Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar 26 Nisan 2013 199 Görüntüleme

Sağlıkçıya rotasyon geliyor

Memur sendikalarıyla görüşen bakanlık anlaşma olmayınca devreye Kamu Personeli Danışma Kurulu girdi ama hâlâ uzlaşılamayan pek çok alan var. Ortaya görüşmelerde çıkan bir diğer detay ise doğu hizmetiyle ilgili. Sadece ihtiyaç duyulanlar doğuya gidecek

Son birkaç aydır Çalışma Bakanlığı’nın gündeminde devlet memurları ile ilgili konular var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 2013 başından bu yana tüm açıklamalarında memur yasası ile ilgili konuşuyor. Devlet Memurları Yasasının artık günün ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve değişiklikler gerektiği Çelik tarafından dile getirilen bir konu.

Nisan ayı içerisinde, Çalışma Bakanlığı’ndaki toplantılarda önemli mesafeler alındı. Memur konfederasyonları bu toplantılarda genellikle devletin getirdiği teklifler çerçevesinde kendi görüşlerini ortaya koydular.

ROTASYON DEĞİL DAĞILIM

Kamu personel sistemine dair bir başka önemli konu da, daha önce ilk bu köşeden verdiğimiz, kamu personelinin ihtiyaç duyulan illere, bölgelere gönderilmesi konusuydu. Bu konuda toplantılarda çok tartışıldı. Bakanlık rotasyon kavramını benimsemiyor. Bizzat Çelik’in kendisi, rotasyon yerine ‘bölgeler arası dengeli memur dağılımı’ tanımlamasını kullanıyor, ve bu şekilde kullanılmasını istiyor. Aslında , Çalışma Bakanlığının hayata geçirmeye çalıştığı değişiklik, basında son günlerde yer alan başlıkların da dışında, apayrı bir uygulama.

YER DEĞİŞTİRME SADECE MESLEK MEMURLARI İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Bu dengesiz dağılıma rağmen, Bakanlık tüm memurlar için bir ilden diğerine yer değiştirmeyi içine alan değişiklik yapmayacak. Yapılmak istenen; ihtiyaç duyulan illere yeterli sayıda ‘meslek memuru’ atamak, yani kadrolu meslek memurları açısından konuyu ele almak. Temel hedef; Doktor, hemşire, mühendis, avukat, vb. meslek memurlarının adaletli dağılımını yapabilmek.

MEMUR GİTMEK İSTERSE EK MADDİ İMKAN VERİLECEK

Bu konudaki bir başka husus da halen görevde olan memurların bu yer değişikliğinden etkilenmeyecek olması. Son günlerde bilgi kirliliği içerisinde yer bulan haberler, görev başındaki memurları yeterince tedirgin etti. Ne var ki bu tedirginlik şimdilik yersiz, çünkü Bakanlığın düşüncesi illere göre dengeli dağılımı memuriyete yeni girenlere uygulamak. Eğer görevdeki bir memur ihtiyaç duyulan bir ilde görev yapmak isterse, o memura da ek maddi imkânlar tanımak planlanan değişiklikler arasında.

MEMURLAR ADALETSİZ OLARAK DAĞILIYORLAR

Memur dağılımında var olan adaletsizliğin kalkmasını herkes istiyor. Bazı illerimizde memur yoğunluğunun fazla olduğunu, bazılarında ise çok daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu farklılık sadece gelişmişlikle değil aynı seviyedeki illerdede göze çarpıyor. Nitekim Ankara’da memur yoğunluğu yüzde 9 iken, İstanbul’da yüzde 2 civarında Diğer yandan yine İzmir’de, Adana’da yüzde 4-5′ler seviyesinde olan yoğunluk, Bayburt, Muş, Hakk‚ri’de yüzde 2′ler seviyesinde.

3 YIL SONRA ‘BENİ BAŞKA ŞEHRE GÖNDER’ DİYEBİLİR

AYRICA memur kadrosuna yeni atanan bir kişi için az gelişmiş bir ilimizde görev yapmanın zaman bakımından sınırları da olacak. Düşünülen değişiklik çerçevesinde bu illere giden bir memur, örneğin 3 yıl bu ilde kaldıktan sonra başka bir ile gönderilmesini de talep edebilecek.

MEMURLAR NE İSTİYOR?

MEMUR konfederasyonları da rotasyon adı altındaki bir düzenlemeye karşı. Rotasyon yerine personel ihtiyacı hissedilen il ve bölgelerde çalışmanın özendirilmesi, konfederasyonların konuya bakışını özetliyor. Gidilecek yerlere göre maaşların kademeli olarak arttırılması, ek ödenekler verilmesi gibi hususlar da memur konfederasyonlarının çözüm önerileri arasında.

Cem KILIÇ / Akşam

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

WOLFTEAM VE MODA OYUNLARI

WOLFTEAM VE MODA OYUNLARI

Tema Tasarım | Osgaka.com