Ana Sayfa Haberler 23 Mayıs 2013 108 Görüntüleme

SGK Başkanı: Ülke bütçesinin yüzde 42'sine sahibiz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, ülke bütçesinin yüzde 42’sine sahip olan ve idare eden bir kurum olduklarını söyledi İlhan, “Bu bütçenin yüzde 30’unu sağlık harcamalarına ayırıyoruz. Geçtiğimiz yıl itibariyle 45 milyar lira, tüm vatandaşlarımızın sağlık ihtiyaçlarını karşılamak üzere hem ilaçta, hem tedavide, hem de diğer giderleri karşılamak üzere harcamış bulunmaktayız.” dedi.
Giresun SGK binasının açılışını yapan Yadigar Gökalp İlhan, burada yaptığı konuşmada, “Hep birlikte değişim ve dönüşüm geçirdik. Son yılların en önemli reformlarından birini gerçekleştirdik. Sosyal Güvenlik reformu ile birlikte. 2006 yılında Bağkur, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumunu tek çatı altında birleştirerek Sosyal Güvenlik Kurumunu oluşturduk. Reformla birlikte hedeflediğimiz bir çok şey vardı. Bunlardan en önemlisi Sosyal Güvenlik Sistemimizin geleceğimize dönük olarak daha sürdürülebilir bir yapıya ulaşmasını sağlamak.” ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin, farklı sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışan vatandaşların daha eşit haklara ve aynı kolaylıkta hizmetlere erişimini sağlamak olduğunu vurgulayan İlhan, “Geriye dönüp baktığımızda aslında çok uzun bir zaman geçmediğini görüyoruz, ama Türkiye olarak çok hızlı bir şekilde üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışarak reformu uygulamaya geçirdik. Mali açıdan bakıldığında, aslında reformun getirilerini önümüzdeki 30-40 yıllık dönemlerde görebileceğiz. Ama bu dönemde bile reformun gerçekten olumlu anlamda etkilerini her açıdan yaşamaya başladık.” diye konuştu.

Hizmet binalarının da hedeflerinin bir parçası olduğunu söyleyen İlhan, “Geçmişte hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştırdığımız mekanlar çok olumsuzdu. Hem personelimiz açısından, hem de vatandaşlarımız açısından bütün gün çalışılması güç ortamlardı. Hizmet üretmeye çalışıyordu arkadaşlarımız. Biz bunun çehresini tamamen değiştirdik. 2013 yılı sonuna kadar da kalan sınırlı sayıdaki illerimizin binalarının bazılarının yapımı ve bazılarının da tadilatı tamamlanmış olacak. Sadece illeri değil, yine hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmek açısından ilçelerimizde de Sosyal Güvenlik Merkezleri açmaya başladık. Şu ana kadar 442 adet Sosyal Güvenlik Merkezi açtık.” şeklinde konuştu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com