Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar 22 Kasım 2013 120 Görüntüleme

7 aylık hamile doktora tekmeli saldırı

Elazığ’da 7 aylık hamile olan kadın doğum uzmanı Zeynep Doğan Artaş, bir hasta yakını tarafından darp edilip, karnına tekme atıldığı gerekçesiyle polise şikayette bulundu.

Hastane çalışanları bugün hastane önünde toplanarak, hamile doktorun darp edilmesini protesto ederek kınadı. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı olarak görev yapan ve 7 aylık hamile olan Zeynep Doğan Artaş, dün akşam saatlerinde gelen hamile bir hastasını muayene etti. İddiaya göre, Ertan Aksuoğlu, doktor Artaş’tan hamile karısının hastaneye yatırmasını istedi. Doktor Artaş’ın hastayı hastaneye yatırmaya gerek olmadığını söylemesi üzerine Ertan Aksuoğlu doktorla tartıştı, bu sırada da karnına tekme ile vurdu. Öfkeli hasta yakını hastanede bulunanlar tarafından engellenirken, doktor Artaş, kendisini darp eden Aksuoğlu’ndan şikayetçi oldu. Şikaet üzerine Aksuoğlu, polis tarafından gözaltına alırken, doktor Artaş ise aynı hastanede tedavi altına alındı.

DOKTORA SALDIRI KINANDI

Hamile doktorun hasta yakını tarafından darp edilmesi bugün Elazığ Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Tarkan Özdemir, Elazığ İl Sağlık Müdürü Selahattin Karakoç, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Kizirgil, Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, sendika üyeleri ve hastane personeli tarafından hastane önünde protesto edildi.

Elazığ Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Tarkan Özdemir, hastanelerinde son derece üzücü bir olay yaşandığını belirterek, “Toplumun her kesimi tarafından en ağır şekilde kınanması gereken, insanlık adına kabul edilemez bir hadise yaşandı. Dün hamile olan bir doktorumuza daha önce hiç görmediği, adını bile bilmediği bir erkek şahıs tarafından önce küfre varan hakaretler edildi sonra karnına tekme atıldı. Bu tekme aynı zamanda henüz dünya ile tanışmamış, bu tarz insanların varlığından bile habersiz olan anne karnındaki o bebeğe de atıldı. Bu sadece anneye ve bebeğine değil aynı zamanda insanlığımıza, manevi değerlerimize, emniyetimize ve emanetlerimize de atılan bir tekmeydi. İnanılması ve açıklanması mümkün olmayan, son derece iğrenç bulduğumuz bu olayı nefretle kınıyor ve gereken cezanın alınması yönündeki talebimizi sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Şu ana kadar hekime, sağlık çalışanlarına saygı konusunda en iyiler arasında olan ilimizin bu pozisyonunu korumak için gayret edeceğiz” dedi.

Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, fedekarca görev yapan sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları kınadıklarını belirterek, “Bu tür insanlık dışı olayların son örneği dün akşam Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yaşanmıştır. Görevini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içerisinde olan bir bayan doktor arkadaşımız insanlıktan nasibini almamış kişilerce darp edilmiştir. Sağlık personellerine yönelik şiddet olaylarının önüne geçmek için caydırıcı tedbirlerin mutlaka biran önce alınması gerekmektedir. Kanununda yapılacak düzenleme ile bu tür davranış sergileyen kişilere hapis ve ciddi miktarda para cezaları getirilmek kaydı ile ceza verilmelidir” dedi.

Protestocular daha sonra ‘Sağlığa uzanan eller kırılsın’ sloganları atarak dağıldı.

Son yıllarda, gittikçe artan sayıda yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara, ne yazık ki ilimizde bir yenisi daha eklenmiştir. 28 haftalık gebeliği bulunan Meslektaşımız kadın ve doğum hastalıkları uzmanı Dr ZDA , görevi başında saldırıya uğramış ve karnı tekmelenmiştir. Şiddetle nefretle kınıyoruz. İyilikte melekleri geçip, melekleri gıptayla baktırabilen insanoğlu ,bu saldırıda olduğu gibi kötülükte de tüm yaratılmışları geride bırakacak derecede alçalabildiğine, çok ibretlik bir örnektir .Bir bayana, hele de gebeliğinin son dönemine yaklaşmış birine yapılan bu insanlık dışı saldırıyı ,insanlık diliyle tanımlamak mümkün değildir. İlgili her türlü yasal girişimi başlattık, sonuna kadar da takipçisi olacağız.

Çalışma ortamında can güvenliğinin sağlanamaması , can korkusuyla mesai yapmaları, hemen her gün hakarete maruz kalınması sağlık çalışanlarının en önemli sorunudur.Sağlık bakanlığının istatistiklerine göre, son bir yılda sözlü ve fiili saldırıya uğrayan sağlık çalışanı sayısı 15000 civarındadır.Kayıtlara girmeyen saldırı sayısının bunun birkaç katı olduğu kananatindeyiz.Bu saldırıların sayı ve şiddetinin daha da artacağı edişesindeyiz.Durumun vehameti ortadadır.Bu saldırların en önemli sebebi yetkililerin popülizm uğruna, hizmet alan vatandaşların beklentilerini çok yükselten tekrar tekrar yaptıkları açıklamalardır .Nitekim hizmet alan vatandaşlar ,sağlık sektörü dışında devletin başka hiçbir kurumunda hizmet alırken bu kadar büyük beklentiye girmemekte ve sağlık hizmeti alırken gösterdiği agresif tavırları sergilememektedir..

Bakanlığımızın oluşturduğu çalışan hakları ve güvenliği birimi tarz problemleri çözmekten uzak, sadece tabela birimi olarak çalışmaktadır. Yetkililerimizin hastane tuvaletlerini bile düşünüp,bu konuda talimatlar yayınlarken“sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları bana yapılmış sayacağım, mutlaka hesabını soracağım ,gerekli tedbirleri alacağım” gibi beyanatları da sözde kalmıştır.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sorumlusunun, yalnızca şiddeti uygulayanlar değil, şiddete sessiz kalan, gereğini yapmayan, hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını korumaya yönelik tedbirleri almayan yetkililerinde, sorumlu olduğunu düşünüyoruz.

Yetkililerden isteğimiz sadece en doğal hakkımız olan çalışma ortamımızda can güvenliğimizin sağlanmasıdır.Başka da bir beklentimiz yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ELAZIĞ BİNGÖL TUNCELİ TABİPLERİ ODASI

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com