Ana Sayfa Haberler, Mahmeke-Dava 27 Ekim 2013 152 Görüntüleme

Radyoloji Teknisyenleri için danıştaydan iyi haber

Bayburt Devlet Hastanesi Röntgen Ünitesinde Röntgen Teknisyeni olarak görev yapan, günlük mesai sürelerinin 5 saatten 9 saate çıkarılmasına ilişkin Genelgenin Danıştay tarafından iptal edilmesi nedeniyle günlük 9 saat çalıştırıldığı 08/10/2007-07/08/2008 tarihleri arasındaki döneme ilişkin fazla mesai ücreti ile bu fazla mesainin çalışma puanına yansıtılarak hesaplanacak döner sermaye ek ödemelerinin faiziyle birlikte ödenmesi için dava açmış idik. Açılan davada Trabzon İdare Mahkemesi davanın kabulüne karar vererek, fazla çalışmaların karşılığında mesai ücreti ödenmesi yönündeki istemimizi kabul etmiştir.

Davalı idare, Trabzon İdare Mahkemesinin kararına karşı yaptığı temyiz başvurusu ile birlikte İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulmasını da talep etmiştir. Ancak davalı idarenin Yürütmeyi Durdurma istemi Danıştay 5.Dairesi tarafından reddedilmiştir.

Dava sonucunu değerlendiren Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu, Sağlık-Sen’in Radyoloji personeli arkadaşlarımızın çalışma saatlerinin 5 saatten 9 saate çıkarılması yönünde Sağlık Bakanlığı Uygulamasına yaptığımız itirazı uygun buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.Böylece kişi başına 2.300 -3.000 TL civarı kazanımımız olmuştur.Paralar çalışanlarımızın hesabına aktarılmıştır.

Yargı kararı, adaletsizliğin ortaya konması açısından, uygulamaların inisiyatiflere bırakılması açısından kalıcı ve yasal güvenceli çözüm üretilmesi açısından önemlidir.
Sağlık-Sen olarak sendikal ve hukuksal zeminde bu adaletsizliklerin ortadan kalması için yoğun gayret sarf ediyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yetkili sendika konumumuzu daha da güçlendirerek 2014 yılına da taşıyacağız ve sendikamızın önümüzdeki süreçte öncelikli mücadele konusu bu ve benzeri adaletsiz uygulamaların sona erdirilmesi olacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com