Ana Sayfa Bakanlık, Manşet 16 Nisan 2015 166 Görüntüleme

Bakanlıktan aile hekimliği sözleşme yönetmeliğine yönelik açıklama

Sağlık Bakanlığı bugün yayımlanan aile hekimlerine sözleşme yönetmeliğindeki değişikliklerle ilgili bilgi notu yayımladı
Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi:

Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği, 16.04.2015 (bugün) tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikler, yenilikler aşağıda sunulmuştur.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre, yeni açılan ve Halk Sağlığı Müdürlüğünce bina gösterilemeyen aile sağlığı merkezlerinin oluşturulması için aile hekimlerine açıldıkları tarihten itibaren ilk 10 ay boyunca tam cari gider ödenecektir. Ayrıca Bakanlığımız taşınmazlarının aile hekimlerine kiraya verilmesi konusunda farklılıkları ve eşitsizlikleri gidermek için kiralamaya ilişkin bir hüküm de Yönetmeliğe eklenmiştir.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının sözleşme dönemleri 2 yıl olarak düzenlenmiştir. Ayrıca sözleşme dönemi sona ermeden ek yerleştirme ile başka bir aile hekimliğine yerleşen aile hekimleri yeni sözleşme imzalanmadan mevcut sözleşmelerine göre görevlerini sürdüreceklerdir.

Aile hekimine kayıtlı kişiler arasına yer alan özellikli nüfusun (gebe, çocuk vb.) ödenecek ücrete esas 4 bin kişi içerisinde öncelikli olarak yer alması için düzenleme yapılmıştır. Böylelikle özellikli nüfusa hizmet veren aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına hakkaniyetli bir ödeme yapılması sağlanmıştır.

Tek birimli aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının 7 güne kadar olan yıllık izinlerinde ücret kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıca bir yılda 30 güne kadar Bakanlık veya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından eğitimlerde görevlendirilen aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına ödemeleri de tam olarak yapılacaktır.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına daha önce TL üzerinden yapılan ödemeler yerine, 4/B’li personelin tavan ücretlerinin belli oranlarda hesaplanarak ödenmesi yöntemi olan oran metodu getirilmiştir. Gezici sağlık hizmeti giderlerinde ise daha önce kişi başına yapılan ödeme yerine kilometre ve hizmet verilen kişi sayısına göre ödeme yapılması şeklinde değiştirilmiştir.

Aile Hekimleri sözleşmelerin feshine ilişkin ihtar puanları, hizmet gerekleri ve yetkili mercilerce sözleşmenin feshinde zamanaşımı konusunda tereddüte neden olan hükümler yeniden düzenlenmiştir.

Yönetmeliğe Sözleşmeli Aile Hekimliği uzmanlık eğitimindeki ödemelere ilişkin usul ve esaslar eklenmiştir. Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin süreleri yeniden düzenlenerek iyileştirmeler sağlanmıştır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com