Ana Sayfa Editörden, Haberler, Manşet, Mevzuat 13 Kasım 2013 post_views_covla Görüntüleme

İcap nöbeti tutanlar ne kadar ücret alır

İcap nöbetleri hakkında bir çok hastanede yanlış ve hatalı uygulamalar yapılmaktadır.Tutulan icap nöbetleri haftalık çalışma saatleri üzerinden mi düşülür,icap parası mı alınır,yoksa izin mi kullandırılır.Radyoloji çalışanları konusunda icap işleyişi faklı şekilde düzenlenmiştir…Tüm bu surların cevabını yayınlayacağız…

30.01.2010 tarih ve 27478 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 5947 sayılı Kanunun 10.maddesinde:” 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 33 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
EK MADDE 33

“Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere), aşağıda gösterilen gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu hesaplanacak tutarda nöbet ücreti ödenir. Ancak ayda 130 saatten fazlası için ödeme yapılmaz. Bu ücret damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Gösterge:

a) Eğitim görevlisi(1), başasistan, uzman tabib 100

b) Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar 90

c) Diş tabibi ve eczacılar
80
c) Mesleki yüksek öğrenim görmüş sağlık personeli 60

d) Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 50

e) Diğer personel 35

Bu madde hükmü, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 50 nci maddesinin (e) bendi kapsamında bulunanlar hakkında da uygulanır.

İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için, icap nöbeti süresi kesintisiz 12 saatten az olmamak üzere, yukarıda nöbet ücreti için belirlenen ücretin yüzde 40’ı tutarında icap nöbet ücreti ödenir.
Bu şekilde ücretlendirilebilecek toplam icap nöbeti süresi aylık 120 saati geçemez.

Bu madde uyarınca yapılacak ödemeler, döner sermayesi bulunan kurumlarda döner sermaye bütçesinden karşılanır.”

Açıklanan mevzuat hükmü gereğince ilgililerin hukuki sonuçlarından yararlanmak üzere 10. madde uyarınca haklarında kanunun öngördüğü işlemin yapılması için her zaman idareye başvurmaları ve isteklerinin reddedilmesi halinde de 10. maddede öngörülen usule uygun olarak idari yargıda dava açmaları mümkün bulunmaktadır..

RADYOLOJİ’DE FAZLA ÇALIŞMA YASAĞI GETİRİLDİ.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak hazırlanan ve 16.07.2013 tarih 28709 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik bazı yenilikler getirmiştir

1) Radyoiyonizan ışınlarla çalışılan meslek grubumuz Ağır ve Tehlikeli Meslekler grubunda sayılarak Sağlık Kuralları bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışılması gerekmektedir.

2) Başka işte çalıştırmayasağı

MADDE 6

(1) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde çalışanlar, 4 ve 5 inci maddelerde belirtilen günlük azami iş sürelerinden sonra diğer herhangi bir işte çalıştırılamazlar.
Bu madde ile özellikle özel sektörde iki işte çalışanlara kısıtlama getirilmiştir.Kamuda daha önce yasak getirilmişti. İki yerde çalışanlar (özel sektör) iki yerdeki çalışma saati toplamı 35 saati aşamaz.

3) Fazla çalışma yasağı

MADDE 7 –(1) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde fazla çalışma yapılamaz.

Bu madde ile Radyolojide fazla mesai yapmaya yasaklama getirilmiştir.İster kamu ister özel sektör olsun icap süresi + normal mesai süresi toplamı haftalık 35 saati aşamaz.

3) Bildirim yükümlülüğü
MADDE 8–(1) Bu Yönetmelikte sayılan işlerden herhangi birinin veya birkaçının sürekli olarak yapıldığı işyeri işverenleri, bu işlerin çeşit ve niteliklerini, yapılma zamanlarını, anılan işlerde çalışanların erkek ve kadınlar ayrı ayrı gösterilmek suretiyle sayılarını, işe başlamadan önce işin yürütüldüğü yerin bağlı bulunduğu Çalışma ve İşKurumu İl Müdürlüğüne yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler.

Bu madde ile işverene bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmiştir.

 

Görüldüğü üzere Radyoloji çalışanlarının icap ve mesai saatleri toplamı 35 saati geçemez..

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com