Ana Sayfa Editörden, Mahmeke-Dava 25 Kasım 2015 201 Görüntüleme

Eşi Özelde Çalışan Doktora Tayin Hakkı

Danıştay 16. Dairesi Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil yönetmeliğinde yer alan ve eşi özelde çalışan doktorlara eş durumundan tayin hakkı tanımayan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.


Atama ve Nakil yönetmeliğinin Aile Birliği Mazeretine bağlı yer değişikliği ile ilgili düzenlemelerinin içeren 20. Maddesinde yer alan ve eşi özelde çalışan sağlık çalışanlarının eş durumundan tayin şartlarını düzenleyen 5. Fıkrası kapsamından doktorlar aynı yönetmelikte yer alan  “Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (c) bendi ile beşinci fıkrası uygulanmaz.” şeklindeki düzenlemeyle bu haktan mahrum bırakılmışlardı.

Danıştay 16. Dairesi söz konusu düzenleme ile herhangi bir objektif ve makul ölçü belirlenmeden eşi özelde çalışan stratejik personelin bu hakkının tamamen ortadan kaldırılmasının Anayasa ve Uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınmış aile birliğinin korunması ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekti.
Kararda söz konusu düzenleme ile bu hakkın tamamen kullanılamaz hale getirilmesinin hukuka uyarlılığın bulunmadığına dikkat çekilerek yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.
Danıştay 16. Dairesi ayrıca söz konusu Yönetmeliğinin 20. Maddesinin ilgili fıkrasının da yürütmesini durdurarak aynı yönetmelikte yer alan “Yer değişikliği talebinde bulunan personelin eşinin görev yaptığı yerin kendi unvan ve branşında C veya D hizmet grubunda olması halinde eşinin görev yaptığı yere ataması yapılır. Aksi halde ilgili kurumla koordinasyon sağlanır. Eşinin görev yaptığı kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması, kadro veya mevzuatı açısından aile birliği mazeretine dayalı atanma imkânının olmaması halinde talebi değerlendirilir.” Hükmünden de doktorların yararlanmasının önünü açtı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com