Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar 12 Mart 2013 post_views_coutx Görüntüleme

Şehir hastanelerinde personel istihdamı nasıl olacak

Mevcut bütçe imkânları ile 25 yılda tamamlanması mümkün olan hastaneler, özel sektör finansmanı kullanılarak 3-5 yılda bitirilecek. Son teknoloji kullanılacak şehir hastanelerinde tıbbi hizmetlerin sorumluluğu kamuda olacak. Sunulan hizmetlerin arasında klinik otel, konukevi, anne evi, yürüyen bantlı koridorlar ve helikopter pistleri de bulunacak. Hastalar sedye yerine elektrikle çalışan arabalarla taşınacak. Doktor, hemşire ve diğer sağlık personelinin istihdam rejimi ise değişmeyecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın şehir hastaneleri projesi hayata geçiyor. Bundan sonra hastaneler klasik ihale usulü ile değil ‘Kamu-Özel İşbirliği’ (KÖİ) modeli ile yapılacak. KÖİ modeli, kamunun özel sektörden finansman temini yoluyla yatırım yapması ilkesine dayanıyor. Bu modele göre inşaat süresi 3–3,5 yılı geçmeyecek. Finansman tamamen yüklenici tarafından karşılanacak ve maliyet devletin borç stokunda gözükmeyecek. Tesisler 25 yıllık süre için ‘kullanılabilirlik’ ilkesine göre kiralanacak. Proje ve uygulama hatası, hatalı malzeme seçimi gibi durumlardan dolayı sağlık hizmetleri aksarsa yükleniciye büyük oranda ceza kesilecek ve kullanım bedelinden düşülecek. Tasarım, zaman ve maliyet aşımı, bakım-onarım, enerji sürekliliği, sigorta, zemin etüdü gibi 30’u aşkın risk özel sektöre devredilecek. Bakım-onarım 25 yıl yüklenicinin sorumluluğunda olacak.

Bu modelle yapılacak olan hastaneler ‘beş yıldızlı otel’ ayarında olacak. Şehir hastanelerinde hastaların yatış süreleri kısaltılacak ve hastane enfeksiyonlarından kaynaklanan rahatsızlıklar azaltılacak. Hasta yatak odaları, bir veya iki yataklı olacak şekilde içerisinde lavabo, duş ve tuvalet barındıracak. Sadece annelere hizmet veren, hastaneye ulaşımda zorluk yaşayan anne adayları ile yeni doğan yoğun bakım biriminde tedavi gören bebeklerin annelerine hizmet veren ‘anne evleri’ olacak. Hasta yakınları ve uzun dönem tedavi gerektiren hastalar için otel ve konaklama imkanı sağlanacak. Yoğun hasta ve ziyaretçi trafiğinin olduğu yerlerde yürüyen bantlı koridor ve merdivenler yer alacak. Şehir içinden veya dışından gelen acil hasta transferleri için helikopter pistleri yapılacak. Otopark ihtiyacı yeraltı otoparkları ile çözülecek.

Şehir hastane kampüslerinin içinde çalışanların ve ziyaretçilerin ödeme işlemlerini yapacakları PTT şubeleri ve banka ATM’leri de olacak. Çalışanların okul öncesi çocukları için kreş ve bakmakla mükellef oldukları ebeveynlerine yönelik yaşlı bakımevi yer alacak. Farklı dinlere mensup vatandaşlara da ibadet alanları sunulacak. İnşa edilecek hastanelerin çatıları ise yeşil bitki örtüsünün bulunduğu zeminler olarak düzenlenecek. Duş, lavabo, küvet suları arıtılıp tekrar kullanıma kazandırılacak. Özel bir sistemle çatılardan toplanan yağmur suları da değerlendirilecek. Binalara deprem izolatörleri de yerleştirilecek. Kullanılan enerjinin belli oranı güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilecek.

ZAMAN

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com