Ana Sayfa Haberler 16 Mayıs 2013 316 Görüntüleme

Röntgen teknisyenlerine cinsel taciz iftirası

Radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya olan röntgen teknisyenleri şimdide taciz şoku yaşıyor.İzmir’de bir özel hastanede ortaya çıkan olay sonrası görüştüğümüz teknisyenler tacizle suçlanmaktan dertli. Konunun bilgisizlikten ve bilinçsizlikten kaynaklandığını ifade eden uzmanlar tek kullanımlık elbiseler ve eğitimle sorunun aşılabileceğini savundular.

 

 

 

Röntgen çektirmek için gelen erkek hastalarla genel olarak sorun yaşamadıklarını belirten teknisyenler, bayan hastalarla sık sık sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Röntgen çekilirken sutyenlerin kopçalarının da röntgende çıkmasının doktorları yanılttığını iddia eden teknisyenler bayan hastalardan sutyenlerin çıkarılmasını istedikleri belirtiliyor.

 

Röntgen çekilirken bayan hastalara hastane tarafından tahsis edilen elbiseyi birden çok hastanın kullanması nedeniyle sık sık tartışma yaşıyor.

 

 

Bayanlar bir başkasının giydiği önlüğü giymek istemiyor. Kimi hastalar önemli değil diyerek çıplak çekilmesini istiyor. Bazı hastalarda sutyeni içeriden çıkararak çekilmesini istiyor.

 

 

“Bir hasta bana dokundu, göğüslerime elledi” diye çığlık attığında savunmasız konuma düştüklerinden yakınan teknisyenler hastanelerde röntgen çekilirken giyilen elbiselerin yeteri kadar olması sorunların bir kısmının çözülebileceği belirtiliyor. Ayrıca hastalara yapması gerekenler sözle değil de röngen çekilen odalarda büyük tablolar halinde gösterilmesi gerekiyor.

 

 

Karın bölgesinin röntgeni çekilirken de pantolon fermuarının çıkması nedeniyle yine benzer sorunların yaşandığı belirtiliyor.

Yerelgündem

 

 

Sağlık Bakanlığı’nın ve hastanelerin bu konuda duyarsız kaldığını belirten teknisyenler yeteri kadar elbise tahsis edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

 

 

Bayan hastalara bayan röntgen teknisyeni projesiyle de çözüm olmadığını belirten teknisyenler bazı bayan hastaların bayan teknisyenlerden de vücuduma dokundu suçlamasıyla karşı karşıya geldiklerini belirtiyor.

 

 

İsminin açıklanmasını istemeyen A.S ise bazı hastane ve röntgen çekilen kurumlarda üst taraf çıplak olarak çekildiğini ama röntgen teknisyeninin kendilerini görmediğini belirtti.

 

Konuyla ilgili olarak Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Nezaket Özgür hasta mahremiyetinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Bu konuda yanlış anlaşılmanın da bir o kadar üzücü olduğunu anlatan Nezaket Özgür sorunun asıl nedeninin bilgisizlik olduğunu söyledi. Hastaya gerektiği kadar süre ayrılamaması ve eleman eksikliği olduğunu anlatan Özgür, “Hastalara yapılacak işlem hakkında gerekli bilgileri vermek gerekir. Hastanın bilgilendirilmesi, hastanelerin yoğunluğu özellikle de görüntüleme işlemlerini sık talep edilmesi (gerekli/gereksiz) bu bölümlerdeki yoğunluğu artırmaktadır.” diye konuştu. Yapılacak işlemin ne olduğunu ve ne amaçla yapıldığını bilmeyen hastaların yapılan işlemleri yanlış anladıklarını kaydeden Özgür ülkemizde hastaya yeteri kadar süre ayrılmamasından şikayetçi oldu. Az elemanla çok iş yapıldığını dile getiren Özgür görüntüleme işlemi yapılacak hastaların giyindikleri giysiler, iç çamaşırları, takı ve aksesuarların yapılan tetkik için olumsuzluk oluşturduğunu savundu. Nezaket Özgür, “İncelenecek bölgeye göre çekimde bunların çıkarılması, yanlış tanı konmaması için gerekliliktir. Hastanın üzerinde bulunan yabancı cisimler olası bir patolojinin görünmesini engelleye bilir yada artefarkt yaratarak istemediğimiz kalitesiz görüntüler oluşturabilir.” ifadelerini kullandı. Hastaya yeterli süre ayrılması, hasta bilgilendirilmesi yapılması ve gerekiyor ise hastaya uygun temiz giysi, örtü sağlanması gerekliliğinin altını çizen Özgür, tıbbi görüntülemelerin birçoğunda radyasyon kullanıldığının altını çizdi.

 

 

Radyasyona dikkat!

