Ana Sayfa Haberler 15 Ağustos 2013 137 Görüntüleme

İşte yeni Anayasadaki sağlık maddesi

TBMM Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında daha önce AK Parti ve MHP ’nin karşı çıkması sonucu kırmızı yazılan “Türkçe dışındaki dillerde yayın yapılması kanunla düzenlenir” fıkrası üzerinde mutabakat sağlandı. Sağlıkla ilgili maddenin görüşmeleri sırasında ise ‘doğurmama hakkı’ gündeme geldi. CHP ve BDP anayasaya ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama hakkı’nın da yazılmasını istedi. Ancak AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ madde yerine gerekçesinde yer aldı.
Komisyon toplantısında, anayasanın, ‘din vicdan hürriyeti’, ‘sağlık hakkı’, ‘mahkemelerin tarafsızlığı’ ve ‘basın özgürlüğü’ maddeleri ele alındı. CHP ve BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘üç çocuk’ ve kürtajla ilgili sözlerini hatırlatarak yeni anayasada ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama’ hakkının da güvence altına alınmasını istedi. AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ maddede yazılmadı ancak madde gerekçesine girdi. Madde şöyle yazıldı:

“Herkes sağlık hakkına sahiptir. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılamaz. Devlet temel sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak sağlar. Hasta hakları dahil sağlık hakkının esasları, yaşam hakkı ile sağlığın korunması da gözetilerek kanunla düzenlenir. Her kadın üreme sağlığı ve doğurganlık hakları konusunda ücretsiz hizmet alma hakkına sahiptir. Devlet sağlık hakkının gerçekleşmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Devlet sağlık alanındaki görevini, kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kuruluşlardan yararlanmak suretiyle etkili bir sağlık hizmeti ağı kurarak onları denetleyerek yerine getirir.”

Gerekçede ise “Doğurganlık hakkının doğurmama hakkını da içerdiği belirtilecektir. Genel sağlık sigortasına ilişkin hükme, yasamanın yetkisi dahilinde ele alınacağı varsayılarak, anayasada yer verilmemiştir” denildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com