Ana Sayfa Haberler, Manşet, Sendika Haberleri 21 Mart 2014 146 Görüntüleme

Sağlıçıların en büyük sorunu ‘Adaletsiz Yöneticiler’

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hasta memnuniyetini daha da artırmanın yolunun çalışan memnuniyetini artırmaktan geçtiğini söyledi. Vatandaşların bir yılda aldığı sağlık hizmetinin 1,8 oranından 8,2’ye çıktığını belirten Memiş, az sayıda sağlık çalışanı ile verilen hizmetin hem kaliteyi düşürdüğünü hem de çalışanları yorduğunu dile getirdi. Memiş ‘İş hayatınızda karşılaştığınız en önemli sorun nedir?’ sorusuna ise çalışanların yüzde 70’inin ‘adaletsiz yöneticiler’ cevabını verdiğini söyledi
Sağlık-Sen tarafından düzenlenen ‘Hemşirelik Sempozyumu’ İstanbul’da yapılıyor. Sempozyumun açılışında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekti. Sağlık-Sen’in genel yetkili sendika olduktan sonra birçok kazanıma imza atıp, sorunların çözümüne katkı sunduğunu ifade eden Metin Memiş, ek ödemelerin emekliliğe yansıması, fiili hizmet süresi zammının verilmesi gibi öncelikli taleplerinin takipçisi olduklarını ifade etti.

Sağlık politikalarındaki yanlışlıklardan dolayı en çok bedel ödeyenin sağlık çalışanları olduğunu ifade eden Memiş, “Bir kurumda başarılı olmak, hasta memnuniyetini artırmak istiyorsanız, yaptığı işten memnun olan çalışanlarla hizmet vermeniz gerekir. Çalışanlarımızın motivasyonlarını artıran, değer veren bir anlayışın inşa edilmesi gerekiyor. Bu anlayışla yöneticilerimiz çalışmalarını yaparsa, sağlık çalışanlarının mutluluğu hasta memnuniyetine daha fazla yansıyacaktır” dedi.

“ÇALIŞANLAR KARŞILIĞINI ALAMIYOR”
Sağlık Bakanlığı’nın 2011 verilerine göre Türkiye’deki toplam hemşire sayısının 124 bin 982 olduğunu ifade eden Memiş, Türkiye’de her 100 bin kişiye düşen hemşire sayısının son yıllarda artış göstermesine rağmen DSÖ Avrupa Bölgesi’ne ve AB’de göre oldukça düşük olduğunu kaydetti. Memiş, 2011 yılında 100 bin kişiye düşen hemşire sayısının DSÖ Avrupa Bölgesi’nde 765,9 AB’de 835,53 iken Türkiye’de bu rakamın 236,72 olduğunu kaydetti.

Bu kadar yoğun çalışmaya karşın çalışanların bunun karşılığını alamadıklarını ifade eden Memiş, “Bir hemşire ABD’de 33 saatte 3 bin 168 dolar, İngiltere’de 35.7 saatte 2 bin 782 dolar, Almanya’da 39 saatte 2 bin 244 dolar, Kore’de 41.7 saatte bin 504 dolar gelir elde etmektedir. Türkiye’de ise bir hemşire haftalık ortalama 64 saat (haftalık ortalama 1.5 nöbet dahil) çalışma karşılığında bin ile bin 500 dolardır” şeklinde konuştu.

İstanbul’da bir hemşirenin ayda ortalama 8 gün nöbet tuttuğunu, bu hemşirenin eşinin de sağlık çalışanı olduğu düşünüldüğünde bir ailenin 16 gününün ayrı geçtiğine dikkat çeken Memiş, bunun da ailesine vakit ayıramayan sosyal bireyler oluşması demek olduğunu vurguladı.

“Sağlık-Sen tarafından sağlık çalışanlarının sosyo-ekonomik araştırmasında ‘ev ve iş hayatımın yoğunluğundan sosyal hayatım neredeyse yok oldu’ diyenlerin oranı ‘kısmen katılıyorum’ diyenlerle birlikte yüzde 81,2, ‘iş hayatım yüzünden aileme yeteri kadar zaman ayıramıyorum’ diyenlerin oranı da yine yüzde 81,2 olarak bulunmuştur. ‘Kendime yeterince zaman ayıramıyorum’ diyen hemşire ve ebelerimizin oranı ise toplamda yüzde 87,95 olarak bulunmuştur” diyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Yine yaptığımız araştırmada ortaya çıkan bir sonuca göre, çalışma koşullarından memnun olmayanların oranı yüzde 82,47, çalışma koşullarını önceki yıldan daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 47,24’dir. ‘İş hayatınızda karşılaştığınız en önemli sorun nedir?’ sorusuna verilen cevap ise yüzde 70 adaletsiz yöneticiler cevabını vermiştir” dedi.

“EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSIMALI, YIPRANMA PAYI VERİLMELİ”
Ek ödemelerin emekliliğe yansımamasının yapılan en büyük haksızlıklardan biri olduğuna dikkat çeken Memiş, bunun mücadelesini sonuna kadar vereceklerini dile getirdi. Yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammının elde edilmesi için Sağlık-Sen Onursal Genel Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar tarafından bir kanun teklifi verildiğini kaydeden Memiş, bu tasarının seçim sonrası gündeme alınmasını beklediklerini kaydetti.

Hemşirelik Sempozyumu’nda düzenlenecek oturumlarla sorunlar ve çözüm yolları tartışılacak. Çıkacak sonuç, daha sonra Sağlık-Sen tarafından açıklanacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Genel Sekreterlikler Kalkıyor

Genel Sekreterlikler Kalkıyor

Tema Tasarım | Osgaka.com