Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar 9 Ekim 2013 165 Görüntüleme

Sağlık Kurumları Yöneticiliği mezunlarına atama istiyoruz

Sağlık Kurumları Yöneticiliği/İdaresi/işletmesi bölümü mezunlarının hem sağlık hem de idari alanda çok iyi bir eğitim aldıkları halde KPSS atamalarında alımın sınırlı sayıda olması sebebiyle atanamamaktadırlar.

Türkiye’de 35 fakültede her yıl 2047 mezun veriliyor. Ders içerikleri aynı olan sağlık idaresi, sağlık yönetimi ve kurumları yöneticiliği bölümlerinin meslek tanımının yapılmamış olması ve mevzuatta bölümle ilgili atamaların bu doğrultuda olmaması ve tabi bu kadar öğrencinin emeğinin çöpe atılmış olması bizim için büyük sıkıntı veriyor.

Fakültelerin Sağlık Kurumları Yöneticiliği/İdaresi/işletmesi bölümlerinin her yıl azımsanmayacak puanlarla öğrenci aldıkları,

-Bu bölümlerin, çeşitli sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak nitelikli eleman yetiştirdiği,

-İngilizce hazırlık eğitimi programının yanı sıra matematik, ekonomi, işletme ağırlıklı eğitim aldıkları,

-Hastane yöneticisi olarak, sağlık kurumlarında çeşitli etkinliklerin düzenlenme ve yürütülmesinde, gerekli personel araç ve gerecin sağlanmasında, sağlık ve muayene ücretlerinin saptanmasında etkili olacak şekilde yetiştirildikleri,

-Bu bölüm mezunlarının; kamu ve üniversiteler ile vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, SGK’nın sağlık sigortası ile ilgili birimlerinde, özel sigorta şirketlerinde, ilaç, tıbbi cihaz üreten kuruluşların sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilecek kapasitede oldukları, halde, uygulamada çok ciddi iş sıkıntısı çekiyoruz.

Sağlık alanında eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinimin ve sağlık kurumlarının daha verimli bir şekilde işletilmesi ihtiyacının daha da artmasına rağmen, Sağlık Kurumları Yöneticiliği mezunlarının mesleklerini yapabilme şansı bulamamalarına da dikkat çekilen araştırma önergesinde “Halen bu bölümden mezun; lisans mezunlarının sayısı artmaktadır. KPSS yerleştirmelerinde bölümlerinden herhangi bir alım yapılmaması nedeniyle binlerce mezunumuz halen mağdur durumdadır. Aldıkları eğitim itibariyle; hastanelerde orta ve üst düzey yönetimde hizmet vermek üzere yetiştirilen bu öğrencilerimizin; KPPS tercihlerinde sadece; alımın sınırlı sayıda olduğu ve lisansın herhangi bir alanından mezun olmak şartının arandığı kadroları tercih edebilmesi büyük haksızlıktır.”

Sağlık İdaresi/Yönetimi Eğitimi bölümü mezunlarına Atama verilmeli diyorsan kampanyamıza destek ol

 

İMZALA

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com