Ana Sayfa Haberler, Sendika Haberleri 19 Nisan 2013 337 Görüntüleme

Sağlık personeli muayenede neden sıra bekliyor

2010 yılında yayınlanan 2010/73 genelgeye göre “Sağlık personelinin muayene sırasına girmesi” sorununu Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu’na yazılı olarak ilettiklerini ve düzeltilmesi talebinde bulunduklarını hatırlatarak, “Sağlık çalışanı hala sırada bekliyor” diye konuştu.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık Bakanlığına yaptığı yazılı başvuruda: “Muayene, tetkik, tahlil ve tedavilerini yaptırmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarımıza başvuran sağlık çalışanlarının görevlerinden kaynaklanan özel durumları dikkate alınarak sıra gözetilmeden, öncelikle ve bekletilmeksizin muayene ve tedavilerinin sağlanması için gerekli düzenlemeler yapılması sağlanmışken, Sağlık Bakanlığı tarafından 2010 yılında yayınlanan 2010/73 sayılı genelge ile sağlık çalışanlarının sıraya girmesi uygulanmaya konulmuştur. Hasta hakları çerçevesinde yapılan bu düzenleme sağlık hizmetinin yürütülmesini engelleyici ve hastaların hak kayıplarına uğramasına yol açıcı niteliktedir. Birçok sağlık çalışanı saatlerce muayene sırasında bekleyerek çalıştığı birimde hizmetin aksamasına neden olmaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanını psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyen ve hizmet üretimini aksatan bu uygulamanın yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

Sağlık kuruluşunun hizmet verme imkânlarının yetersiz veya sınırlı olması sebebiyle sağlık hizmeti talebinin zamanında karşılanamamasının büyük bir sorun olduğunu dile getiren Erözgün, “Muayene ve tedavi olmak sağlık personelinin de insani bir hakkıdır. Eş ve çocuğu için yazdıracağı bir reçete için saatlerce sırada beklemesi halinde, sağlık hizmeti nasıl zamanında karşılanacak? Sağlık Bakanlığı hala konuyla ilgili bir düzenleme yapmamıştır. Sağlık çalışanları da hala sırada beklemektedir. Sağlık çalışanlarına en kısa süre içinde muayene ve tedavi öncelik hakkı verilmelidir.” diye konuştu

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com