Ana Sayfa Gündem, Manşet, Öne Çıkanlar 1 Haziran 2015 301 Görüntüleme

Sağlık camiası Dr.Kamil Furtun için ayaktaydı

Sağlık camiası Dr.Kamil Furtun için ayaktaydı..İşte il il haberler..

İSTANBUL’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI MESLEKTAŞLARI İÇİN YÜRÜDÜ

Samsun’da uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun için Türkiye genelinde sağlıkçılar eylem yapıyor. İstanbul’da bir araya gelen binlerce sağlık çalışanı, Beyazıt’a yürüdü

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun için bugün Türkiye genelinde eylemler düzenleniyor. İstanbul’da görev yapan binlerce sağlık çalışanı da öldürülen meslektaşları için İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde bir araya geldi. Çeşitli pankartlar açıp, sloganlar atan sağlıkçılar, Beyazıt’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş nedeniyle Millet Caddesi tek yönlü olarak kontrollü bir şekilde trafiğe kapatıldı.

İşte ŞEhit Doktor Kamil FURTUN’un masası
masa
DOKTORLAR, 15 DAKİKA HASTA BAKMADI

Kilis’te, sağlık çalışanları, sağlıkçılara yapılan şiddeti protesto etmek için 15 dakikalık iş bırakma eyleminin ardından basın açılması yaptı.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun’a düzenlenen saldırıyı protesto etmek amacıyla Kilis Devlet Hastanesi’nde görevli doktor ve sağlık çalışanlar 15 dakika hasta bakımına ara verdi. Daha sonra bir basın açıklaması yapılarak şiddet protesto edildi. Dr. Emin Arslan, yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların kabul edilemeyeceğini ifade ederek, sağlık çalışanlarının tepkisini dile getirdi.

KONYA’DA DOKTORLARDAN SAĞLIKTA ŞİDDETE TEPKİ

Konya’nın Beyşehir İlçe Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktorlar, Samsun’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furkun cinayetini protesto ederek, acil dışında hasta bakımına ara verdi.

Hastanede çalışan uzman doktorlar, kendilerine destek veren hastane yöneticileri ve sağlık çalışanları ile birlikte Hastane Başhekimliği önünde bir araya geldi. Yurt genelinde düzenlenen “şifa veren ele vefa organizasyonu” kapsamında toplanan doktorlar, Samsun’da yaşanan ve meslektaşlarına yönelik cinayetle sonuçlanan silahlı saldırı olayını kınadı.

BURSALI SAĞLIKÇILAR, MESLEKTAŞLARINA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Bursa’da sağlık çalışanları, Samsun’da Dr. Kamil Furtun’un öldürülmesini kınayarak iş başı yapmadı.

Bursa’daki çeşitli hastanelerde basın açıklaması yapan sağlık çalışanları, aciller hariç iş başı yapmama kararı aldı. Türk Tabipleri Birliği tarafından alınan karar doğrultusunda hastanelere gitmeyen doktorlar, ölen arkadaşları için sloganlar atarak acılarını dile getirdi.

VAN’DA DOKTORLARDAN 30 DAKİKALIK İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Van’ın Muradiye ilçesindeki sağlık çalışanları, öldürülen Op. Dr. Kamil Furtun için 30 dakikalık protesto eylemi gerçekleştirdiler. Muradiye Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına konuşan Başhekim Yardımcısı Doğan Kuşak; “ Op. Dr. Kamil Furtun’nun görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan ‘Sağlık ve Şiddet’ kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. Üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş bulunmaktadır. Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki insanları katleden canileri kınıyor ve böyle olayların bir daha olmamasını diliyoruz” dedi.

HAKKARİ’DE SAMSUN’DA ÖLDÜRÜLEN MESLEKTAŞLARI İÇİN TOPLANDILAR

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde Op. Dr. Kamil Furtun’un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi Hakkari’de protesto edildi.

Hakkari Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları, düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşları Op. Dr. Kamil Furtun için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Ardından basın açıklamasını okuyan İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan Aşan, değerli ağabeyleri Kamil Furtun’u kaybetmenin verdiği hüzünle bir araya geldiklerini söyledi.

