Ana Sayfa Haberler 5 Mayıs 2013 252 Görüntüleme

Kontrast madde yapmak Röntgen Tekn. görevi midir?

Bir çok hastanede kontrast verme konusunda sorunlar yaşanmaktadır..Kimileri amirleri basıkıyla,kimileri de yasaya göre görev ve yetkilerim dışında diyerekten kontrast madde uygulamamaktadır..

Röntgen teknisyenleri; Kontrast Madde Uygulamaları tıbbi risk taşımaları sebebiyle Malpraktis ( Hatalı Tıbbi Uygulamalar) ile sonuçlanabilmekte, bu da Türk Ceza Kanunun açısından aşağıda belirtilen suçları oluşturmaktadır.

TCK m. 83 : Kasten Adam Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi,

TCK M. 85 : Taksirle Adam Öldürme,

TCK m. 88 : Kasten Yaralamanın İhmali Davranışla İşlenmesi

TCK m. 89 : Taksirle Yaralama

TCK m. 90 : İnsan Üzerinde Deney

 

Sitemize başvuran ve mail yoluyla radyoloji teknisyenleri / teknikerlerinin görev tanımı içinde olmayan IV enjeksiyon yaptırılmasıyla ilgili bir yazı istemişlerdir..Sitemiz Sağlık Bakanlığından bu konuda bir yazı istemiştir..

Sağlık Bakanlığı Tedavi İşleri Genel Müdürlüğü’ne yasal ve hukuksal dayanakları içeren bir yazı gönderdi.

Yazının  içeriği:

 SAĞLIK BAKANLIĞI

RADYOLOJİ TEKNİSYENLERİ/TEKNİKERLERİNİN GÖREV TANIMI İLE İLGİLİ SAĞLIK BAKANLIĞI’NA YAZI GÖNDERİLDİ.

 SAĞLIK BAKANLIĞI TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 Sendikamız üyelerinin sendikamız işyeri temsilciliklerine müracaatlarını değerlendirdiğimizde; ülke genelinde birçok hastanede Radyoloji Teknisyenleri/Teknikerlerine damar yolu açma ve ilaç enjeksiyonu işlemleri yaptırıldığına tanık olmaktayız.

 Radyoloji Teknisyen/Teknikerlerinin Görev ve Yetkileri Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nde düzenlenmektedir. Hükme göre;

  E – Röntgen Teknisyeninin Görev ve Yetkileri :

 Madde 141 – Uzman tarafından yapılması gereken özel bilgi ve tekniği icap ettiren grafiler, tüm skopiler, skopi ile ilişkili grafiler dışında kalan her türlü radyografileri yapar.

Filmlerin banyolarının yapılmasını ve raporları ile beraber ilgili servis ve polikliniklere imza karşılığında teslim edilmesini sağlar. Grafisi yapılacak hastaların hazırlanmaları hususunda gerekli bilgiyi verir.

Röntgen teşhis laboratuarında her türlü araç ve cihazları işletmeye ve kullanmaya hazır bulundurur. Gerektiğinde işletir ve kullanır.

Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Laboratuar istatistiklerini hazırlar.

Laboratuar ve bütün cihazların bakım, temizlik ve düzenini sağlar. Laboratuarda çalışan diğer yardımcı hizmetler sınıfı personelinin eğitimlerine yardım eder.

Görev ve yetkiler arasında “Radyoloji kontrast maddelerinin IV (Intravenöz) uygulamalarının” yapılması bulunmamaktadır. Radyoloji Kontrast maddelerinin IV uygulamalarının yan etkileri arasında anafilaktik şok, laringospazım ve arrest gibi reaksiyonlar bulunduğu ve acil müdahale gerektirdiği bilinmektedir. Ayrıca Kontrast Madde Uygulamaları tıbbi risk taşımaları sebebiyle Malpraktis ( Hatalı Tıbbi Uygulamalar) ile sonuçlanabilmekte, bu da Türk Ceza Kanunun açısından aşağıda belirtilen suçları oluşturmaktadır.

TCK m. 83 : Kasten Adam Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi,

TCK M. 85 : Taksirle Adam Öldürme,

TCK m. 88 : Kasten Yaralamanın İhmali Davranışla İşlenmesi

TCK m. 89 : Taksirle Yaralama

TCK m. 90 : İnsan Üzerinde Deney

Radyoloji Teknisyenlerinin görev ve yetkileri arasında damar yolu açma ve Intravenöz Enjeksiyonu uygulaması bulunmamasına rağmen bir çok hastanede bu kuralın ihlal edildiği tarafımızca tespit edilmiştir. Görevli personel ve hasta güvenliği açısından tıbben ve hukuken risk taşıyan bu duruma son verilmesi için kamuya bağlı hizmet veren hastanelere, özel hastanelere ve Sağlık Müdürlüklerine gerekli talimatın ivedilikle verilmesi gerekmektedir.

 Gereğini bilgilerinize sunarız.

 Mediajans.Net Özel Haber

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Doktora Hemşire tuzağı

Doktora Hemşire tuzağı

Tema Tasarım | Osgaka.com