda hizmet veren stajyer hekim ve stajyer diş hekimlerinin çalışmaları karşılığında bugüne dek ücret ödenmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Güven, bu durumun Anayasa’nın 2’inci, 10’uncu ve 55’inci maddelerine de aykırı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Güven şu bilgileri verdi: “İntörn hekimlere bugün ödenen aylık ücretin Stajyer hekim ve stajyer diş hekimlerine ödenmesi gerekmektedir.İntörn hekimlere ise Hekimliğin bir parçası kabul edilen, 12 aylık bir süreci kapsayan ve denetimli yetki verilen altıncı sınıf intörn hekimlere de net asgari ücret ödenmesi gereklidir. İntörn hekimlere 2013 yılında aylık 330 TL ücret ödenmektedir. Oysa stajyer meslek lisesi öğrencileri ile aday çırak ve çırağa verilen aylık ücretin üst sınırı ise asgari ücret
olabilmektedir. İntörn hekimin yaptığı çalışmalar başta insan hayatına yönelik çalışmalar olup, hiçbir şekilde kıyaslanamayacak düzeyde bilgi ve beceri ve emek gerektirdiğinden, yine stajyer hekimlerin uygulama çalışmalarından daha fazla emek sorumluluk gerektirdiğinden asgari ücret düzeyinde ücretlendirilmelidir.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com