Ana Sayfa Editörden, Haberler 25 Mayıs 2013 173 Görüntüleme

Sağlık Bakanlığı'nı takan yok

Sağlık Bakanlığı özürlü vatandaşlarımızı topluma kazandırmak, onları aktif hale getirmek ve devlet olanaklarından ücretsiz faydalandırmak için bir dizi kanun çıkardı. Bu kanunlarda özürlülerin kendilerine verilen hakları nasıl elde edecekleri konusunda da açıklamalarda bulunuldu
Özürlülerin devletin kendilerine tanıdığı imkanlardan faydalanması için, tam yetkili bir devlet hastahanesinden özürlü olduğuna dair heyet raporu getirmeside çıkartılan kanunların ana maddesiydi.

Buraya kadar herşey normal. Ama özürlü raporlarını vermeye yetkili olan hastahanelere müracaatlar başlayınca anormallikte ortaya çıktı. Hastahaneler ücretsiz verilmesi gereken özürlü raporlarını paralı vermeye, özürlüleride gelir kaynağı olarak görmeye başladılar

Devlet Hastahanelerinin mevcut kanun ve genelgelere rağmen özürlü raporu almak isteyen vatandaşlardan ücret tahsil etmesi yoğun şikayetlere konu olunca, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan bütün sağlık kurumlarına bir yeni bir genelge göndermek zorunda kalmıştı.

Yayınlanan yeni genelgede “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik‘te de belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarına özürlü sağlık kurulu raporu almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve sağlık kurulu raporu işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin; 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.” denilmesine rağmen, özürlü raporu vermeye yetkili kılınan devlet hastahaneleri bu genelgeyi süme altı ederek, özürlü raporu almak isteyen özürlü vatandaşlardan ücret tahsil etmeye devam ediyor.

Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nden özürlü raporu almak için müracaat edenlerden istenen ücret, özürlü raporunun kullanılacağı yer sayısına göre değişiyor.

110 TL ile 140 TL arasındaki bu ücreti ödemeyen yada ödeyemeyen özürlülere ise işlem yapılmıyor.

Şikayetlerin gerçekliğini araştırmak için hastahaneye gönderdiğimiz editör arkadaşımızada aynı doğrultuda bilgi verilmiş. Gerekli ücret yatırılmadığı taktirde özürlü raporu alamayacağı ifade edilmiştir.

Bu durumda ortaya iki şık çıkıyor. Ya hastahaneler bakanlığı dinlemiyor, yada bakanlık “Biz ücret alınmasın diye genelge yayınlıyoruz ama siz bildiğinizi okuyun” diye el altından haber gönderiyor

“İMF’ye borcumuz bitti, Türkiye’ye çağ atlattık, Sağlıkta devrim yaptık” diyenlere bizimde bir çift sözümüz var. “Bu devletin sağlık kurumları özürlülerden toplayacakları üç beş kuruşa muhtaçsa, Türkiye’nin çağ atlamasıda, sağlıkta devrim yapılmasıda bir masaldan ibarettir.

SAĞLIK KURULUŞLARINA GÖNDERİLEN SON GENELGE

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

……………………………….VALİLİĞİN E
(İl Sağlık Müdürlüğü)

Sayı : B.10.0.TSH.0.14.29.00.05/
03 / 05 / 2010 /22627

Konu : Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Ücretleri

03.03.2004 tarih ve 3539 (2004 / 30) sayılı Bakanlığımız genelgesinde; “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik‘te de belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarına özürlü sağlık kurulu raporu almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve sağlık kurulu raporu işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin; 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.”hükmü yer almasına rağmen vatandaşlarımızdan ücret talebi olduğu konusunda Bakanlığımıza bilgi gelmektedir.
Söz konusu genelge hükümlerine titizlikle uyulması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Nihat TOSUN

Müsteşar

Haber Kaynağı: ÜHA

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com