ZONGULDAK’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI SALDIRIYI KINADI

Zonguldak’ta sağlık çalışanları Samsun’da saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Kamil Furtun’u andı. Ailesine de baş sağlığı dileyen sağlık çalışanları; saldırıyı kınadı.

ERZURUM’DA DOKTORLAR, ÖLDÜRÜLEN MESLEKTAŞLARI İÇİN İŞ BIRAKTILAR

ERZURUM – Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi doktorları, Samsun’da silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden meslektaşları için iş bırakma eylemi yaptı.

Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi sağlık çalışanları sabah saatlerinde hastane önünde buluşarak Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahı Op .Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etmek için iş bırakma eylemi yapılarak, tören düzenlendi. İşlerini bırakarak meslektaşları Furtun için hastane önünde tören düzenleyen sağlık çalışanları duygu dolu anlar yaşadılar. Hasta yakınlarının da katıldığı törende basın açıklaması yapan Palandöken Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Zülküf Kaya, meslektaşlarının ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Kaya, Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan sağlı ve şiddet kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. “dedi.

Hasta Hakları Derneği Genel Başkanı Abdulnasır Polat ise, hasta yakınları derneği olarak doktorlara yapılan saldırıları kınadıkları belirterek bir doktorun yetişmesinin kolay olmadığını söyledi. Konuşmaların ardından iş bırakma eylemi yapan doktorlar hastalarıyla ilgilenmek üzere görevlerinin başına döndüler.

ZONGULDAK (AA) – Sağlık Bakanlığının “Şifa Veren Ele Vefa” organizasyonu” kapsamında, Zonguldak, Düzce, Kocaeli, Çankırı, Bartın, Karabük ve Bolu’da 09.00 ile 09.15 saatleri arasında hasta bakımına acil vakalar dışında ara verildi.

Hastanelerin önünde toplanan sağlık çalışanları, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde Opr. Dr. Kamil Furtun’a düzenlenen saldırıyı kınadı.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi önünde saygı duruşunda bulunan doktorlar ve hastane personeli, “Biz bir aileyiz, şiddeti birlikte yeneceğiz” yazılı yaka kartları takarak yaşanan şiddet olaylarını protesto etti.

İl Sağlık Müdürü Bilal Cin, yaptığı açıklamada, şiddeti hiçbir yerde mazur göremeyeceklerini, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti de asla kabul etmediklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarına yönelik kötü muamele ve şiddeti kınadıklarını vurgulayan Cin, “Menfur saldırı sonucu şehit olan hekimimiz Kamil Furtun’u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Böylesi kahreden olayların bir daha yaşanmamasını gönülden temenni ediyoruz” diye konuştu.

– Düzce

Düzce Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Zülfü Kılıç, Atatürk Devlet Hastanesi poliklinikleri önünde yaptığı basın açıklamasında, Furtun’un görevi başında vahşice katledildiğini dile getirdi.

Sağlık ve şiddet kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından endişe duyduklarını anlatan Kılıç, “Şifa veren eller, sizlerden kendilerini anlayan yürekler beklemektedirler. Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp insani duyguları istismar edenlere karşı tüm halkımızı ve bütün sağlık çalışanlarımızı dikkatli ve uyanık olmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.

Sağlık çalışanları 15 dakika ara verdikleri görevlerine açıklamanın ardından devam etti.

– Kocaeli

Kocaeli Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları saygı duruşunda bulundu.

Grup adına açıklama yapan Doktor Adem Çakır, şifa sunan ellerin sahiplerinin hastaları için verdiği kararları gözden geçirip vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapamadığını vurgulayarak, “Ne var ki üst üste yaşanan bu olaylar, sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tüketme noktasına getirmiş durumdadır” dedi.

Grup, açıklamanın ardından dua etti.

– Çankırı

Çankırı Devlet Hastanesi Başhekimliği önünde toplanan hastane personeli, 15 dakika sağlık hizmetine ara verdi.

Hastane Başhekimi Celal Orhun Ecemiş, yaptığı açıklamada, şiddeti hiçbir şekilde mazur göremeyeceklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi için en iyi ilacın sevgi olduğunu belirten Ecemiş, “Bu konuda saygıyı öne çıkaran kampanyalar uyguladık, güvenlik tedbirlerini artırdık, fiziki mekanla ilgili düzenlemeler yaptık. Alınan tüm tedbirlere rağmen hala amacı hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar devam ediyor. Sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz ve muameleyi, şiddeti tüm toplum olarak el birliğiyle ortadan kaldırmalıyız” şeklinde konuştu.

