Ana Sayfa Bakanlık, Haberler 19 Temmuz 2013 154 Görüntüleme

Bakanlıktan Sağlık Bilgi Sistemlerine büyük yatırım

Sağlık Bakanlığı, internete çıkmadan güvenli ortamda veri alışverişinin yapılabimesine olanak tanıyan “SBNet” adı alıtnda “sağlık özel ağı” kuruyor.

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk, yaptığı açıklamada, sistemin “Türkiye’nin en büyük intranet sistemi olmaya aday” olduğunu belirterek, sistemde en önemli unsurun yüksek güvenilirlik olduğunu vurguladı.

Hazırlıkların kendi genel müdürlükleri bünyesinde sürdürüldüğünü belirten Öztürk, “Sağlık özel ağı ile ülke genelinde, sağlık sektöründe yer alan kurum ve kuruluşların, kaynakları ve sağlıkla ilgili verileri ortak kullanabilmeleri, veri iletişimini güvenilir ve hızlı bir kanal üzerinden yapabilmeleri sağlanacak” dedi.

SBNet’in, Bakanlık merkez birimleri, bağlı kurumlar, İl Müdürlükleri, Genel Sekreterlikler, İlçe Müdürlükleri, Hastaneler, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Acil Sağlık Komuta Merkezlerini içine alan bir proje olduğunun altını çizen Öztürk, şunları kaydetti:

“Bakanlık merkez birimleri arasında halen noktadan noktaya teknoloji kullanılıyor. Bu dar bir ölçekte intranet uygulaması sağlıyor.

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, hastaneleri intranete dahil etme sürecinin etkilerini izlemek amacıyla Ankara’da bir hastanede 8 aydır pilot uygulama yapıyor. Sağlık Özel Ağı’nda çok noktadan çok noktaya (MPLS VPN) teknolojisi kullanılacak. Bu sayede, Sağlık Özel Bulutu oluşturulacak.

SBNet, hedeflenen 500 binin üzerindeki kurum içi kullanıcı sayısı ile Türkiye’in en büyük intranet sistemi olmaya adaydır.”

Hızlı veri transferi, düşük maliyet gibi avantajlar sağlıyor

Öztürk, SBNET’in avantajları arasında; üst düzey güvenlik, hızlı veri transferi, küresel erişim, multimedya olanakları, ortak yazılımların kullanılabilmesi ve düşük maliyet avantajının yer altına işaret etti.

Sağlık Özel Ağı internetin aksine güvenli iletişim olanağı sağladığına dikkati çeken Öztürk, “Ağ, internete kapalı bir sistem olarak çalışacağından, oluşabilecek bilgi güvenliği tehditlerinin yüzde 81 ile hiç karşılaşılmayacak. SBNET, lokasyonların mevcut bağlantı hızlarına göre internet üzerinden erişimin 100 katına kadar hızlı iletişim sağlayacak” diye konuştu.

Öztürk, Sağlık Özel Ağı uygulamaya geçtiğinde; Sağlık.Net, SağlıkNET, ÇKYS (Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi), EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi), KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi), İTS (İlaç Takip Sistemi), TİTUBB (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası), HSBS (Halk Sağlığı Bilgi Sistemi), KDS (Karar Destek Sistemi), PBS (Personel Bilgi Sistemi) gibi Bakanlık kurumsal uygulamalarının güvenli ve hızlı bir şekilde çalışacağını belirtti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com