Ana Sayfa Haberler 7 Eylül 2012 127 Görüntüleme

Nöbet tutmak istemiyoruz

Nöbet Tutmak İstemiyoruz!

 

İstanbul Tabip Odası, Aile Hekimlerine ve diğer Aile Sağlığı Merkezi(ASM) çalışanlarına, hastane acili ve 112 ambulanslarda nöbet tutmalarını dayatan 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nda değişiklik öngören 4 Temmuz 2012 tarihli ‘Torba Yasa’ya karşı başlattığı bir dizi eylem/etkinlik programını sürdürmektedir.

Bu platform, Aile Hekimleri ve diğer ASM çalışanlarının birinci basmak sağlık hizmet sunumu dışında ‘acil nöbeti’ adı altında ikinci basmak sağlık hizmet birimlerinde ya da farklı sağlık hizmeti sunumu yapılan alanlarda çalışmak istemediklerini kamuoyuna açık deklere edebilmelerini kolaylaştırmak amacıyla İstanbul Tabip Odası tarafından oluşturulmuştur.

Nöbet tutmak istemiyoruz:

Çünkü,

Birinci basamak sağlık hizmetlerinde(kendine özgü uzmanlık eğitimi olan, mesleki deneyim ve birikim gerektirdiğinden) hizmet üreten biz, hekim, ebe, hemşire, sağlık memurları, sadece kendi işimizde çalışmak istiyoruz.

Çünkü,

Acil ünitelerinde nitelikli sağlık hizmeti sunabileceğimizi düşünmüyoruz

Çünkü,

Bizler hafta içi 40 saat olan normal çalışma süresi sonrasında akşamları ve hafta sonları, yani dinlenmemiz gereken sürelerde acil gibi oldukça dikkat gerektiren birimlerde çalışamayacağımızı bildirmek istiyoruz.

Çünkü,

Bize dayatılan bu ek görevlerin, Aile Hekimliğinin görev tanımı içinde yer almadığını hatırlatmak istiyoruz

Çünkü,

Bu ek görevlerin, çalışma koşullarımızı ağırlaştıracağını,özlük haklarımızı kısıtlayacağını düşünüyoruz

Çünkü,

Bu ek görevlerin, Anayasamızın 18. Maddesinde yer alan ‘Angarya Yasaktır’ hükmüne aykırılığından

Çünkü,

Uluslararası çalışma örgütlerinin çalışma koşullarını tanımlayan maddelerine, evrensel hukuk normlarına aykırılığından

Çünkü,

Toplumun nitelikli sağlık hizmet alma hakkı ilkesine aykırılığından

Çünkü,

Bu ek görevleri üstlenmekle ‘Toplum Sağlığına’ zarar verebileceğimizi düşündüğümüzden, dayatılan bu ek görevleri kabul etmiyor,nöbetleri tutmak istemiyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com