– Bartın

Bartın’da, doktor ve sağlık çalışanları yakalarına “cenaze dolayısıyla kapalıyız” yazısının yer aldığı Furtun’un fotoğrafını takarak, Devlet Hastanesi bahçesinde toplandı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Açıkgöz, hekiminden ebe ve hemşireye, eczacıdan teknisyenine kadar yaklaşık 700 bin kişilik büyük bir ailenin mensupları olduklarını söyledi.

Açıkgöz, üst üste yaşanan olayların sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirdiğini kaydetti.

– Karabük

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları, Furtun’un öldürülmesine tepki gösterdi.

İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılardan endişe ve üzüntü duyduklarını bildirdi.

Sağlık çalışanlarının ellerinden gelen en iyi hizmeti sunduğunu anlatan Sarı, şiddete karşı herkesin ortak tepki göstermesinin önemli olduğunu vurguladı.

Furtun’un anısına saygı duruşunda bulunulması ve dua edilmesinin ardından sağlık çalışanları görevlerine döndü.

– Bolu

Bolu İzzet Baysal Araştırma ve Uygulama Hastanesi Köroğlu Ünitesi önünde toplanan sağlık çalışanları da 15 dakika sağlık hizmetine ara verdi.

Başhekim Kamil Gürel, gece gündüz demeden çalıştıklarını, tıp teknolojisinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerinde hizmet verdiklerini anlattı.

Gürel, yaşanan şiddet olaylarından sağlık çalışanlarının duyduğu tedirginliği dile getirdi.

Konuşmanın ardından hastane çalışanları bir dakika saygı duruşunda bulundu.

GİRESUN (AA) – Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen Giresun Şubesi tarafından, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun’a yönelik düzenlenen saldırı protesto edildi.

Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını okuyan Sağlık Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Kamil Furtun hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesini lanetlediklerini ve sorumlusunun en ağır cezayı almasını istediklerini söyledi.

Süral, sağlık kurumlarında hastaların canı nasıl hekimlere, sağlık çalışanlarına emanetse, sağlık çalışanlarının canlarının da devlete emanet olduğunu vurgulayarak, “Sağlık çalışanlarımızı mesaisini güven içinde bitirip, evine, ailesine, çocuklarına kavuşmasını sağlamak devletin sorumluluğu altındadır. Bu acı olayla bir kez daha ortaya çıkmıştır ki güvenlik hastanelerimizin en önemli sorunudur. Güvenlik konusunda her türlü teknolojik ve yapısal imkanlar seferber edilmeli, istihdam stratejileri nitelikli güvenlik ihtiyacı talebine uygun hale getirilmeli, hiçbir sağlık çalışanımızın burnunun dahi kanamasına fırsat vermeyecek önlemler hayata geçirilmelidir” dedi.

MUĞLA (AA) – Samsun’da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli Opr. Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi, Muğla’da sağlık çalışanları ve sendikalar tarafından protesto edildi.

İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Hilmioğlu, Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan ile müdürlük çalışanları, Opr. Dr. Furtun’u anmak amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinikleri önünde toplandı.

Sağlık çalışanları, “Şiddete Son”, “Sağlıkçıya Şiddete Hayır”, yazılı pankartlar taşıdı.

Burada konuşan Tekin, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını, sağlık çalışanlarının bugün ihtiyaç duyulan her yerde, ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin sağlık hizmeti verdiğini söyledi.

Şiddete sıfır tolerans tanındığını, bunun takibi için “Beyazkod” uygulaması başlatıldığını belirten Tekin, uygulama kapsamında Alo 113 birimi oluşturulduğunu dile getirdi.

Yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduğunu, sağlık çalışanlarına yapılan bu tür saldırıların son olmasını dileyen Tekin, Furtun’un ailesine başsağlığı diledi.

Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Hilmioğlu ise sağlık çalışanlarının hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişi ile büyük bir ailenin mensupları olduğunu kaydetti.

