Ana Sayfa Haberler, Sendika Haberleri 4 Ekim 2013 post_views_couur Görüntüleme

Askeri hastanede çalışan memura döner verilsin

Askeri hastanelerde görev yapan sivil memur ve sağlık personeline döner sermayeden pay verilmesi için çalışma başlatıldı. Büro Memur-Sen’in taleplerini inceleyen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, personelin döner sermayeden yararlanabilmesi için çalışma yapıldığını, diğer sorunların çözümü için de gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Büro Memur-Sen, askeri kurumlardaki sivil memurlarının sorun ve talepleri için Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştü. Askeri kurumlardaki sivil memurların sendikalara üye olabilmelerinin ardından genel yetkili sendika Büro Memur-Sen çalışmalarına hız verdi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Memur-Sen heyetiyle birlikte Bakan Yılmaz’la görüştü. Genel Başkan Yusuf Yazgan, askeri kurumlardaki yaklaşık 40 bin sivil memurun sorun ve talepleriyle ilgili raporu Yılmaz’a verdi.

DÖNER SERMAYEDEN PAY VERİLSİN”

Anayasa Mahkemesi’nin askeri kurumlardaki sivil memurların sendikalara üye olabilecekleri yönünde karar verdiğini hatırlatan Genel Başkan Yazgan, kararın ardından sivil memurlarının sendikalarına üye olmaya başladığını belirtti. Türkiye genelindeki askeri kurumlarda teşkilatlanarak sivil memurların sorun ve taleplerine yönelik çalışma yaptıklarını ifade eden Yazgan, en önemli sorunlardan birinin askeri hastanelerdeki sivil memurların döner sermayeden ve sağlık hizmetleri tazminatından yararlanamaması olduğunu söyledi. Yazgan, “Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar ve sağlık personeli döner sermayeden pay alıyor. Askeri hastanelerdeki doktorlara ise 2010 yılında çıkan tam gün yasası ile 2 bin ile 5 bin lira arasında sağlık hizmetleri tazminatı ödeniyor. Ülke genelindeki 42 askeri hastanedeki yaklaşık 10 bin sivil memur ve sağlık çalışanı ise ne döner sermayeden ne de sağlık hizmetleri tazminatından yararlanabiliyor. Bu bir çifte standarttır, adaletsizliktir. Mağduriyetin giderilmesi için sivil memur ve sağlık çalışanlarına döner sermayeden pay verilmelidir ve sağlık hizmetleri tazminatından yararlandırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

SİVİL MEMURLARIN SORUNLARI

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 232. Maddesinde personelin lehine değişiklikler yapılması gerektiğini vurgulayan Yazgan, sivil memurların sorun ve talepleriyle ilgili konuları şu şekilde sıraladı:

“- 477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkında Kanun ile 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununda bulunan hükümlere göre sivil memurlar askeri disiplin ve yargıya tabiler. Bu kanunlarda gerekli değişiklikler yapılarak sivil memurların sivil disiplin ve sivil yargı hükümlerine tabi olmaları sağlanması

– Görevde yükselme sınavının açılması

– Muvafakat hakkının verilmesi

– Yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin genel idari hizmet sınıfına ya da teknik hizmetler sınıfına geçirilmesi ve görevi dışındaki işler yaptırılmaması

– Lojman, misafirhane, ordu evleri, kamplar gibi sosyal haklardan yararlandırma

– Yıpranma tazminatından yararlanma

– Sosyal denge tazminatından yararlanma

– Ek göstergenin arttırılması

– Yaşlı Bakım merkezinde çalışan sağlık personeli dışında kalan personelin nöbet ve ulaşım sorunları giderilmelidir.

– Devlet Personel Başkanlığı’ndaki kadro karşılığıyla emekli olma”

“DÖNER SERMAYEDEN PAY VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, sivil memurların sendikalara üye olarak örgütlenebilmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Yazgan’ın verdiği sivil memurların sorun ve taleplerle ilgili raporu inceleyen Yılmaz, askeri hastanelerdeki sivil memur ve sağlık personelinin döner sermayeden yararlanabilmesi için çalışma yapıldığını duyurdu. Yılmaz, sivil memurların diğer sorunların çözümü için de gerekli adımların atılacağını bildirdi.

Read more: http://www.saglikpersoneli.com.tr/gundem/doner-sermayeden-pay-verilsin-h23672.html#ixzz2gjaoz2Np

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com