Ana Sayfa Haberler, Manşet 13 Şubat 2014 152 Görüntüleme

İhtiyaç kalmadı;Mecburi hizmet kaldırılsın

CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına mecburi hizmetin kaldırılması için teklif gönderdi.

Kanun teklifinde şu şekilde:

MADDE 1- 7/5/1987 Tarih ve 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun Ek Madde 3’ü yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Aytuğ Atıcı gönderdiği teklifte gerekçe olarak ise şunlara yer verdi:

“TBMM’nin 2/1/2014 tarihinde kabul ettiği 6514 sayılı yasayla, “1/1/2013 tarihinden önce yurt dışında mesleki faaliyette bulunan tabipler ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yurt dışında eğitimlerini tamamlayanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Türkiye’ye dönmek ve en az üç yıl süreyle Türkiye’de fiilen meslek icrasında bulunmak şartıyla Devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf tutulur” hükmü getirilmiştir.
Bu durum , 3359 sayılı Yasada öngörülen “İlgili mevzuata göre yurt içinde veya yurt dışında öğrenimlerini tamamlayarak tabip, uzman tabip ve yan dal uzmanlık eğitimini tamamlayarak uzman tabip unvanını kazananlar, her eğitimleri için ayrı ayrı olmak kaydı ile Devlet hizmeti yapmakla yükümlüdürler” ifadesi ile üç kez devlet hizmeti yükümlüsü olanlar arasında adaletsizlik yaratmaktadır.

Ayrıca, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, mahrumiyet bölgelerindeki sağlık personeli eksikliğini gidermek amacıyla sözleşmeli personel alacağını açıklamıştır. Kurum, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere ülke genelinde belirlenen 5 ve 6. Bölgelerdeki 26 ilde şehir merkezi veya ilçelerinde sözleşmeli pratisyen ve uzman hekim istihdam edileceğini açıklamıştır. İstihdam edilecek hekimlere özendirici ölçüde maaş verileceği ve böylece bölgedeki hekim açığının kalmayacağı ifade edilmiştir.

Son günlerde ortaya çıkan ve yukarıda açıklanan gerçekler ışığında mezun olan hekimlerin yasada öngörülen devlet hizmeti yükümlülüğünün ihtiyacının ortadan kalktığı anlaşılmaktadır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com