Şifa sunan ellerin sahiplerinin, her gün yastığa başını koyarken hastalarının sağlığı için aldığı kararları gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapamadığına işaret eden Hilmioğlu, “Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op.Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, ‘sağlık ve şiddet’ kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız” dedi.

Hilmioğlu, “şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar” kadar yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp insani duyguları istismar edenlere karşı vatandaşları ve sağlık çalışanlarını dikkatli olmaya davet etti.

Sağlık çalışanlarına muayene olmaya gelen hasta ve yakınları da destek verdi.

BURDUR (AA) – Burdur’daki sağlık çalışanları, Opr. Dr. Kamil Furtun’un Samsun’da uğradığı silahlı saldırıyı protesto etti.

Burdur Devlet Hastanesi önünde basın açıklamasını okuyan Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, Türkiye’nin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla halkın sağlığı için emek veren büyük bir aile olduklarını söyledi.

Op. Dr. Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılarda, sağlık ve şiddet kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından derin bir endişe ve üzüntü duyduklarını belirten Aygören, şöyle konuştu:

“Biz sizlerin sayesinden varız, sizlerin duaları ve desteği ile ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki sizlerden sevgi, saygı ve hoşgörü bekliyor, tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz.”

– Burdur Aile Hekimleri Derneği’nden kınama

Burdur Aile Hekimleri Derneği de Burdur Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaparak, Opr. Dr. Furtun’un öldürülmesine tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Dr. Osman Gencer, Furtun’un öldürülmesinden dolayı yüreklerinin acı ve öfkeyle dolu olduğunu dile getirdi.

Meslektaşlarının hunharca katledilmesini nefretle kınadıklarını ifade eden Gencer, “İsyanlardayız. Daha önce de yaşamıştık aynı acıları. Ersin’i, Kamil’i, Melike’mizi yitirmiştik, çalıştaylar yapmış, raporlar hazırlayıp sunmuştuk. Yetmedi, yürüyüşler yapmıştık tehlikeyi göstermek için ama görmediler duymadılar” dedi.

Gencer, sağlıkta şiddeti sona erdirmek için popülist söylemlerden ve zarar verici beyanlardan uzak durulması gerektiğine dikkati çekti.

Sorunu gerçekten ortadan kaldıracak samimi hazırlanmış Sağlıkta Şiddet Yasası’nın acilen çıkarılması gerektiğini vurgulayan Gencer, şöyle konuştu:

“Amacından saptırılmış, şikayet ve mobing hattı haline getirilmiş 184 danışma hattı revize edilmeli ya da kaldırılmalıdır. Hastanelerimiz de ve aile sağlığı merkezlerimiz de yeterli ve gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Zor çalışma şartları, angaryalar, yoğun stres ve tempoyla adeta tükenmişlik sendromu yaşayan sağlık çalışanlarına söz verilen yıpranma payları verilmelidir. Yılların emeği ile yetişmiş, kendi ailesinden, eşinden, çocuklarından çaldığı vakitlerle hastalarına faydalı olmaya çalışan ve halkımızın sağlığı için gece gündüz fedakarca hizmet vermeye çabalayan doktorlara, hemşirelere ve sağlık çalışanlarına huzurlu çalışma ortamları sağlanmalıdır.”

SAMSUN (AA) – Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun’un mesai arkadaşları 15 dakika iş bıraktı.

Sağlık Bakanlığının “Şifa veren ele vefa organizasyonu” kapsamında, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde 09.00 ile 09.15 saatleri arasında 15 dakika boyunca hasta bakımına aciller dışında ara verildi.

Hastane önünde doktorlar, üzerinde Op. Dr. Kamil Furtun’un fotoğraf baskısının bulunduğu tişörtleri giyerek toplandı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Opr. Dr. Furtun’un mesai arkadaşları duygulu anlar yaşadı.

Furtun’un hastanede kullandığı oda ve odaya ulaşan koridor çiçeklerle süslendi.

Eylemde bir açıklama yapan Samsun Sağlık İl Müdürü Yusuf Köksal, Türkiye’de güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşılabilmesi adına hekiminden, hemşiresinden eczacısına, teknisyeninden memuruna kadar yaklaşık 700 bin kişilik bir ailenin mensubu olduklarını söyledi.

