Ana Sayfa Haberler, Sendika Haberleri 6 Mayıs 2013 108 Görüntüleme

Sağlık Bakanlığı Ebeleri Hukuk Dışı Çalıştırıyor!

<h2>AKP hükümeti sermayenin yararına yasaları KHK’lerle bir gecede yaparken, çalışan yararına yasal düzenlemelerde ipe un sermektedir. 1928 yılında çıkarılan yasa ile ebelik mesleği tanımlanmaktadır. Ebeler, aldığı eğitime ve günümüz çalışma koşullarına uygun yasal düzenlemelere halen kavuşamamıştır</h2>

 

1928 yılında çıkarılan yasada ebelik mesleği; gebe, bebek izlemi muayenesi, normal doğum, reçete yazma ve çiçek aşısının uygulanması olarak tanımlamaktadır. Sağlık Bakanlığı çıkardığı yönetmelikle mevcut mesleki tanımı hiçe saymıştır.

Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğinde; Madde 133 Ebelerin Görev ve Yetkilerini ebeler sağlık meslek okulu mezunu doğum ve doğum kontrolü ile ilgili kendisine düşen görevleri yapabilecek yeteneklere sahip, gerekli kursları görmüş yardımcı sağlık personelidir şekilde tanımlamaktadır. Buna karşın aynı maddenin (f) bendinde ‘’Ebeler, bu asli görevlerinin yanında hemşirelerin gördükleri hizmetleri de görmek ve onların uymak zorunda bulunduğu hükümlere uymakla yükümlüdür” denilmektedir. Ebeler, bizzat sağlık bakanlığının çıkardığı yönetmeliklerle yasadışı çalıştırılmaktadır.

Sağlık Bakanına soruyoruz: Ebeler, kendi mesleklerinin ve hemşirelik mesleğinin de gereklerini yapmaya yükümlüyse; eğitimi, ataması ve çalışma hayatında neden farklılıklar vardır. Ebeye hem kendi mesleğini hem de hemşirelik mesleğini yaptırıyorsunuz da hemşirelere tanınan haklardan neden yararlanamıyor? Neden ayrım yapıyorsunuz?

İşinize geldiğinde süpersin her şeyi yaparsın gelmediğinde ebesin! Hemşire değilsin denilmektedir. Bu durum haksızlıktır, hukuksuzluktur. Ebelik hiçbir mesleğin yedeği değildir. AKP hükümeti döneminde yapılan 663 sayılı KHK de bu hukuk kuralları çiğnenmiştir. Meslekler yok edilmiştir. Yıllardır ebesin denilerek 1.basamak sağlık hizmetlerinde ve kadın doğum hastanelerinde branş hizmeti veren meslektaşlarımızın çalışma hayatları bir yazı ile altüst edilmiştir.

Sağlık hizmetinin niteliğine aldırmadan çalıştığı kadro ünvanına, iş tecrübesine, hizmet yılına ve ulaşım koşullarına bakılmadan keyfi dağılım yapılmıştır.

AKP hükümetinin bilimsellikten, insani duyarlılıktan uzak hukuk dışı uygulamalarını kabul etmiyoruz.

Genel Sağlık-İş Sendikamızın Talepleri

-Sağlık hizmeti ekip hizmetidir bu hizmetin gereği olarak, sağlık ekibini oluşturan tanımı dahi yapılmamış tüm mesleklerin günümüz koşullarına uygun, bilimsel, mesleki, yasal düzenlemeleri acilen yapılmalıdır.

– Sağlık mesleklerinde branşlaşma sağlanmalıdır.

-Sağlık ekibini oluşturan tüm meslekler, sağlık hizmetleri sınıfında tanımlamalıdır.

– Nitelikli sağlık hizmeti için çalışma koşulları ve o hizmetin verilebilirliği değerlendirilmelidir. Çıkarılacak yönetmelik ve yönergelerde mutlaka o hizmetlerin kaç kişi ile verilebileceği belirtilmelidir. Ağır iş yükü altında ezilen sağlık çalışanları bir de çalışan sayısının yetersizliğinden kaynaklanan eksikliklerde adli yükümlülük altında bırakılmamalıdır.

-Kadrolara yeterli atamalar yapılmalı ve adil dağılım sağlanmalıdır. Yeni teşkilat yasasıyla çığrından çıkan yandaş, kayırmacı ve torpille görevlendirmeler kamu düzenini ve çalışma barışını bozmuştur. Yöneticilere yakın olmayan çalışan ezilmektedir. Ayrıca siyasi iktidara yakın yandaş sendikaların üyelerinin kayırılması eşit koşullarda sendikal örgütlenme özgürlüğüne müdahaledir. Bu hukuksuz uygulamalarla ilgili derhal önlem alınmalıdır.

-Ağır çalışma koşullarına rağmen diğer işkollarına göre düşük olan ek gösterge puanları yükseltilmelidir.

-Sağlık çalışanlarının tamamı yıpranma payından yararlanmalıdır.

-Sağlık hizmetlerinin niteliğini düşüren ve sağlık çalışanlarını ezen performans uygulamasından vazgeçilmelidir.

-Ek ödeme kaldırılmalı, emeğimizin karşılığı emekliliğimize yansıyacak güvenceli ücret düzenlemesi yapılmalıdır.

Tüm olumsuzluklara rağmen bulunduğu her yerde nitelikli sağlık hizmeti veren meslektaşlarımızın ebeler gününü kutluyoruz.

Meslektaşlarımı ve sağlık çalışanlarını ortak taleplerimizin gerçekleşmesi için Genel Sağlık-İş sendikamıza üye olmaya, birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Ebe Zekiye BACAKSIZ

Genel Sağlık-İş Merkez Yönetimi adına

Genel Sekreter

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İnternden PKK’ya ilaç

İnternden PKK’ya ilaç

Tema Tasarım | Osgaka.com