Ana Sayfa Haberler, Manşet, Sendika Haberleri 15 Temmuz 2014 329 Görüntüleme

Sağlık-Sen’den toplu istifalar sürüyor

Memuru 2014 yılında zarara uğratan memur-sen’den istifların ardı arkası kesilmiyor..Temmuz ayında zamsız maaştan haberi olmayan memur-sen üyeleri,Temmuz ayında memur maaşlarına zam yapılmayacağını öğrendiğinde toplu istifa etmişlerdi..Şimdi aydında sağlık-sen üyeleri topluca istifa ettiler..
Şaibeleri ile Aydın Kamuoyunun gündemine giren Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer üyeleri üzerindeki baskı ve tehditlerini sürdürürken bu şaibelere bir yenisi daha eklendi.

 

Sağlık-Sen’den istifa ederek ayrılan sağlık çalışanları üzerinde baskılarını yoğunlaştıran sendika yönetimi, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ni istifalardan sorumlu tutarken gerçeğin hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı.

 

Kendi istekleri ile Sağlık-Sen’den ayrılan sağlık çalışanları, istifa gerekçelerini sendikanın açtığı davanın kaybedilmesine bağlarken, yaklaşık 1500 TL ceza ödemek durumunda kaldıklarını belirttiler.

 

İddialara göre Sağlık-Sen Aydın Şubesi, Atatürk Devlet Hastanesi SSK kurumuna bağlı iken sigortalı çalışan 200-250 arasındaki sağlık persenelinin fazla mesai ücret farklarının SGK’dan tahsil edilmesi için her üyeden 140 TL para toplayıp dava açtı. Aydın 1. İdari Mehkemesi’nde açılan dava kaybedilince sendika üyeleri de 1200 TL avukatlık vekaleti ve 18.50 TL yargılama giderini işleyen faiziyle birlikte ödemek mecburiyetinde kaldı.

 

Davayı kaybeden üyelerin çoğu Sendika Yönetimi’nin yaptığı bu yanlış tutumuna karşı tepkisini istifa ederek gösterdiler. İstifalar karşısında zor durumda kalan Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, üyeler üzerinde baskı kurmaya başladı. Bir başka sendikaya üye olanlar üzerinde siyasi baskı kurup gözdağı verdi. İstifa gerekçelerini ise Hastane yönetimi ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin üzerine yıkmaya çalıştı. Girişilen karalama kampanyaları ile Sendika Genel Merkezi ve siyasiler de “Hastane Yönetimi ve Kamu Hastaneleri Genel Sekterliği üyelerimizi baskı ile istifa ettiriyor” şeklindeki söylemlerle yanıltılmaya çalışıldı. Ancak, istifaların gerçek nedeninin kaybedilen davalar olduğu ortaya çıktı.

 

Öte yandan aynı konuda Türk-Sağlık Sen Aydın Şubesi de 78 üyesi için dava açtı ancak davanın kaybedileceği anlaşılınca, sendika avukatı aracılığıyla davalar geri çekildi ve üyelerini 1500 TL ceza ödemekten kurtardı.

 

3 TON MAZOT NEREDE?

 

Aydın Atatürk Devlet Hastanesi içinde yapılanan “paralel yapı”nın, “ruhsatsız yapılıyor” şikâyeti ile durdurulan ve ruhsat işlemi tamamlandıktan sonra yeniden yapımına devam edilen Atatürk Devlet Hastanesi Ek Bina inşaatının temelinin atıldığı yerde bulunan yakıt tankeri içindeki 3 tona yakın mazotun akibetinin ne olduğu bilinmiyor. Yakıt tankı içindeki mazotun satılarak girişinin hastane kayıtlarına yapılmadığı iddia edilirken, iddialara Hastane Yönetimi’nin açıklık getirmesi bekleniyor. Satılan mazot hastane kayıtlarına girmiş midir? Girdiyse kaç para girmiştir? Merak edilmektedir.

 

VAKIFLARA BAĞIŞ

 

Bir başka iddia şöyledir: Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer’in sendikanın mali imkânlarını kendi imkanıymış gibi Aydın’da faaliyet gösteren bazı vakıflara aktardığı iddia edilmektedir. Vakıf kuruluşlarına sağlanan maddi yardım ile vakıf yöneticilerini Aydın Valiliği’ne gönderilip sendika başkanı hakkında devam eden soruşturmaların üzerinin örtülmesi ve hakkında olumlu intiba yaratılmaya çalışılması girişiminde bulundukları iddia edilmektedir.

 

 

 

http://www.aydingundem.com/saglik-sen-den-istifalarin-gercek-nedeni-h2886.htm

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com