Ana Sayfa 2. Sayfa, Haberler 9 Eylül 2014 post_views_couuy Görüntüleme

Müezzinoğlu’ndan 112 Acil Sağlık İstasyonları’yla ilgili iddialara cevap

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun ‘112 Acil Servis istasyonu kurma projesi’ne ilişkin sorularını cevapladı.
Ferşat Group Mimarlık Mühendislik ve İnşaat San. Tic. Ltd. Şti ve Aşuraoğulları Tehlikeli Atıklar Ön İşleme Ara Depolama Nak. ve Hurda Dış.Tic.Ltd.Şti. tarafından Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilen 23 Aralık 2011 tarihli dilekçede; ‘Sosyal sorumluluk çalışmaları çerçevesinde 112 Acil Yardım İstasyonu Hizmet Binaları yapımını sponsorlar bularak yaptırabileceklerini ve bunun için Bakanlıkça arsa temini hususunda yardımcı olunmasının’ talep edildiğini hatırlatan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ilgili yazıya cevap olarak yazdığı 06 Ocak 2012 tarihli ve 697 sayılı yazıda, konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapılarak uygun arsa bulunması halinde bağış ve isim verme ile ilgili mevzuat çerçevesinde protokol yapılarak istasyon binalarının yaptırılabileceğinin belirtildiğini ifade etti.

Bu cevabi yazı üzerine Ferşat Group firması yetkililerinin 37 İl’in Sağlık Müdürlüklerine 112 Acil Sağlık İstasyonları yapılması için yer temin edilmesi ve protokol yapılması talebinde bulunduğu, bu illerden sadece 16 il sağlık müdürlüğü ile protokol imzalandığının anlaşıldığını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Protokollerin imzalanması sürecinde yaşanan sıkıntılar ve Ferşat Group firmasının İl Sağlık Müdürlüklerinin bilgisi ve onayı dışında Belediyeler ve Valilikler ile de protokol imzaladığının tespit edilmesi nedenleriyle Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 27 Ocak 2012 tarihli ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 15 Haziran 2012 tarihli yazıları ile uyanlar yapılarak protokol imzalanması işlemlerinin durdurulması ve yapılan protokollerin gönderilmesi istenilmiştir. Protokol yapılan İl Sağlık Müdürlüklerinin yer teslimi yaptıkları ve 112 Acil Sağlık İstasyonlarının yapımını üstlenen taşeron firmalar ile Ferşat Group arasında yaşanan ve yaptırılan istasyonların ücretlerinin taşeron firmalara ödenmesi konusundaki anlaşmazlıkların iki tüzel kişi arasında yaşanan bir durum olduğu ve konunun adli bir konu olduğu ve sorunun intikal ettirildiği üzere adli makamlarca karara bağlanması gerektiği değerlendirilmiştir.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com