 

Radyasyonun zararları ve olumsuz etkilerinin unutulmamasını hatırlatan Özgür, “Radyasyondan korunmanın ve hastayı korumanın temel prensibi optimisazyondur. Hastanın sadece istenilen bölgesinin çekim alanına alınması, gereksiz bölgeye ışınlama yapılmaması gerekliliktir. Görevli Radyoloji elemanının tek parmak kullanarak hastanın belirgin anatomik bölgelerine temas etmesi yapılan işin doğasında bulunan bir durumdur. Bu durumda hasta mutlaka bilgilendirilmelidir. Bu konuları anlatan kısa, hasta tarafından anlaşılabilir aydınlatıcı bilgiler bekleme salonlarında panolarda yer alabilir.” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirme afişlerinin kesin çözüm olmamakla birlikte işe yarayacağını savunan Özgür, “Fakat yeterli personel ve hastaya gerektiği kadar süre ayrılması da önemlidir.” dedi. Nezaket Özgür yoğun olmamakla beraber çalışanlardan haksız yere suçlandıkları ve mağdur oldukları konusunda şikayetler aldıklarını ancak genelde sorunların lokal olarak hastane içinde çözüldüğünü belirtti. Hukuksal boyuta taşındığında ise dernekten yardım istendiğini kaydeden Özgür, suiistimal ihtimalinin önlenebilir bir durum olmadığını, hasta ya da çalışan personelin kötü niyetine kimse dur diyememeğini dile getirdi. Eğitim ve bilinçlendirmenin önemine işaret eden Özgür, bir örnek olayı şöyle anlattı: “Çocuk yaşta genç bir kızın şikayeti üzerine suçlanan meslektaşımızı suçlayan kızın bu iftirayı ayrı olan anne babasını birleştirmek için yaptığını itiraf ettiğinde şaşırmıştım.”.

 

 

Hastaların kullanabileceği hijyen ve enfeksiyon yayılma riskini düşüren tek kullanımlık kıyafetlerin mantıklı bir yaklaşım olduğunu ve maliyetlerin 750 kuruş ila 1 lira arasında değiştiğini belirten Özgür, “Hastalar başkalarının kullandığı kıyafetleri haklı olarak kullanmak istemektedirler. Bu maliyet SGK tarafından da karşılana bilmelidir.” dedi. Radyoloji Görüntüleme alanlarında uygun giyinme kabini bulunmasının önemine de işaret eden Özgür şöyle konuştu: “Radyoloji Görüntüleme alanlarında giyinme kabini de radyasyondan korunmalı, çekim odasının dışında açılan kapısı bulunmalı, Başka hastanın çekiminden kaynaklanan radyasyona giyinme odasında ki hasta maruz kalmamalıdır.”.

 

 

Medical Park İzmir Hastanesi röntgen bölümü yetkilisi Mikail Hasır da yaptığı açıklamada röntgen teknisyenlerinin mesleğe atılmadan önceki eğitim ve mümkünse stajlarını göstermelik değil mesleğine yönelik staj sonrası zor bir imtihandan sonra mesleğe atılması gerektiğini kaydetti. Hizmet içi eğitimlerin çok sık yapılıyor olmasının çok önemli olduğunu, rotasyon usulüyle çalışılıyor olmasının gerekliliğinin altını çizen Hasır, taciz anlamında ve başka sorunlarda hastanın sıkıntılı olduğu hissedildiğinde içeriye hasta yakını varsa içeri alınması ya da içeride iki teknısyenin olmasının sağlanması gerektiğini anlattı. Hasır, hastaların kıymetli eşyalarının mümkünse yakınlarına verilmesi gerektiğini de ifade ederek hırsızlık suçlamalarıyla karşı karşıya kalınabildiğini sözlerine ekledi.

 

 

Konunun psikiyatrik açıdan değerlendirmesini yapan Psikiyatri Uzmanı Adile Şahin Güzel ise son dönemde özellikle insana hizmet eden bazı kamu birimlerinde erkek çalışanlar tarafından kadınlara yönelik taciz şikayetleri duyduklarını belirtti. Tarafların adliyeye kadar başvurduğu ve adli sürecin hala devam ettiği bu tür olaylarda tarafların ruhsal anlamda sağlıklı olup olmadıklarının çok önemli olduğunu kaydetti. Psikiyatri Uzmanı Dr. Güzel şunları söyledi: “Bu kişilerin her ne kadar dışarıdan sağlıklı görünseler de bir uzman tarafından mutlaka bir takım testlerden ve görüşmelerden geçirilmesi gerekir. Bu tarz taciz öykülerinde genellikle mağdur olan taraf kadındır, suçlu ilan edilen ise erkektir. Parafili olarak adlandırdığımız cinsel bozukluklar ise en çok erkeklerde görülür. Özellikle bu tür davalarda kişinin böyle bir probleminin araştırılması bence önemli. Bunu sadece sapıklık olarak değerlendirmek aşırı genellemeci olur. Ayrıca kadınlar arasında da bazı kişilik bozuklukları çok sık ve bu kişilik özelliğine sahip olan kadınlar karşı cinsi baştan çıkartıcı ve manüplatif davranıyorlar ancak bunun farkında değiller. Onlara göre onlar çok sağlıklı ve olağan davranış içindeler.”. Psikiyatri Uzmanı Dr. Güzel, her şeyin konuşulabildiği ortamda tarafları suçlamak yerine önce iyi bir psikiyatrik muayeneden geçirmek ve ondan sonra karar vermek gerektiğine sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

13 Mart’t grev var

13 Mart’t grev var

Tema Tasarım | Osgaka.com