Ana Sayfa Editörden, Haberler, Manşet 28 Ekim 2013 146 Görüntüleme

Sağlıkçılara yeni iş istihdamı

Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre sağlık sigortası yapan şirketler, müşterilerin daha önce tedavi gördüğü hastanelerden, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden ve SGK’dan bilgi talep edebilecek.

Şirket, müşterisine sağlık geçmişiyle ilgili yazılı ya da sözlü sorular yöneltebilecek. Eğer müşteri, sağlık geçmişiyle ilgili şirkete bilgi verilmesini istemezse, sigorta sözleşmesi, müşterinin beyanına dayanarak yapılabilecek. Bu durumda da şirketler, müşterilerinin sağlık durumuna ilişkin doktor görüşü isteyebilecek. Söz konusu işlemlerim masrafları da müşteri ve sigorta işlemi tarafından karşılanacak.

SAĞLIK PERSONELİ ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU

Yönetmelik ile sigorta şirketlerine sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu da getirildi. Bu kapsamda yönetmelikte, “Sigortalıya ilişkin bilgi ve belgeler hakkında şirketin değerlendirme esasları ve sözleşme hükümleri kapsamında görüş verebilecek, kadrosunda çalışan veya şirket ile anlaşmalı, hekim veya uzman hekim veya diğer sağlık meslek mensubu en az bir kişi görevlendirir” hükmü yer aldı.

“ÖMÜR BOYU SİGORTA” ŞARTLARI DEĞİŞMEYECEK

Yönetmelik ile ömür boyu yenileme garantisi bulunan sigorta şartlarının, sonradan değiştirilemeyeceği de hükme bağlandı. Bu kapsamda yönetmelikte “Şirketin ömür boyu yenileme garantisi içeren bir ürün sunması halinde, akdedilen ilk sözleşme tarihinde geçerli olan özel şartlarda, ömür boyu yenileme garantisine ilişkin bilgiler ve değerlendirme şartları belirlenir. Söz konusu bilgiler ve değerlendirme şartları sonradan sigortalı aleyhine değiştirilemez maddesi yer aldı.

Ancak düzenleyeme göre, müşterilerin sağlık geçmişleri, şirketlerin ömür boyu yenileme garantili sigorta primlerini belirlemelerinde etkili olacak
Doruk ÇAKAR/Akşam

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Sağlıkta niçin şiddet olur

Sağlıkta niçin şiddet olur

Tema Tasarım | Osgaka.com