Ana Sayfa Haberler 21 Ekim 2013 post_views_coutf Görüntüleme

Sağlıkçıların sorunlarına meclis araştırması

Sağlık çalışanları artık mutsuz, isteksiz ve motivasyonları düşüktür. Sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemeler yapılmalıdır.

Sağlık çalışanlarının mevcut sorunlarının araştırılması ve bu sorunlarının giderilmesinde esaslı önlemlerin alınarak yasal düzenlemeler yapılması konusunda Meclis Araştırması açılması talep edildi.

Meclis araştırması açılması talebinin gerekçesinde şu hususlara yer verildi:

“Sağlık sektörü, hem ülkemizin en önemli kurumlarını içinde barındıran hem de çeşitli sorunlar ve düzenlemelerle sık sık ülke gündemine gelen bir sektördür. Bu sorunlar hasta ve hasta yakınlarıyla ilgili olabildiği gibi her çeşitten sağlık çalışanını da içinde sığdıran geniş bir konudur.

Sağlık sektörü denilince kamuoyunda ilk önce hastaneler anlaşılmaktadır.

Öncelikle hastanelerdeki en önemli sorun çalışanların sağlığıdır. Hastanelerin olabildiğince steril ortamlar olmaları hem çalışan hem de hasta ve hasta yakınları açısından kaçınılmaz şartlardan biridir. Genel olarak hastane çalışanları her ne kadar sterilliğe önem verilen bir ortam dahi olsa kendilerini bulaşma riski yüksek olan hastalıklara karşı bizzat korumalıdır.

Hastanelerin çalışan yönünden en riskli olan ünitelerin kan alma ve Radyoloji bölümleridir. Yüksek derecede radyasyon yaymalarıyla birlikte, sağlık çalışanını olumsuz yönde etkilemeleridir. Radyoloji ünitesinde çalışan sayısının azlığından dolayı var olan personelin çalışma saatlerinin de uzun tutulması, kişilerin radyasyonlu ortamda daha çok bulunmalarına ve radyasyona daha çok maruz kalmalarına sebep olmaktadır. Öncelikle bu ünitede çalışan kişi de kendini bulaşıcı hastalıklara karşı bizzat korumalıdır.

Ayrıca kan alma ünitelerinin ve burada kullanılan cihazların temizliği ve bakımı da görevli kişiler tarafından düzenli bir şekilde yapılmalı, herhangi bir arızaya uğrayıp hem cihazı kullanan kişileri yavaşlatmamalı hem de hizmeti aksatmamalıdır.

Son yıllarda karşımıza çıkan bir diğer sorunda, hastane şartları dahilinde hastalarına en iyi şekilde hizmet verip hayat kurtarmayı amaçlayan sağlık çalışanlarına hasta yakınları tarafından uygulanan şiddettir. Sağlık çalışanları için şiddet konusunda ciddi bir yasal düzenleme ve can güvenliği konusunda tedbirler alınması, mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ciddi önlemler alınmalıdır.

Sağlık çalışanları artık mutsuz, isteksiz ve motivasyonları düşüktür. Sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemeler yapılmalıdır.

Kamuda çalışan Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ve üniversite Tıp fakültesi hastanelerinde, işyeri hekimliğinde, aile hekimliklerinde çalışan herkesin özlük sorunları giderilmelidir.

Yeni çıkan ek ödeme yönetmeliği tam bir hayal kırıklığı yaratmış, eskisinden daha kötü ve daha geriye giden bir yönetmelik çıkmış, buda birçok çalışanın hak kaybına neden olmuştur. Daha adil bir döner sermaye yönetmeliği çıkarılmalıdır. Çalışan tüm sağlık çalışanlarının risk altında olması nedeniyle riskli birimler tekrar tanımlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemeler yapılmalıdır. Döner sermaye tavan oranlarının arttırılması ve döner sermaye gelirlerinin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı teşkilatlanmasında adam kayırmanın bitirilmesi yönetici kadrolarına getirilenlerin dar anlamda partizanca yaklaşımlarla seçildiği görevlendirilmelerine son verilmelidir. Son dönemde kamu hastaneleri sekreterliklerine yapılan uzman personel ve büro elemanı alımında yaşanan ilan süreci öncesi listelerin hazırlanması gibi konulara açıklık getirilmelidir.

Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de bu ve buna benzer daha pek çok sorun vardır ama unutulmamalı ki sağlık çalışanları toplumumuzda hayat kurtarma gibi büyük ve ağır bir görev üstlenmişlerdir. Yeri geldiğinde gecelerini günlerine katarak çalışmışlardır.

Sağlık alanında gerekli eğitim, alt yapı yatırımı ve denetim bugüne kadar yeterince yapılmadığı için, gereğinden çok fazla sağlık sorunuyla yüzleşmekteyiz ve doğal olarak bu ekonomik anlamda maliyetlere yansımaktadır.

Sağlık sisteminin geleceğini, sağlık hizmetlerinin etkinliği ve sürdürülebilirliğini doğrudan etkileyen temel sorunlar çözümlenmedikçe uygulanacak politikalar asla yeterli olamayacaktır. Sorun çözmek adına sorunları ağırlaştırmanın bedelini ödemek istemiyorsak, gerçekçi politikalar üretmeli, sağlık üretmenin yolunun sağlıklı kararlardan geçtiği unutulmamalıdır. Bu konuda TBMM içinde tüm tarafların katılımı ile sorunlara karşı alınacak önlemler, çözüm önerileri ve gerekli politikaların oluşturulması amacıyla Meclis araştırması açılması gerekmektedir.”

Önerge, Mersin milletvekili Ali ÖZ tarafından hazırlanırken bir grup milletvekili arkadaşı tarafından da imzalanarak Meclis Başkanlığına sunulmuş bulunuyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Memura 3. zam müjdesi

Memura 3. zam müjdesi

Tema Tasarım | Osgaka.com