Ana Sayfa Editörden, Haberler 16 Mayıs 2013 113 Görüntüleme

Bakan:Sağlık yönetcilerine ihtiyacımız var

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin sağlık alanında önemli başarılar elde ettiğini belirterek, “Gerek kanser ilaçlarında gerekse diğer stratejik ürünlerde ve tıbbi teknolojide, tüketen değil üreten ve bu anlamda öncülük yapan ülke olacağız” dedi.

Müezzinoğlu, “Sağlık Yönetiminde İnovasyon ve Sinerji Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin inovasyon ve sinerji konularında söz sahibi olması gerektiğini, bunun için gençlere önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Sağlık alanında bugün gelinen noktanın, 10 yıl önce hayal olarak görüldüğüne işaret eden Müezzinoğlu, yürütülen çalışmalarla, sağlık hizmeti sunumu ve standartların artırılmasında çok daha iyi noktalara gelineceğini dile getirdi.

Müezzinoğlu, tıp alanında çalışanların sürekli kendisini yenilemek zorunda olduğuna dikkati çekerek, bu kapsamda bakanlıkları bünyesinde Kamu Hastaneleri Kurumu ve “hastane yöneticiliği” birimi kurduklarını anlattı. Müezzinoğlu, “Sağlık yöneticisinin de sağlığın yönetiminde kendisini geliştirmek ve o anlamdaki bilgi birikimini çok daha ileriyi taşıyarak, bilime, insanlığa hizmet etmek gibi bir sorumluluğu var” diye konuştu.

-“Sağlık yöneticilerine ihtiyacımız var”-

Türkiye’de sağlık alanında son 10 yılda önemli değişimler yaşandığını, gelecek 10 yılda da çok şeylerin değişeceğini vurgulayan Müezzinoğlu,

“Türkiye’yi, 2023’te vizyonunda çok farklı boyutlarda göreceksiniz. 10 yıl öncesinde konuştuğumuzun çok daha ötesindeki bir noktayı bugün nasıl yakaladıysak 2023’te de hiç tereddütünüz olmasın ki bu ülke ve bu millet, bugün hayal edilen noktaları mutlaka yakalayacak ve mutlaka başaracaktır. Bu anlamda sağlık yöneticilerine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Yerli ilaç üretiminin önemine işaret eden Müezzinoğlu, ilaca günlük 40 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldığını ve bunun milletin parası olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “Artık biz, bu anlamda gerek kanser ilaçlarında gerekse diğer stratejik ürünlerde ve tıbbi teknolojide tüketen değil üreten ve bu anlamda öncülük yapan ülke olacağız. İnanıyorum ki 2023’te, bu ikinci on yıllık periyotta, çok daha farklı bir dinamiği yakalayacağız” dedi.

-“Ülkemizi bölgenin sağlık merkezi yapacağız”-

“Türkiye, sağlık hizmetleri sunumunda dünyanın konuşulan ülkesidir” değerlendirmesinde bulunan Müezzinoğlu, gelinen noktayla yetinmeyeceklerini belirtti. Müezzinoğlu, önümüzde 10 yılda Türkiye’yi, bölgesinin sağlık merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Müezzinoğlu, “Başbakanımız ve Hükümetimizin sağlığa ve sağlık hizmeti sunumuna verdiği değeri ve desteği asla unutmadan, bu yolculuğu çok daha güçlendireceğimize inanıyorum” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com