Ana Sayfa Haberler, Manşet, Sendika Haberleri 18 Aralık 2014 post_views_couwl Görüntüleme

Memur maaşını eriten sendikadan ilginç istek

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Op.Dr. Recep Atçı, sağlık çalışanlarının en çok nöbet ücretlerinin çok düşük olmasından yakındığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı mutlaka nöbet ücretlerini artırmalı” dedi.

Bazı hemşirelerin hastanede nöbet tutulmayan bölümlerde görev almak veya nöbet sisteminin olmadığı kurumlara geçmek için çaba gösterdiğini belirten Atçı, ay sonunda ödenen nöbet ücretlerinin en az maaşın yarısı kadar olması gerektiğini söyledi. Nöbet ücretlerindeki düşüklüğün hemşireler arasında Tükenmişlik Sendromu’na yol açtığını anlatan Atçı, doktorların da nöbet ücreti mağduru olduğunu söyledi. Atçı, “Bu hastaneler sadece nöbet tutan sağlık çalışanlarına tapulu değil. Bu insanlar nöbet tutuyorsa, bu insanların emeğinin karşılığının verilmesi lazım” diye konuştu.

HEMŞİRELER NÖBETTEN KAÇIYOR

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Op.Dr. Recep Atçı, sağlık çalışanlarının kanayan yarası düşük nöbet ücretleri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hastanelerde görevli bazı hemşirelerin nöbet ücretinin düşük olmasının da etkisiyle nöbet tutulmayan birimlere (Kalite, Eğitim hemşireliği) ya da nöbet sisteminin bulunmadığı Toplum Sağlığı Merkezi, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlükleri’ne geçmek için uğraştığını ve torpil yatırmaya çalıştığını anlatan Atçı, “Nöbet ücretleri yetersiz. Gündüzleri 6 hemşirenin baktığı bir servise gece bir hemşire bakıyor. Bu hizmetin karşılığında ödenen ücret ise çok düşük kalıyor. Çalışanlar ciddi maddi karşılığı olmayan nöbeti tutmak istemiyorlar. Nöbet tutmamak için araya başka kişileri sokuyorlar. Bunun önüne geçmek için nöbet ücretlerinin gerçek değerini bulacak şekilde değerlendirilmesi lazım” dedi.

NÖBET ÜCRETİ KRİZİ TÜKENMİŞLİK SENDROMUNA YOL AÇIYOR

Hemşirelerin nöbetten kaçmak için başka kurumlara veya birimlere geçme çabalarını sendika olarak kesinlikle onaylamadıklarını ve doğru bulmadıklarını ifade eden Atçı, “Üst yöneticiler bu kanayan yarayı görmezden gelmemeli. Bu soruna bir çözüm getirilmeli. Çözüm de gayet kolay. Eskiden acil servis nöbetlerinden muazzam bir kaçış vardı. Acil Servis’te nöbet ücretlerine yüzde 50 zam gelince bu kaçış azaldı. Biz tüm nöbet tutan ekiplere maddi olarak tatmin edici bir ücret verirsek, herkes nöbetini severek tutar. Nöbet karşılığını da alır. Torpil aramak zorunda kalmaz. Sağlık Bakanlığı’nın nöbet ücretleri sorununu ciddi olarak ele alması gerekiyor. Hemşireler arasında muazzam bir nöbet krizi var. Genç bir hemşire nöbet tutulmayan bir bölüme geçtiğinde, diğer hemşirelerin arasında, “Tabi ki bizim torpilimiz yok” şeklinde konuşmalar oluyor. Bu durum motivasyonu bozuyor” diye konuştu.

HASTANELERDEKİ DOKTORLARIN NÖBET YÜKÜ

Hastanelerde nöbet yükünün, genel cerrahi, ortopedi , dahiliye gibi bölümlerde olduğuna dikkat çeken Atçı, “Bu bölümlerde görevli doktorlarımız sabaha kadar nöbet tutuyorlar. Ay sonunda çok düşük nöbet ücretleri yatıyor. Bu hastaneler sadece nöbet tutan sağlık çalışanlarına tapulu değil. Bu insanlar nöbet tutuyorsa, bu insanların emeğinin karşılığının verilmesi lazım” dedi.

NÖBET ÜCRETİ EN AZ MAAŞIN YARISI KADAR OLMALI

Genel Cerrahi, Dahiliye uzmanları nöbet tuttuğu halde nöbet tutmayan bir çok branştan daha düşük ücret aldığının altını çizen Atçı, şunları söyledi: “Halbuki biz şunu söylüyoruz, nöbet ücretleri en az maaşın yarısı kadar olmalı. Çünkü Avrupa’da nöbetler için gündüz mesai ücretinin üç katı ödeme yapılıyor. Sağlık çalışanlarının nöbet karşılığı hak ettiği ücreti alamaması yıpranmışlık sendromuna yol açıyor. Sağlık Bakanlığı’nın üzerinde durması gereken konularından biri nöbet ücretleri olmalı. Sağlık çalışanlarının en çok talep ettiği konularından biri bu. Bazen nöbetlerde iyi yemek çıkmadığında, sağlık çalışanları dışarıdan yemek yiyor. Nöbet ücretinin yarısı yemeğe veriliyor”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com