Son günlerde şiddetin manidar bir şekilde gündem oluşturduğunu belirten Köksal, “Maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, ‘sağlık ve şiddet’ kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından derin bir endişe duymaktayız. Şifa sunan ellerin sahipleri, her gün yastığa başını koyarken sağlımız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapamıyor, bundan emin olunuz. Ne var ki üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tüketme noktasına getirmiş durumdadır” dedi.

Hastane önündeki iş bırakma eylemine Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mehmet Dursun Mehel, Samsun Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu da katıldı.

Eyleminin ardından doktorlar hastaneye dönerken, Samsun Tabip Odasına bağlı hekimlerin saldırıya tepki için Samsun’da acil servisler hariç iki gün boyunca iş bırakacakları belirtildi.

SAMSUN (AA) – Vali İbrahim Şahin, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde Opr. Dr. Kamil Furtun’a yapılan saldırının “psikopat ruhlu bir şahıs” tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, silahlı saldırıya uğrayan Opr. Dr. Kamil Furtun’u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

“Alçakça saldırıyı şiddetle kınadıklarını” vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“Bu menfur saldırının katil zanlısı İsmail K. olaydan kısa süre sonra emniyet güçlerince yakalanarak gözaltına alınmış daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Yapılan soruşturma ve zanlının ifadelerinden söz konusu olayın hasta – doktor ilişkisinden uzak, tamamen psikopat ruhlu bir şahıs tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Toplumda saygın bir yeri olan, fedakarca çalışan hekimlerin insan hayatına yaptığı hizmetlerin büyüklüğü tartışılamaz. Bu elim olayda görevi başında hayatını kaybeden hekimimiz Opr. Dr. Kamil Furtun’a Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sağlık teşkilatı mensuplarına başsağlığı dileklerimi bir kez daha iletmek istiyorum.”

İZMİR

Samsun’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun için İzmir, Uşak, Aydın, Manisa ve Denizli’de sağlık çalışanları iş bıraktı.

İzmir Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesinin bahçesinde toplanan sağlık çalışanlarına vatandaşlar da destek verdi. Yakalarına Opr. Dr. Furtun’un fotoğraflarını takan sağlık çalışanları, Atatürk Anıtı’nın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Hastane başhekimi Birol Durukan, yaptığı açıklamada, Opr. Dr. Furtun’un görevi başında katledilmesinin hiçbir şeyle açıklanamayacağını belirterek, bu olayın çok anormal olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanları olarak gece gündüz demeden vatandaşların sağlığı için çalıştıklarını belirten Durukan, “Biz de bu halkın içinden çıkan insanlarız, vatandaşlarımızın kendi evlatları olan bizlere her şekilde sahip çıkmalarını istiyorum” dedi.

Öte yandan, İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, aldıkları karar gereği bugün iş bırakma eylemi yapacaklarını ve sağlık çalışanlarının zorunlu haller dışında görev yapmamalarını istedi.

Saat 11.30’da Basmane Meydanı’nda toplanacaklarına dikkati çeken Güzelant, buradan da İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne yürüyeceklerini sözlerine ekledi.

-Uşak

Uşak Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları da bir süre iş bıraktı.

Samsun’daki silahlı saldırıda yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan gruptakiler adına basın açıklaması yapan Başhekim Abdurrahman Yılmaz, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının son bulmasını istedi.

Sağlık çalışanlarının yaşanan saldırılardan olumsuz etkilendiğini belirten Yılmaz, “Hepimiz çok üzgünüz. Bu tür olayların bir daha tekrarlanmaması tek dileğimiz” dedi.

-Aydın

Aydın Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları da Samsun’da görev yapan Operatör Doktor Kamil Furtun’a yapılan saldırıyı kınadı.

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, yaptığı açıklamada, sağlık çalışanları olarak acı içinde olduklarını ifade etti.

“Yüreğimiz acı ve öfke dolu. Meslektaşımızın görev yaptığı hastanede hunharca katledilmesini nefretle kınıyoruz” diyen Aydın, bu tarz saldırıların son bulmasını istedi.

Denizli ve Manisa’da da sağlık çalışanları iş bırakma eylemine destek verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com