Ana Sayfa Haberler, Manşet 18 Kasım 2013 150 Görüntüleme

Aile hekimleri eyleme hazırlanıyor

İSTAHED Yönetim Kurulu Başkanı Dr.H.Esin Şener, 15 Kasım 2013 de, Sağlık Bakanlığının Bakırköy’deki toplantı ofisinde, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun daveti üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Başkan Esin Şener şu açıklamayı yaptı:

Değerli meslektaşlarım,

15 Kasım Cuma günü Bakan Bey, beni görüşmek üzere bir gün önceden Bakırköy’deki Bakanlığa ait ofise davet etti. Yaptığımız görüşmede konu Aile Hekimlerinin nöbetlere bakışı ve hazırlanan genelge idi.

 

Tüm Aile hekimlerini ilgilendirdiğini düşündüğüm bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Bu konuda Bakan beyle 2 kere daha karşı karşıya konuşmamız olmuştu. Bu görüşmede de Bakan Bey diğer iki söyleminde olduğu gibi amaçlarının Acil’deki hekim açığını kapatmak değil, bizim acil bilgimizi yenilemek olduğunu tekrarladı.

Aile hekimliğinin bütüncül yaklaşımı ile takip ettiğimiz gebenin eklempsilerinde ya da hipertansiyon hastamızın hipertansiyon krizinde yanında olmamız gerektiğini söyledi.

 

Ben de kendi kayıtlı hastalarımıza değil de rastgele hastalara bakacağımız için bunun hastanın tedavisinin sürekliliğini sağlamak olmayacağını söyledim. “Bir başka aile hekiminin hastasına bakmış olacaksınız. Devamlılık sizinle sağlanacak, gene aile hekimleri ile” dedi.

Hiç tanımadığımız bir ortamda, fiziki şartlarda ve tanımadığımız ekiple çalışmanın zorluklarından bahsettim. Bakan bey, bunu sadece acil nöbeti olarak düşünmememizi iç hastalıkları ve kadın doğum servislerinde de bilgilerimizi tazelemek adına eğitim amaçlı nöbet tutabileceğimizden bahsetti.

Özellikle “uzmanlık eğitiminden mi bahsediyorsunuz?” dedim. Normal nöbet tutmaktan bahsettiğini söyledi.

Nöbetin hekimliğin bir parçası olduğunu ve nöbet tutmayan hekimin eksik kalacağından bahsetti. Acilde nöbet tutmak istememizin nedenini bilgi eksikliğimizden doğan korkumuzun neden olduğunu söyleyen Bakan beye, acilden Aile hekimliğine geçen hekimlerin de bu nöbeti tutmak istemediğini; özellikle hemşire hanımların ve bayan hekimlerin Aile Hekimliğini “nöbet olmaması” nedeni ile tercih ettiğini söyledim.

 

Tıpkı hekimler gibi hemşire, ebe hanımların da servis ve acil deneyimlerinin sürekli olması gerektiğini söyleyen Bakan bey, “bir ebenin de doğum yaptırmadıkça bilgisinin ve bu konuda aldığı eğitimin köreleceğinden” bahsetti.

 

Her hekimin ve hemşirenin nöbet tutması gerektiğini, mesleklerinin gereğinin bu olduğunu söyledi. Görev tanımlamamızda koruyucu hekimliğin bizim asıl işimiz olduğunu, polio gibi bir tehlikenin kapıda olduğu şu günlerde koruyucu hekimliğin daha önemli olduğunu, zaten planlanan nöbetin yeşil alanlarda tutulacağı için bilgi tazelemekte pek etkili olmayacağını aktardım.

Ancak her hekimin nöbet tutması gerektiğinde ısrar eden Bakan Bey, bu konuda genelgenin çıkacağını ve her hekime ayda 8’er saatten 2 kez nöbet yazılacağını, bunun da hekimlik için böyle olması gerektiğini söyledi.

Sahanın motivasyonunun yeni çıkacak yönetmelik taslağı ile düştüğünü, katsayılar düşünce maaş düşüşlerimizin olduğunu ve pozitif performans adı ile verilen görevleri yapsak dahi bu parayı alamayacağımızı belirttim. Bakan bey nöbet tutarak para kazanabileceğimizi söyledi. Daha önceki görüşmelerimizde de olduğu gibi “Sahanın bu konuda tepkili olduğunu” bir kez daha söyledim.

En son ayrılırken Bakan Bey, bu konuda her hekimin bilgi tazelemek adına bu nöbetleri tutması gerektiğini ve düzenlemeyi bu ölçüde yaptıklarını tekrarladı.

Hiç yorum yapmadan tüm konuşmayı aktarmaya çalıştım size. Bu yönde bir genelgenin çıkması yakındır arkadaşlar. Hepimizin bilgisine.

Bu görüşmeden sonra artık sesimizi beraber duyurma zamanıdır. Bu genelge yayınlanmadan önce özellikle iş bırakma eylemleri ile, basın açıklamaları ile topladığımız dilekçelerle, Aile Hekimliğinin bitirilmek istendiğini hem halka hem de Bakanlığa duyurmak zamanıdır. Birlik olmak zamanıdır. Tüm illerde beraber yapılacak eylemler ses çıkartacaktır. İstanbul’da eylem çağrımıza ve hazırlıklarımıza başladık bildiğiniz gibi.

İSTAHED olarak her türlü etkin eylem çağırısına var olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com